Pred prvomajskimi prazniki marsikdo ob misli na oddih pogleduje čez mejo. Andrej Šter s konzularnega sektorja Ministrstva za zunanje zadeve je na Valu 202 povzel spremembe glede omejitev potovanj v nekatere evropske države. "Omejitve se te dni kar hitro in včasih brez napovedi spreminjajo," pravi in dodaja, da se na MZZ-ju trudijo, da je njihov pregled vstopnih pogojev kar najbolj ažuren. "Če informacij o vstopu v izbrano državo in veljavnih ukrepih ne najdete na naši spletni strani, svetujem, da obiščete spletno stran slovenske ambasade v državi, v katero potujete," svetuje Šter. Če imate specifična vprašanja (potovanje bolnika, otroci različnih starosti ipd.), pa pokličite in vam bodo svetovali, pravi.

Prvomajska potovanja in covid ukrepi v tujini

In kako je z omejitvami v evropskih državah? "Hrvaška in Madžarska sta omejitve umaknili, prav tako nekatere države na severovzhodu Evrope, na primer Čehi, Slovaki, Poljaki, Baltik," našteva Šter in dodaja: "Tudi nekatere skandinavske države ne poznajo več vstopnih omejitev."

Italija in Avstrija pa še izvajata nadzor: za vstop je potreben t. i. pogoj PCT. Sprememba pri Avstriji je, da ni potrebna najava potovanja, t. i. personal locator form (PLF), v katerem povemo, kam gremo in koliko časa bomo tam ostali. Ta pa je še vedno potreben za Italijo. "Italijani še vedno zahtevajo izpolnitev tega spletnega obrazca, s čimer ostajajo med državami, ki imajo nekako najvišje vstopne pogoje, pozna jih tudi Grčija in morda še Malta, ki poleg PCT-ja tudi zahteva to spletno najavo potovanja," našteva Šter.

Tudi Francija in Španija trenutno še zahtevata pogoj PCT za vstop v državo, "je pa res, da je Španija umaknila notranje omejitve, ta pogoj se ne preverja več ob obisku kulturnih, športnih ali drugih prireditev in v javnih prostorih". Omenjeni pogoji niso več predpisani tudi v nekaterih drugih državah, so pa – tako kot pri nas – priporočeni, razlaga Šter.

Če se odpravljate v Nemčijo, se velja pozanimati o ukrepih, saj ima Nemčija različne pogoje po zveznih deželah: "Je različno, ali potujemo na Bavarsko ali kam proti Hamburgu." "Pomembno je, da se prepričamo pri gostitelju ali organizatorju potovanja, kaj on predpisuje oz. pričakuje od gostov, da ne bo kakšnega neprijetnega presenečenja," še opozarja.

Tudi če v državi, kamor se odpravljate, covidnih omejitev ni, to ne pomeni, da ni pametno poskrbeti za svoje zdravje, poudarja Šter. Foto: Shutterstock
Tudi če v državi, kamor se odpravljate, covidnih omejitev ni, to ne pomeni, da ni pametno poskrbeti za svoje zdravje, poudarja Šter. Foto: Shutterstock

Šter je še poudaril, da se ob začetku turistične sezone mnoge države – predvsem to velja za bolj oddaljene države, kjer je gospodarstvo bistveno vezano na turizem, na primer Mavricij, Zanzibar, Sejšeli, Dominikanska republika – odločajo za popolno sproščanje vseh pogojev, kar lahko da turistom lažen občutek, da covida-19 ni več, navaja. "Tam je od gosta samega odvisno, koliko bo poskrbel za svoje zdravje," opozarja in dodaja, da se lahko turist, če se temu občutku vda, "vrne z ne preveč lepim spominčkom na potovanje".

Na potovanja na vzhodni rob Sredozemlja se ljudje navadno odpravljajo organizirano, kar Šter ocenjuje kot dobro, saj so "turistične agencije večinoma sposobne pravočasno zagotoviti informacije o razmerah, ki jih lahko na cilju pričakujemo". "Običajno je zelo dobro, da vemo, kam se opravljamo in kaj bomo tam potrebovali," poudarja.