Privrženci nekdanjega predsednika stranke so na silo vdrli v poslopje v Tirani. Foto: Reuters
Privrženci nekdanjega predsednika stranke so na silo vdrli v poslopje v Tirani. Foto: Reuters

Z macolami oborožena množica podpornikov Berishe je podrla vrata in vdrla v poslopje, pri čemer se je nekaterim uspelo prebiti v prvo nadstropje, kjer pa so jih varnostne sile zaustavile. Protestnikom, ki so v poslopje skušali splezati tudi s pomočjo lestev, sicer ni uspelo priti do prostorov predsednika stranke Lulzima Bashe.

77-letnega Berisho, ki je bil predsednik Albanije med letoma 1992 in 1997, nato pa še predsednik vlade od leta 2005 do leta 2013, so lani na vztrajanje Bashe izključili iz poslanske skupine Demokratske stranke, potem ko so mu ZDA prepovedale vstop v državo zaradi obtožb o korupciji.

Zaradi izključitve je znotraj stranke izbruhnil spor med privrženci Berishe in Bashe. Nekdanji predsednik, ki zanika obtožbe o korupciji, je prejšnji mesec sklical skupščino stranke, na kateri se je razglasil za njenega predsednika.

Berisha obtožuje Basho, da je talec premierja Edija Rame iz vladajoče socialistične stranke, ki je na oblasti od leta 2013. "Albanski demokrati bodo zaklonišče talca Bashe spremenili v svojo hišo svobode," je dejal Berisha in napovedal nadaljevanje protestov.

Demokratska stranka je v izjavi za javnost sporočila, da današnje nasilje pomeni dokončno politično izolacijo Berishe in njegov klavrni odhod s političnega prizorišča.

ZDA pozorno spremljajo dogajanje

Na napetosti znotraj Demokratske stranke se je že odzvalo ameriško veleposlaništvo v Tirani, ki je izrazilo globoko zaskrbljenost. Ameriški veleposlanik Yuri Kim je protestnike pozval, naj zavrnejo nasilje in pomagajo pri umiritvi razmer.

ZDA so tesne zaveznice Albanije, kjer nameravajo postaviti regionalno poveljstvo za ameriške posebne enote na Balkanu.

Berisha je bil na parlamentarnih volitvah aprila lani izvoljen za poslanca Demokratske stranke, a že takoj maja se je oglasil ameriški zunanji minister Anthony Blinken in pojasnil, da je bil nekdanji premier v času svojega vladanja vpleten v korupcijo.

ZDA mu očitajo, da je položaj predsednika vlade zlorabil za bogatenje svojih zaveznikov in članov družine, poleg tega pa je oviral neodvisne preiskave in boj proti korupciji.

Prejšnji mesec je namestnik ameriškega zunanjega ministra Gabriel Escobar opozoril Demokratsko stranko pred posledicami, če bodo za svojega vodjo izbrali nekoga, ki je za Washington persona non grata.