Slovenija

Študentom se obeta bolj kakovostna hrana in dvig subvencije bonov

Uredništvo , 11.01.23 ob 12:28

Do konca meseca bo predstavljen zakon, ki bo dvignil subvencijo za študentske bone in prinesel nekaj drugih sprememb.

Študentom se obeta bolj kakovostna hrana in dvig subvencije bonov

Študentje se v zadnjih dneh soočajo z nesorazmerno podražitvijo cen pri številnih ponudnikih subvencionirane študentske prehrane. Da aktualna višina subvencije za obrok študentske prehrane študentom nalaga čezmerna doplačila in s tem negativno vpliva na njihov gmotni položaj, je pred dnevi priznalo tudi ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. Minister Luka Mesec se je danes sestal s predstavniki Študentske organizacije Slovenije (ŠOS). Sklenili so tri dogovore. Mesec je uvodoma izpostavil mestoma pomanjkljivo vsebino subvencioniranih obrokov, saj so zaznani tudi ponudniki, ki so za 5,5 evra ponujali kos pice, sadje in juho kot polnovredni obrok, ”kar seveda ni namen študentske prehrane niti ni to nekaj, kar bi država subvencionirala,” je dejal, poroča Žurnal24.

V pripravi tudi prenova kriterijev študentske prehrane

Pristojno ministrstvo bo s prenovo zakona zvišalo subvencijo za študentske bone. S tem bi dodaten 1 evro, ki so ga sedaj ponudniki zaračunavali študentom, prevzela država. Dejal je, da je ministrstvo od vlade včeraj za to rešitev prejelo zeleno luč, zakon pa je že v pripravi. Drugi ukrep zadeva kakovost subvencionirane prehrane. ”Kos pice ni polnovreden obrok in ni kosilo,” je ocenil Mesec. Do 31. januarja bo tako ministrstvo pripravilo izhodišča za prenovo kriterijev študentske prehrane. V delovno skupino bodo vključili tudi predstavnike ŠOS in nacionalne koordinacije za prehrano.

Nadalje bodo okrepili sprotni nadzor nad kakovostjo prehrane, kjer ima vodilno vlogo ŠOS. S poostrenim nadzorom se želi doseči, da bodo obroki dosegali razpisne kriterije in da se ne bi več dogajalo, da bi enak obrok kot malica dosegal nižjo ceno kot študentsko kosilo.

Mesec je napovedal spremembe pravilnika, ki bo bolj jasno določal sankcije za kršitve ponudnikov, in prenovitev celotnega sistema, da bo bolj elastičen. To bo omogočilo, da se izbira ponudnikov hrane ne bo izvajala zgolj na dve leti, ampak tudi v vmesnem časi, kršitelji pa bodo lahko izločeni iz sistema, je po poročanju Žurnal24 dodal Mesec.