Pozvali so k zaščiti neodvisnosti novinarsko-uredniškega delovanja zaposlenih, grožnje z odpuščanji in disciplinskimi postopki pa označili kot nedopustne za vodenje in delovanje javne RTV.

"Univerza v Ljubljani v luči nadaljevanja tradicije evropskega univerzitetnega izobraževanja, ki temelji na humanizmu in razsvetljenstvu, izjemno pomemben del tega poslanstva pa sta tudi kakovostno izobraževanje in informiranost javnosti, ponovno izpostavlja pomen neodvisnega delovanja javne radiotelevizije. V sodobnem času so za odgovorno upravljanje družbe javni mediji neprecenljivega pomena," so v sporočilu za javnost zapisali na univerzi.

Ob skrb vzbujajočem porastu dezinformiranosti, vplivnosti družbenih medijev v zasebnem lastništvu peščice globalnih akterjev in okrepljeni družbeni polarizaciji so visoki standardi novinarskega poklica, neodvisnost poročanja in odpornost proti političnim in drugim pritiskom, ki ne sodijo v domeno javnega dobrega, po navedbah univerze pogoj, da ostanemo odprta, na informiranem dialogu temelječa družba.

Zato na univerzi z zaskrbljenostjo spremljajo dogajanje na RTV Slovenija, ki bi morala delovati kot kakovosten javni servis. "Grožnje z odpuščanji in disciplinskimi postopki ter drugimi nevidnimi pritiski na novinarke in novinarje so nedopustni za vodenje in delovanje naše javne radiotelevizije," so zapisali na univerzi.

Kot osrednja akademska ustanova v Sloveniji se čutijo dolžne pozvati k zaščiti neodvisnosti novinarsko-uredniškega delovanja zaposlenih v skladu z najvišjimi profesionalnimi standardi.

"RTV Slovenija je naše skupno javno dobro, avtonomnost novinarskega in uredniškega dela pa temelj delovanja v interesu javnosti," so še zapisali.

Predsednik programskega sveta RTV Slovenija Peter Gregorčič je na predlog petih članov sveta sicer za prihodnjo sredo sklical izredno sejo programskega sveta, na kateri bo potekala razprava o očitkih glede pritiskov na ustvarjalce, predvsem v Informativnem programu TV Slovenija.