Feuz olimpijski prvak v smuku, Kline deseti

Švicarski as Beat Feuz je novi olimpijski prvak v smuku. Na progi Skala na gori Xiaohaituo v okrožju Yanqing je z zanj srečno številko 13 pri 34 letih osvojil tretjo olimpijsko kolajno, prvo zlato. Srebrno medaljo je pri 41 letih osvojil Johan Clarey iz Francije. Boštjan Kline je z 10. mestom poskrbel za najboljši slovenski dosežek.

Boštjan Kline je z 10. mestom poskrbel za najboljši slovenski
smukaški olimpijski dosežek. Foto: Matevz Persin/OKS
Boštjan Kline je z 10. mestom poskrbel za najboljši slovenski smukaški olimpijski dosežek. Foto: Matevz Persin/OKS

PEKING > Beat Feuz je na Kitajskem osvojil edino kolajno, ki mu je še manjkala v njegovi zbirki, zlato olimpijsko v kraljevski disciplini. "Preprosto nimam besed, s katerimi bi opisal svoje današnje občutke," je dejal Feuz po zmagi na najprestižnejšem olimpijskem smučarskem tekmovanju.

Švicar je prevzel olimpijsko smukaško žezlo od Norvežana Aksela Lunda Svindala, ki je leto po osvojenem zlatu v Pyeonchangu zaključil tekmovalno pot.

Pred štirimi leti v Pyeongchangu je Švicar osvojil dve kolajni, a ne zlatega sijaja, srebrn je bil v superveleslalomu in bronast v smuku. Naslov svetovnega prvaka v smuku ima z domačega prvenstva leta 2017 (St. Moritz). Feuz je dobil zadnji smuk v svetovnem pokalu v Kitzbühlu pred OI.

Feuz je postal četrti Švicar z naslovom olimpijskega smukaškega prvaka. Pred njim so kraljevsko preizkušnjo na OI od leta 1948 dobili Didier Defago (2010), Pirmin Zurbriggen (1988) in Bernhard Russi (1972), ki je bil ob pomoči Defaga tudi arhitekt nove olimpijske smukaške proge, na kateri je slavil njun rojak Feuz.

Johan Clarey je na drugem mestu zaostal zgolj desetinko za prvo kolajno na OI. Postal je najstarejši nosilec olimpijske kolajne na smukaških preizkušnjah. In ne le to. Postal je starostni rekorder, najstarejši olimpijec, ki je v alpskem smučanju osvojil kolajno. Pred tem je ta rekord bil last Američana Bodeja Millerja, ki je leta 2014 olimpijski superveleslalomski bron osvojil star 36 let in 127 dni.

"Ko si dobitnik medalje, ali imaš 20 ali 41 let, ni pomembno, to je samo olimpijska medalja," je dejal Clarey. "Danes sem bil hiter. Ni bilo dovolj za zlato, a srebra sem vseeno zelo vesel."

Avstrijec Matthias Mayer, smukaški olimpijski prvak iz Sočija izpred osmih let, je bil na tretjem mestu šest stotink počasnejši za bron. Mayer je prišel do še tretje olimpijske kolajne.

Kline za tri mesta popravil najboljšo slovensko moško uvrstitev

Na startu so bili trije Slovenci. Najbolje se je odrezal 30-letni Boštjan Kline, ki je z desetim mestom vpisal najboljšo slovensko moško smukaško olimpijsko uvrstitev. Mariborčan je za Feuzom zaostal sekundo in šest stotink.

Kline je za tri mesta popravil najboljšo slovensko moško uvrstitev na olimpijskih smukih. Pred Klinetom je bil najboljši Janko Štefe s 13. mestom na OI v Oslu 1952.

"Zelo dobra vožnja, najboljša od vseh treh dni, tudi če upoštevam oba treninga, in sem na to lahko zelo ponosen in vesel. Na tekmi je bila sicer hitrost nekoliko višja, nekaj zavojev je sicer bila proga že 'zrukana", načeta in razkopana," je dejal Kline.

Miha Hrobat ni ponovil predstave z drugega treninga, ko je bil četrti. Z zaostankom 2,02 sekunde je vpisal 24. mesto, s čimer je za pet mest izboljšal svojo prejšnjo smukaško olimpijsko uvrstitev iz Pyeongchanga.

"Žal to ni bila vožnja, ki sem jo hotel pokazati. Nisem imel prave hitrost od starta, čez celo progo, bomo pogledali na video analizi, kaj je šlo narobe, in se bom pripravil za superveleslalom," je po tekmi ocenil Hrobat.

Nejc Naraločnik je svoj olimpijski debi končal pred ciljem z odstopom. Najboljši slovenski smukač Martin Čater zaradi okužbe z novim koronavirusom ni odpotoval na Kitajsko in je ostal doma.

Prva moška preizkušnja v alpskem smučanju na teh ZOI se je začela z enodnevno zamudo. Organizatorji zaradi močnega vetra smuka v nedeljo niso mogli izpeljati. Veter pa je odpihnil tudi sobotni tretji, zadnji trening smuka. Tokrat so bile razmere odlične.

Vodilni smukač v svetovnem pokalu ostal brez medalje

Norvežan Aleksander Aamodt Kilde kot vodilni smukač v seštevku zime ni bil del zmagovalne trojice. Zadnji vodilni smukač v razvrstitvi discipline v svetovnem pokalu, ki je v isti sezoni nato osvojil še zlato je bil leta 1988 Švicar Pirmin Zurbriggen. Tekmo je Norvežan končal na petem mestu.

Že na začetku je za dramo poskrbel Nemec Dominik Schwaiger, ki mu je pobralo smučko ter je grdo padel in si poškodoval roko. V dolino so ga morali prepeljati z reševalnimi sanmi, Avstrijec Daniel Hemetsberger pa se je v cilj zapeljal okrvavljen, saj je dobil udarec po nosu in ustih.