Slovenija

'Feminizem ni boj žensk proti moškim. Gre za razumevanje neenakosti družbe'

Ljubljana, 12. 03. 2023 19.47 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
Maja Pavlin
Komentarji
120

Prvi mož ZN Antonio Gutteres je pred 8. marcem dejal, da bo moralo miniti še okoli 300 let, preden bomo na svetu dosegli enakopravnost spolov. Številnim še vedno ni zagotovljena pravica odločanja o lastnem telesu, tu sta tudi plačna in pokojninska vrzel, vse preveč prisotno nasilje nad ženskami, podatek, da je za žensko najnevarnejši kraj njen lastni dom. Nevidno in neplačano delo še vedno pripada ženskam, ob tem pa imajo tudi slabše možnosti pri zaposlovanju. "Fenomen lepljivih se tal" jih prikuje na določeno pozicijo z nezmožnostjo napredka. Prav zato je gibanje za pravice žensk tako pomembno. "Feminizem ni boj žensk proti moškim, gre za izrazito razumevanje neenakosti družbe," je jasna profesorica na Fakulteti za socialno delo Darja Zaviršek.

Ženske čakajo še številne prepreke, ki jih bodo morale premostiti, da bodo lahko popolnoma enakopravne. Prav zato so gibanja za pravice žensk in feministična gibanja tako pomembna. A nasproti jim stoji mogočen nasprotnik - družbene norme večtisočletne patriarhalne družbe, ki se transgeneracijsko prenaša prek vzorcev kulture, jezika, govora in njihovega nezavednega ponavljanja.

Zato ni čudno, da je besedo feminizem pogosto slišati v negativnem in ne pozitivnem smislu. "Beseda feminizem je stigmatizirana tako iz predsocialističnega obdobja, ko so se ženske še borile za volilno pravico, pravico do ločitve in za boljše delovne pogoje, kot iz obdobja socializma," se strinja slovenska sociologinja in ena od pobudnic gibanja #jaztudi v Sloveniji Darja Zaviršek. "Beseda pa je še danes polna negativnih pomenov, saj ogroža samoumevne obrazce kulture, v kateri praviloma moški določajo normo, ženske pa jo ponavljajo ali pa ji nasprotujejo. Mnogi, tako moški kot ženske, zato besede feminizem še danes ne razumejo," poudarja.

Pravice žensk
Pravice žensk FOTO: Shutterstock

Sociologinja ob tem poudarja, da se feminizem pogosto razume kot boj žensk proti moškim, kar pa ne drži. "Gre za razumevanje družbe, ki je neenaka in polna hierarhij, ena od njih je tudi spolna hierarhija. Zaradi zgodovinske neenakosti je ženskam v življenju marsikaj težje kot moškim; na primer doseči dobro delovno mesto, napredovanje, pripoznanje njenih dosežkov," pove.

'Prilepljene' na določeno pozicijo, možnosti za napredovanje ni

Raziskava pod okriljem WIN (Worldwide Independent Network of Market Research) je pokazala, da kar 70 odstotkov Slovenk meni, da imajo pri zaposlovanju in karieri manjše možnosti kot moški. Zavirškova se z njimi strinja: "Govorimo o t. i. steklenem stropu, ko ženska ve, kam bi lahko prišla, vidi položaj, ki bi ga lahko dosegla, a se obenem tudi zaveda, da se tja ne bo povzpela nikoli, ker je do položaja ne bodo spustili ali pa ji ne bo pri tem nihče pomagal, zanjo zastavil besede, jo posebej priporočil ipd."

Sociologinja in ena od pobudnic gibanja #jaztudi v Sloveniji Darja Zaviršek
Sociologinja in ena od pobudnic gibanja #jaztudi v Sloveniji Darja Zaviršek FOTO: POP TV

Izpostavi pa tudi fenomen "lepljivih se tal". Ta se pojavi, ko ženska pride do nekega položaja, a od tam možnosti za napredovanje nima, moški pa se "v steklenem dvigalu peljejo navzgor in vidijo koga puščajo za seboj". Eden od razlogov je po njenem tudi socializacija, najzgodnejša vzgoja otrok v družini in v vzgojno-izobraževalnih ustanovah.

Za primer navede ospoljeno vzgojo otrok. "Deklice bodo manj spodbujane, bolj jih bodo kritizirali. Posledično pa so tudi kasneje kot ženske manj samozavestne." Včasih pa je tu tudi (spolno) nasilje, ki na ženskah pusti svoj pečat. "Ženske so tako bolj negotove, pazljivejše. Tudi same ponotranjijo občutek, da za določen položaj niso dovolj sposobne in da so nevredne, da ga zasedejo," pove.

Seveda pa je patriarhalno razmišljanje zasidrano tako med moškimi kot med ženskam. Kot pojasnjuje sociologinja, smo vsi del enega sveta, biologija pa je le del človeške kompleksnosti. "Tudi ženske praviloma bolj zaupajo moškim politikom, med seboj so pogosto zavistne, drugih žensk ne podprejo pri doseganju boljših položajev, druga drugo le izjemoma zares podpirajo," našteje.

"Tiste, ki so kljub vsem preprekam uspešne in zasedajo visoke položaje, pa pogosto ne prinašajo neke nove kulture ali solidarnosti. Moč človeka spremeni," meni ter ob tem doda, da se pogosto ponavlja mit, da je "biti ženska" - nasprotje moškega - dovolj za spreminjanje sveta. Poudarja, da za boljši svet potrebujemo veliko več, kot le žensko ali moškega.

'Žensko postavijo za grešnega kozla, ker je pogosto socialno in simbolno šibkejša od njih'

Ko se določena ideologija počuti ogroženo, njeni zagovorniki pogosto reagirajo z ekstremnimi pogledi in dejanji. V tej luči bi lahko govorili tudi o "sindromu Tate". Mizoginija – sovraštvo, odpor oziroma nenaklonjenost do žensk ali njihovo zaničevanje – je sicer že nekaj let pridobivala vse večje število podpornikov, tudi zaradi besed visokopozicioniranih moških, kot je na primer nekdanji ameriški predsednik Donald Trump, a je zaradi britanskega vplivneža prešla v čisto nove razsežnosti.

Darja Zaviršek je jasna, da sta že sovraštvo in nestrpnost, ki ju širijo mizogini moški, sami zase nevarni za celotno družbo. Da pa je tudi gratifikacija znotraj podobno mislečih skupin moških na žalost zelo velika. "Tu gre včasih za moške, ki so ekonomsko frustrirani, socialno frustrirani in ki menijo, da so izvor neoliberalnih neenakosti prav ženske. Ampak seveda nimajo prav, njihove ocene so napačne."

"V ženskah, ki so pogosto socialno in simbolno šibkejše od njih, vidijo grešnega kozla, kar je priročno, saj vedo, da se jim ne bo zgodilo nič, če bodo napadali šibkejše. Na tiste, ki so močnejši, pa se bojijo usmeriti svoj gnev," pove sociologinja. Namesto tega bodo svoje sovraštvo usmerili v tiste, ki so bili že sicer zgodovinsko opredeljeni kot grešni kozli, češ da večja samostojnost žensk prinaša nemoralnost, družbeno uničenje, propad naroda in podobno.

Nevidno in neplačano delo, ki pripada ženskam?

Nismo torej še dosegli točke, kjer bi lahko govorili o enakopravnosti žensk in moških. Prvi mož Združenih narodov Antonio Gutteres je ocenil, da bo moralo do takrat preteči še kakšnih 300 let. S kakšnimi izzivi pa se bo do takrat morala soočiti sodobna ženska? Odgovor - s številnimi.

"Ko pride do ekonomske krize, njene posledice običajno najbolj občutijo osebe, ki so že sicer odrinjene in nekoliko deprivilegirane. Tudi v Sloveniji se je v zadnjih letih začela povečevati nezaposlenost žensk," pojasnjuje Zavirškova. Kako velike razlike se pojavijo v času kriz, pa je nazorno razkrila tudi pandemija covida-19. Povečalo se je namreč nasilje nad ženskami, a vplivala je tudi na poklicno in zasebno življenje žensk. Ženske na primer še vedno opravljajo večino skrbstvenega in gospodinjskega dela: "Nevidno delo je še vedno žensko, prav tako pa tudi neplačano delo."

Delitev dela
Delitev dela FOTO: Shutterstock

"Vse več žensk se zaposluje za polovični delovni čas, kar pa prinese tudi slabo plačo," poudarja. S slednjim pa je povezana tudi pokojninska neenakost, ki je šele v zadnjem času pridobila nekoliko več pozornosti. "Pokojninska vrzel je res velika. Slabše plačane službe, ki prinašajo tudi manj simbolne moči, prinesejo tudi slabe pokojnine," pojasni. Tu gre pogosto za skrbstveno delo, delo v vrtcih, šolah, na socialnem področju, za nižja delovna mesta v bolnišnicah. A tudi tu krize pogosto ustvarijo nov razdor. "Večkrat se namreč zgodi, da v času kriz tudi ta t. i. feminizirana delovna mesta ponujajo moškim, ker drugih služb za moške ni."

Opažamo, da nekatera področja v Sloveniji, na primer negovalke in medicinske sestre, že izgubljajo žensko delovno silo, ki odhaja v tujino. Tam imajo namreč boljše pogoje dela in boljše plače. A sogovornica poudari, da se ta težava pojavlja tudi v celotni postsocialistični vzhodni Evropi, kjer ženske zaradi brezposelnosti že zadnjih 20 let masovno zapuščajo svoje domove in odhajajo na Zahod kot skrbstvene delavke. "Na področju bivše Jugoslavije ter Bolgarije in Romunije ponekod ne morejo več odpreti vrtcev ter skupnostnih služb za ljudi z ovirami ali za starejše. Nikogar namreč ni, ki bi ta dela opravljal po odhodku žensk," pojasnjuje.

"Prav tu lahko vidimo, kako je življenje še vedno zelo polarizirano in kako moški še niso vstopili na področje skrbstvenega dela. Skrbstveno delo je namreč slabo plačano in simbolno nevredno," še pove.

  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (120)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Slava b
13. 03. 2023 18.25
+1
Nismo enaki, smo različni in prav je tako.Smo pa enakovredni.Enih brez drugih ne more biti.
JApajaDAja
13. 03. 2023 09.04
+5
pa kakšno enakost sploh hočete? same ženske ali pridejo v poštev tudi tisti, ki se tako počutijo-pa še ti niso "enaki" ženski!?
Recenzor
13. 03. 2023 15.46
+1
Žiga Habjan 1
13. 03. 2023 08.56
+4
Iz drugega portala danes: "Pokojnino ženske v povprečju prejemajo 25 let, moški 17 let"
proofreader
13. 03. 2023 08.29
+6
Imajo predsednico, predsednico parlamenta, zunanjo ministrico. Ampak one še vedno trobijo svoje o tem, kako so ženske zatirane.
Na pol ovca
12. 03. 2023 21.57
+4
Enakost a ste prepričani? Torej bodo ženske delale vsaj 2 leti več kot moški, ker živijo 4 leta več. Pričakujem tudi ženske kvote za rudarje, gradbince, železarje, vojsko...... poleg opevanih kvot za direktorje, poslance..
mptour
12. 03. 2023 21.51
+4
Enakopravnost je samo izgovor žensk, da dosežejo svoje.
JApajaDAja
13. 03. 2023 09.05
+4
saj ne zahtevajo enakopravnost-enakost hočejo :-)
OvcjiPastir
12. 03. 2023 21.46
+5
Roman Vodeb bi v tej debati imel marsikaj za povedati... pa ne ravno v prid ženskam.
Dr.Rugelj
12. 03. 2023 21.28
+7
Tale vaša enakopravnost oz. feminizem je tudi kr-neki ! ...vse se je že zdavnaj izrodilo...potem pa naj ženske gredo delat recimo v rudnike, delajo naj ista težaška in nevarna dela, ki so rezervirana za moške,...ee to pa nee - ker se lahko nohtek zlomi a ne !!!...se pa strinjam, da bi oboji morali bit obravnavani enako in biti tudi plačani enako za isto delo !!!...
Rok Jurjec
12. 03. 2023 21.19
+9
Neenakost 😂 Če mene vprašate ima ženska več pravic in je celo priviligirana v določenih pogledih, ko se gre recimo za ločitve in otroke. V Sloveniji so dobile volilno pravico že okoli leta 1900 in to je dejstvo... Pojdite s tem sranjem v islamske države, afriko in azijo in nam ne serjite po razvitem svetu kjer je to dejansko stvar preteklosti.
NOČNA MORA
12. 03. 2023 21.26
+4
Tega vecina zensk ne vidi. Tudi tega dela ne, da so manj placane v vecini zaradi odsotnosti bolnisk, otrok,porodnisk in da vse to vsteje v statistiko ki nam jo rade prodajajo itd. Vecina tudi ne ve da je zenska za isti kriminal obtozena na manj let ali pa za manjso kazen. Pustimo to, koliko kazni policaji manj napisejo nam zenskam ( ne ni mit ) Pustimo to, da se prodajanje kolk smo zenske boge zaradi nasilja vse bolj jalovi tudi tukaj. Stevilke nasilja nad moskimi vse bolj rastejo pa se moskim niti ne verjame kaksne traume tudi oni lahko dozivljajo itditd.
Thor78
12. 03. 2023 21.18
+11
Res ste boge boge.........., po drugi strani pa skos poslušamo kolk so ženske močne, zdej se pa že odločite, ali je to, kakor vam v danem trenutku paše, Ne vem zakaj, ko se je titanik potapljal, je blo ženske in otroci prvi, kje je tukaj enakopravnost, je življenje moškega mogoče manj vredno od ženskega?
Joža_Gulikoža
12. 03. 2023 21.38
-1
No to okol titanika je pa nesramno, mal pomisli
Thor78
13. 03. 2023 09.48
+3
Ni poanta v titaniku ampak kadarkoli se gre za reševanje življenj imajo ženske prednost pred moškimi, kje je tukaj enakost kjer se gre za življenje ne pa za neko preseravanje?
vvvilice
12. 03. 2023 21.06
+15
Feministka razlaga moškemu: ne potrebujemo moških. Prav, odgovori. Stavbo v kateri sca so naredili v glavnem moški delavci, avto, katerim si se pripeljala, je narejen v tovarni, ki so jo zgradili moški in avto sam so zvarili, pobarvali, sestavili moški, tudi ceste, mostove, viadukte, križišča, ... Telefon, ki ga imaš v roki, notesnik, slušalke, ... so razvili večinoma moški inženirji, narejeni so v tovarnah, ki so jih zasnovali in postavili v glavnem moški. Pšenica in druga hrana, ki prihaja s polj je nemalokrat pripravila moška roka, ... Ja, res ne potrebujete moških. Zdaj, ko imate vse kar potrebujete. Kdo vam bo jutri postavil nova bivališča, popravil stroje, odpeljal smeti, odmašil kanalizacijo, popravil vodovod, ki pušča, električno instalacijo, ... Se je obrnila in osramočena odšla.
Rikverc
12. 03. 2023 21.24
+3
Saj bi zenske vse to zrihtale ampak so boge reve privezane za stedilnik
Dr.Rugelj
12. 03. 2023 21.44
+7
Novodobne ženske in dekleta sploh ne vedo kaj je štedilnik !...so pa prvakinje v tiktokanju,instagramiranju,FaceBukanju,...prioriteta je šobljenje ustnic,slikanje riti,...pametovanje o modi,nohtkih,povečevanju joškic,dietah,...
Rock8
13. 03. 2023 14.34
+1
Houdre
12. 03. 2023 21.05
+9
Bi ble emancipirane….še zmer pa pričakuje da ji tip vse plača pa vrata odpira.sem ženska,samo tale borba bolanih bab mi gre pa na bruhanje
fljfo
12. 03. 2023 21.05
+8
Ni čudno, da nataliteta vztrajno pada...
DuhSaSjekirom
12. 03. 2023 20.43
+11
Najhujse so toksicne feministke. Zaradi takih sem, ceprav nikoli prej - dobil precej velik odpor.
JohannDoe
12. 03. 2023 20.28
+4
Definitivno bi potrebovali kvote za poklice učitelj in družinski zdravnik. Na teh področjih je vrzel med spoloma vsak dan večja in razlog zanjo ni v biologiji. Lahko jih pa uvedemo tudi na področjih rudarjev, cestnih delavcev in gradbeništva, če komu princip pomeni nad vse.
stumfeta
12. 03. 2023 20.34
-4
Pa na področju snažilk tudi lahko. Pa na področju trgovk tudi. Pa na področju kuharic v OŠ in vrtcih tudi. Za kvote na področju rudarstva, bo pa najprej treba pikico počakat, da se ženske navadimo na to, da lahko ponovno delamo v njih. Prepovedano z zakonom 1842, ponovno dovoljeno z zakonom 1989.
ŽigaLausegger
12. 03. 2023 20.43
+10
Govoriš o snažilkah, smetarjev na ulici, ki pobirajo smeti v mrazu, snegu in ledu pa ne vidiš. Mislim, da so snažilke vsaj na toplem...
sektor1
12. 03. 2023 20.27
+10
Nismo si enaki in si nikoli ne bomo, moški smo z marsa ženske pa z venere in je BREZ VEZE potencirat to enakost.
ap100
12. 03. 2023 20.26
+7
v evropi večina moških propada, zelo visok delež niti nima stalne partnerice vedno višji delež ima partnerja sicer nestalnega, držijo se zase, se umikajo iz družbe ter predvsem nehali so delati.
ap100
12. 03. 2023 20.27
+9
če pa imajo partnerico pa se ji v visokem deležu podrejajo, razen kadar se jim odpelje
ŽigaLausegger
12. 03. 2023 20.23
+9
Ko bo ženska mene kdaj zmasirala, potem bom rekel, da sva enaka....
ŽigaLausegger
12. 03. 2023 20.21
+11
Moderna družba temelji na neenakosti in izkoriščanju. Ampak ne žensk... Prebivalcev (moških in žensk) tretje razrednih držav! Ne vem, kaj se ženske v razvitih državah sploh pritožujejo. Polno rit vsega...
ap100
12. 03. 2023 20.20
+10
moški so v degeneracijskem postopku, le redki se uspejo izviti iz krempljev feminizma