Letošnji bookerjev nagrajenec Šehan Karunatilaka. Foto: AP
Letošnji bookerjev nagrajenec Šehan Karunatilaka. Foto: AP

Šehan Karunatilaka je eden vodilnih šrilanških avtorjev, ki je bil dejaven tudi kot novinar ter je avtor knjig za otroke, scenarijev in celo besedil za rockovske pesmi. The Seven Moons of Maali Almeida (Sedem lun Maali Almeide) je njegov drugi roman. Nagrado v višini 50.000 funtov (57.550 evrov) mu je na slovesnosti v londonski koncertni dvorani Roundhouse izročila kraljica žena Camilla, piše Associated Press (AP).

Karunatilaka je nagrado prejel iz rok kraljice žene Camille. Foto: AP
Karunatilaka je nagrado prejel iz rok kraljice žene Camille. Foto: AP

Pred 30 leti slavje Angleškega pacienta
47-letni avtor je drugi na Šrilanki rojeni Bookerjev nagrajenec, in sicer po Michaelu Ondaatjeju, ki mu je leta 1992 nagrado prinesla svetovna uspešnica The English Patient (Angleški pacient), po kateri so štiri leta pozneje posneli film.

Letošnji zmagovalni roman po soglasni odločitvi žirije prinaša s črnim humorjem prežeto zgodbo o umorjenem vojnem fotografu, ki preiskuje lastno smrt in poskuša zagotoviti svojo življenjsko zapuščino. Nagrajenec je na podelitvi povedal, da so Šrilančani "specializirani za humor vislic in se šalijo v času krize". Dodal je, da je to njihov "mehanizem za preživetje", in izrazil upanje, da bo njegov roman o vojni in etnični delitvi nekega dne "v fantazijskem oddelku knjigarn".

Po toboganu skozi življenje in smrt do temnega srca sveta
Nekdanji direktor Britanskega muzeja Neil MacGregor, ki je predsedoval žiriji, je dejal, da so člani žirije knjigo izbrali zaradi "ambicioznosti, obsega in spretnosti, drznosti, predrznosti in zabavne izvedbe." To je "knjiga, ki bralca popelje na tobogan skozi življenje in smrt, vse do tistega, kar avtor opisuje kot temno srce sveta. In tam bralec na svoje presenečenje najde veselje, nežnost, ljubezen in zvestobo," je še dejal MacGregor.

Naslovnica nagrajenega romana, ki je izšel avgusta letos pri založbi Sort of Books. Foto: Wikipedia
Naslovnica nagrajenega romana, ki je izšel avgusta letos pri založbi Sort of Books. Foto: Wikipedia

Preostala peterica tokratnih finalistov
Med šestimi letošnjimi finalisti za nagrado booker je bila tudi politična satira, alegorija skozi oči živali Glory zimbabvejske pisateljice NoViolet Bulawayo, ki je bila v igri za to lovoriko že leta 2013 s svojim prvencem We Need New Names. Po oceni žirije je to "čarobno prehajanje afriške celine v njenih političnih ekscesih in čudaških likih".

Irska pisateljica Claire Keegan je bila nominirana s knjigo Small Things Like These, ki se dogaja pred božičem v majhnem irskem mestu. Kot je ocenila žirija, je avtorica "preudarno in neusmiljeno razčlenila tiho strinjanje irskega mesta v 80. letih preteklega stoletja s krutim ravnanjem Cerkve z neporočenimi materami".

S knjigo o zdravilcu in dečku Treacle Walker je bil kot edini britanski avtor nominiran Alan Garner. Delo, ki obsega približno 15.000 besed, je nastajalo kar osem let. Žirija ga je opisala kot "skrivnosten, lepo napisan in ganljiv vpogled v globino človeškega bitja".

Leta 1975 v mestu Galle na Šrilanki rojenemu pisatelju je tudi njegov prvenec Chinaman: The Legend of Pradeep Mathew iz leta 2010 prinesel več nagrad. Foto: EPA
Leta 1975 v mestu Galle na Šrilanki rojenemu pisatelju je tudi njegov prvenec Chinaman: The Legend of Pradeep Mathew iz leta 2010 prinesel več nagrad. Foto: EPA

Med finalisti sta bila tudi dva ameriška avtorja. Elizabeth Strout je že bila nominirana leta 2006 s knjigo My Name is Lucy Barton, letos pa se je za nagrado potegovala z romanom Oh William!. Knjiga je del njene serije Lucy Barton, v kateri se junakinja znova zbliža s svojim prvim soprogom. Žirija je delo opisala kot "eno tistih mirno sijočih knjig, ki najgloblje skrivnosti najde v najbolj preprostih stvareh".

Drugi ameriški nominiranec je Percival Everett s knjigo The Trees o detektivih, ki preiskujejo vrsto grozljivih umorov v mestu Money v Misisipiju, kjer so pred 65 leti linčali temnopoltega Emmetta Tilla. Po oceni žirije je "grozljiva in izredno smešna" ter "zastavlja vprašanja o zgodovini in pravičnosti ter ne dopušča enostavnega odgovora".

Skozi roke žirije tokrat 170 romanov
Letošnji nagrajenec Karunatilaka se je v zahvalnem govoru poklonil svojim kolegom avtorjem, tudi tistim s prvotnega seznama 13 nominiranih del. "Vožnja je bila peklenska in pričakoval sem, da bom izstopil na vsaki postaji," je dejal.

Petčlanska žirija je tokrat prebrala 170 romanov, preden se je odločila za zmagovalca. MacGregor je dejal, da vse knjige raziskujejo dejanja posameznikov v svetu, "v katerem se fiksne točke premikajo in razpadajo." Dejal je, da je v vseh teh delih "osupljiva teža zgodovine" – od dediščine rasizma v ZDA do kolonializma in represije v Zimbabveju – ter to, kako to oblikuje odločitve in dejanja posameznikov.

"Zgodovina kot igralec v sodobni politiki je po mojem mnenju ena od stvari, ki izhaja iz večine knjig v ožjem izboru, kar ni presenetljivo glede na trenutne razprave o zgodovini," je še dejal predsednik žirije. "Vse te knjige kažejo, zakaj je zgodovino treba poučevati, obravnavati in o njej razpravljati – ker sicer ne moremo razumeti okvira, znotraj katerega morajo ljudje sprejemati velike odločitve, bistvene odločitve svojega življenja," je sklenil MacGregor.

Foto: AP
Foto: AP

Ponedeljkova slovesna razglasitev nagrajenca je vključevala tudi govor pevke in avtorice besedil Due Lipe o njeni ljubezni do branja ter misli pisateljice Elif Shafak o tem, kaj za pisce po vsem svetu pomeni napad na romanopisca Salmana Rushdieja, ki je bil avgusta zaboden med javnim dogodkom v ZDA, še navaja AP.

Lani je nagrado prejel južnoafriški dramatik in romanopisec Damon Galgut (1963), ki je bil nominiran že tretjič. V nagrajenem romanu The Promise (Obljuba) skozi štiri desetletja spremljamo zgodbo belopolte južnoafriške kmečke družine, ki jo je zaznamovala smrt v klanu.