Nekateri dijaki in študenti še vedno niso dobili izplačila dodatka za izpostavljenost ob obravnavi COVID-19 bolnikov – za delo, ki so ga opravljali med novembrom 2021 in junijem 2022, dodatek pa bi morali dobiti izplačan do konca lanskega leta. Na Študentsko organizacijo Slovenije (ŠOS) se obračajo dijaki in študenti, ki jim delodajalci kljub dosedanjim pozivom izplačilo dodatka še vedno zavračajo, zato so te delodajalce ponovno pozvali k izplačilu.

Dodatek se ne izplača iz lastnih sredstev zavoda

Po ocenah ŠOS je v obdobju med novembrom 2021 in junijem 2022, v katerem so dijaki in študenti do dodatka upravičeni, na področju zdravstva in sociale preko študentskega dela opravljalo cca. 3.000 dijakov in študentov. Koliko od teh je dejansko opravljalo delo s COVID-19 bolniki je težko oceniti, je pa bilo takšnih verjetno večina.

Na ŠOS izpostavljajo, da se sredstva za izplačilo dodatka zagotovijo iz proračuna Republike Slovenije, ter da so do dodatka upravičeni:

  • Dijaki in študenti, ki so delo opravljali v okviru izobraževalnega procesa npr. vaj ali obveznega praktičnega usposabljanja.
  • Dijaki in študenti, ki so delo opravljali zunaj sivih ali rdečih con, če so pri tem sodelovali pri oskrbi COVID-19 bolnikov, npr. pri sprejemu v zdravstveno ustanovo, njihovemu transportu ali pri kakršni koli drugi vrsti neposredne obravnave bolnikov.
  • Dijaki in študenti, ki so delo opravljali zunaj sivih ali rdečih con pri obravnavi pacientov v zdravstvenih domovih ali oskrbovancev v socialno-varstvenih ustanovah.
  • Dijaki in študenti, ki so delo opravljali v cepilnih centrih ali pri izvajanju mobilnega testiranja, četudi so pri tem opravljali administrativna dela. Če se je administrativna pomoč opravljala v ločenih prostorih, kjer ni prihajalo do stikov, potem dodatek za izpostavljenost nevarnosti in posebne obremenitve, ne pripada.
  • Dijaki in študenti, ki jim je bila za delo v tem obdobju dodeljena višja urna postavka. Dodatek je namenjen za izpostavljenost nevarnosti in posebne obremenitve in se financira neposredno iz državnega proračuna.

Kljub temu, da je rok za oddajo zahtevkov že minil, je oddaja zahtevkov krajevno pristojni izpostavi URSZR možna do nadaljnjega. Izplačilo dijakom in študentom s strani delodajalcev se izvede v neto znesku, z neposrednim izplačilom na bančni račun. Delodajalci si za oddajo zahtevka in izvedbo izplačila ne smejo zaračunati administrativnih stroškov ali iz drugih razlogov zadržati del sredstev, ki jih za opravljeno delo prejmejo dijaki in študenti. Dodatek se izplača iz ločenih proračunskih virov in ne iz lastnih sredstev zavoda.

Kdo vse dodatke dolguje in zakaj jih nočejo izplačati?

Na ŠOS so nam razložili, da predvidevajo, da so razlogi za neizlačilo različni: “Nekateri študenti poročajo, da jih delodajalci ignorirajo, drugi povedo, da so dobili le del izplačila ali pa so nekateri študenti izplačilo prejeli, drugi pa ne. Imamo tudi primer, ko delodajalec trdi, da ni pravne podlage za izplačilo dodatka.” Ob tem pozivajo, da naj dijakom in študentom omogočijo prejem zasluženega dodatka, saj se dodatek izplača iz ločenih proračunskih virov.

Zneski, ki dijakom in študentom manjkajo, so lahko zelo različni. Nekateri študenti so delo opravljali celoten čas upravičenosti do dodatka (cca. 9 mesecev), drugi le nekaj dni.

Poziv delodajalcev (tudi v imenu študentov) je pristojno ministrstvo poslalo že 2. decembra, od takrat pa se je na ŠOS obrnilo še nekaj študentov, zato so tem delodajalcem ponovni poziv poslali še s Študentske organizacije Slovenije. Verjamejo, da je večina delodajalcev dodatke sicer izplačala, glede na to, da so študentski organizaciji to sporočili tudi nekateri tisti študenti, ki so na izplačilo še nedolgo tega čakali.

Poziv so ob tem poslali: Domu upokojencev Domžale, Zdravstvenemu domu Trebnje, Splošni bolnišnici Trbovlje, Domu starejših občanov Trebnje, Zdravstvenemu domu Črnomelj, Splošni bolnišnici Izola, Zdravstvenemu domu Kranj, Zdravstvenemu domu Trbovlje, Domu za varstvo odraslih Velenje in Splošni bolnišnici Celje.