Biden je načrt primerjal z dosežki Roosevelta in Johnsona. Foto: Reuters
Biden je načrt primerjal z dosežki Roosevelta in Johnsona. Foto: Reuters

Biden je sveženj označil za zgodovinsko naložbo v prihodnost ZDA, je poročal BBC. "Nihče ni dobil vsega, kar je hotel, vključno z mano," je sicer priznal, da so imeli demokrati precejšnje težave pri doseganju soglasja. Povečanje proračunske porabe za socialo in okolje je bilo sprva predvideno na 3500 milijard dolarjev, a so ga med pogajanji oklestili na 1750.

Za sprejem dveh zakonov je potrebno skoraj enotno soglasje vseh demokratov v kongresu. Bela hiša je sporočila, da ima načrt podporo vseh 50 demokratov v enakomerno razdeljenem senatu, hkrati pa so prepričani, da bo zakonodajo sprejel tudi predstavniški dom.

Vendar še ni znano, ali bodo vsi demokrati v predstavniškem domu sploh podprli sveženj, saj naj bi več predstavnikov nasprotovalo tako velikemu znižanju sredstev in prelomljenim obljubam. Glavna nasprotnika originalnega načrta, senatorka Kyrsten Sinema iz Arizone in Joe Manchin iz Zahodne Virginije, sta sicer nakazala zadovoljstvo z novim svežnjem.

Ameriški senat je v preteklosti že potrdil predlog zakona o 1000 milijardah dolarjev porabe za infrastrukturo, pri čemer so sodelovali tudi republikanci. Vendar je ta predlog postal talec progresivnih demokratov v predstavniškem domu, ki ga nočejo potrditi, dokler ne bodo imeli tudi dogovora o predlogu porabe za socialo in okolje, poroča Slovenska tiskovna agencija (STA).

Biden sveženj primerjal z dosežki Roosevelta in Johnsona

Biden je v četrtek sveženj oznanil po tem, ko je najprej obiskal kongres in skeptične demokrate prepričeval, da je dogovor vreden podpore. Javno je podporo predlogu izrazil tudi nekdanji predsednik Barack Obama.

Biden je v nagovoru ponovil, da bo tudi okleščeni predlog temeljito spremenil življenje milijonov v ZDA na bolje. Potrditev obeh predlogov je postavil ob bok dvema skoraj revolucionarnima dosežkoma predsednikov Franklina Roosevelta in Lyndona Johnsona. Prvi je Američanom zagotovil zajamčeno zvezno pokojnino, drugi pa zdravstvo za upokojence in revne.

Okleščenju prvotnega načrta proračunske porabe je nasprotovala predvsem progresivna struja demokratov, na fotografiji njihova voditeljica Pramila Jayapal. Foto: Reuters
Okleščenju prvotnega načrta proračunske porabe je nasprotovala predvsem progresivna struja demokratov, na fotografiji njihova voditeljica Pramila Jayapal. Foto: Reuters

Podnebni boj, brezplačno varstvo in ugodna stanovanja ostajajo

Sveženj vključuje velike naložbe na področja infrastrukture, podnebja in varstva otrok. Zagotavlja brezplačno šolsko varstvo predvrtčevskih otrok in niža zdravstvene premije za devet milijonov Američanov, ki uporabljajo Affordable Care Act oz. Obamacare, za kar je namenjenih 165 milijard. Med drugim so predvideni cenejši slušni aparati za upokojence.

V predlogu ostaja tudi 555 milijard dolarjev za ukrepe proti podnebnim spremembam, kar želijo doseči predvsem z davčnimi spodbudami za obnovljive in nizkoemisijske vire energije. Za leto dni se podaljšuje davčna olajšava na otroke, ki je bila uvedena med pandemijo covida-19, 100 milijard dolarjev bo šlo za utrditev migracijskega sistema. 150 milijard dolarjev je namenjenih gradnji "dostopnih" stanovanjskih enot.

Bolniški in starševski dopust ter znižanje cen zdravil so odpadli

Iz svežnja so medtem v celoti zavrgli plačani bolniški dopust. Prav tako so v celoti zavrgli plačan porodniški dopust, s čimer ZDA ostajajo ena izmed osmih držav na svetu brez plačanega starševskega dopusta, poroča BBC. V svežnju tudi ni napovedanega znižanja cen zdravil na recepte, lobistične skupine starejših prebivalcev so že izrazile ogorčenje.

Težava pri dogovarjanju je bilo tudi vprašanje, kako bodo za vse nove programe in porabo plačali, da ne povečajo primanjkljaja in javnega dolga. Dogovorili so se za uvedbo dodatnega 5-odstotnega davka na dohodke nad deset milijonov dolarjev na leto in za uvedbo minimalnega 15-odstotnega davka na dobičke podjetij.

Tistim, ki zaslužijo manj kot 400.000 dolarjev na leto, davka ne bodo povišali. Prav tako nameravajo odpraviti nekatere davčne olajšave, uvedene v času predsednika ZDA Donalda Trumpa, in okrepiti zvezno davkarijo za lov na davčne utaje.

Biden je želel sveženj oznaniti še pred evropsko turnejo, v sklopu katere bo obiskal Rim in Vatikan ter nato podnebni vrh Združenih narodov COP26 v Glasgowu.