Ljubljana, 15. 10. 2022 22.34 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Jakob Batič
48

Olimpija je dobila še drugi večni derbi v aktualni prvoligaški sezoni. V Stožicah je odločil gol Maria Kvesića z najstrožje kazni v sodniškem dodatku. Mariborčani so ves drugi polčas igrali z igralcem manj, potem ko je bil v 45. minuti izključen Sven Šoštarič Karič. Zmaji so z zmago prednost na vrhu lestvice povečali na osem točk, Maribor zaostaja že za 16.

Vodilna ekipa prve lige je po debaklu prejšnji konec tedna, ko je visoko izgubila proti Bravu (1:6), zopet pokazala pravi obraz. Po precej izenačenem začetku je četa Alberta Riera zagospodarila v zaključku prvega polčasa. Čeprav v tem delu tekme kljub trem izrazitim priložnostim ni uspela priti do prednosti, si je zavoljo izključitve Svena Šoštariča Kariča priigrala veliko prednost pred nadaljevanjem. Vnovčila jo je v sodniškem dodatku drugega polčasa, ko je po igri z roko Nemanje Mitrovića v kazenskem prostoru z bele točke zadel Mario Kvesić. O razmerju moči na maratonskem derbiju, na katerem smo skupaj videli kar 20 minut sodniškega dodatka, največ pove podatek, da Maribor ni niti enkrat streljal v okvir vrat.

Glavna novica pred tekmo je bila zagotovo, da se je v gol Olimpije vrnil prvi vratar Matevž Vidovšek, ki ga ni bilo vse od avgustovske poškodbe na tekmi proti Kopru. Tudi na drugi strani je po dolgem času in sploh prvič v tej sezoni zaigral prvi vratar Ažbe Jug. Čeprav je bil ritem igre od prve minute naprej zelo visok, je bilo priložnosti na uvodu zelo malo. Olimpija je imela težave pri izgradnji napada, saj so bili Mariborčani v obrambi zelo uspešni pri izvajanju visokega pritiska. Morda jim je prav zaradi tega v napadu zmanjkalo prave energije in idej, kot po pravilu jim je zmanjkala "zadnja podaja". Matevž Vidovšek tako v prvih 45 minutah ni imel omembe vrednega dela.

Zmaji so pravi ritem ujeli v zaključku prvega dela, ko so imeli v razmaku nekaj minut tri zrele priložnosti. Dvakrat je veselje Ruiu Pedru z izvrstnima obrambama preprečil Jug, po filigranski podaji Svita Sešlarja pa je Mustafa Nukić iz ugodnega položaja meril daleč mimo vrat. Da je bilo obžalovanje domačih navijačev po zapravljeni priložnosti Nukića manjše, je poskrbel Sven Šoštarič Karič, ki je pred tem s podplatom grobo startal nad Pedra. Glavni sodnik Dragoslav Perić mu je sprva pokazal le rumeno kazen, a so mu iz VAR sobe sporočili, naj si še enkrat ogleda posnetek prekrška. Perić si je nato pričakovano premislil in Maribor je v sodniškem dodatku prvega dela ostal z igralcem manj.

Maribor dolgo držal ničlo, na koncu je odločila najstrožja kazen

Olimpija je po pričakovanjih silovito krenila v nadaljevanje. V 53. minuti je Rui Pedro prodrl po levi strani, v kazenskem prostoru sta bila dobro odkrita Nukić in Sešlar, a je 24-letnik povsem zgrešil podajo, namenjeno Sešlarju, ob kateri je Nukić povsem izgubil živce. Jug je moral naslednjič posredovati v 72. minuti, ko je zaustavil strel Maria Kvesića. Le nekaj sekund zatem je bilo znova nevarno, po podaji z leve strani je streljal Rui Pedro, a znova brez uspeha. S posredovanjem na golovi črti se je izkazal Gregor Sikošek, ki v drugem polčasu zaradi pritiska Olimpije ni imel več toliko ofenzivnih nalog. Le minuto kasneje je Maribor še enkrat hodil po robu, ko je z glavo streljal Sešlar, vijolične pa je rešil okvir vrat. Zanimivo, da so gostje prvič menjali šele v 73. minuti, ko sta z igrišča odšla Marko Tolić in Roko Baturino, nadomestila sta ju Žan Vipotnik in Ignacio Guerrico.

Olimpiji je pri neodločenem izidu in ob dejstvu, da je imela številčno premoč, voda vse bolj tekla v grlo. Riera je poskušal vnesti nekaj svežine, vstopila so Almedin Ziljkić in Samuel Pedro, že na začetku polčasa pa tudi prodorni bočni branilec Justas Lasickas. Vse bolj utrujeni Maribor se je kljub temu dobro držal. Na začetku sodniškega dodatka, ki je zaradi še enega pirotehničnega vložka Green Dragonsov, ko razmere za kratek čas niso bile ustrezne za igro, trajal kar 12 minut, pa je vendarle klonil. Kvesić je na levi strani kazenskega prostora sprožil močan strel, ki ga je z roko zaustavil Mitrović. Perić sprva ni pokazal na belo točko, a si je premislil po ogledu počasnega posnetka. Odgovornost nase je prevzel prav Kvesić, ki je močno sprožil v levi vratarjev kot. Jug je bil blizu, a erupcije na tribunah mu ni uspelo preprečiti.

Čeprav je bilo po golu še približno deset minut igralnega časa, si Maribor omembe vredne priložnosti, kakor tudi pred tem, ni priigral. Ostalo je pri minimalni prednosti Olimpije, ki se je z zmago večnemu tekmecu odlepila na ogromnih 16 točk prednosti.