Jeseniški župan Peter Bohinec verjame, da je dovolj prostorskih možnosti za širitev oziroma nadgradnjo obstoječe bolnišnice. Župana Kranja in Radovljice si medtem prizadevata za gradnjo na novi lokaciji. Foto: BoBo
Jeseniški župan Peter Bohinec verjame, da je dovolj prostorskih možnosti za širitev oziroma nadgradnjo obstoječe bolnišnice. Župana Kranja in Radovljice si medtem prizadevata za gradnjo na novi lokaciji. Foto: BoBo

Gradnjo novih zdravstvenih kapacitet v gorenjski regiji je novembra 2020 obljubil takratni predsednik vlade Janez Janša. Ob soglasju, da Gorenjska regijsko bolnišnico z novimi zmogljivostmi potrebuje, pa je nastalo precej nesoglasij glede njene umestitve.

Po menjavi vlade so predstavniki kranjske občine že izvedli uraden obisk na ministrstvu za zdravje, kjer so predstavili idejo, kje naj bi nova gorenjskega regijska bolnišnica stala v Kranju in katere so prednosti Kranja v primerjavi z lokacijama na Jesenicah in v Radovljici. Ob tem je kranjski župan Matjaž Rakovec znova poudaril, da je Kranj središče regije, na katerega gravitira več kot polovica prebivalcev Gorenjske.

"Nekako obljubljeno je bilo, da se bo vlada odločila oziroma sprejela sklep o izboru lokacije do poletja, torej v prvi polovici letošnjega leta," je povedal Rakovec in dodal, da se bodo do tedaj še srečali s pristojnimi službami, da res natančno obrazložijo prednosti kranjske lokacije pred radovljiško.

Radovljiški župan Ciril Globočnik na drugi strani vztraja, da je zagotovo najboljša lokacija v Radovljici, medtem ko naj kranjska lokacija ne bi bila primerna. "Z ministrstva smo dobili tudi navodilo, naj naredimo idejni projekt direktnega izvoza z avtoceste za bodočo bolnišnico, k čemur je zeleno luč dala tudi Družba za avtoceste v RS," je povedal Globočnik in dodal, da je projekt, s katerim bodo preverili možnost ureditve izvoza, že v pripravi.

Radovljiški župan je prepričan, da Radovljica tudi sicer ponuja najboljše pogoje za gradnjo nove bolnišnice. Kot je poudaril, ima občina s prostorskim redom za bolnišnico zagotovljenih 10 hektarjev zemljišč, kar je bil osnovni pogoj ministrstva za umestitev sodobne bolnišnice. Na zalogi je nato še dodatnih pet hektarjev, kjer bi lahko v prihodnjih desetletjih širili bolnišnico. "Narejen imamo tudi idejni projekt in pridobljena mnenja glavnih soglasodajalcev," je zagotovil Globočnik. Prepričan je tudi, da kakršen koli prizidek k obstoječi splošni bolnišnici na Jesenicah ne pride v poštev.

Župan Jesenic prepričan, da se mora nadgrajevati obstoječa bolnišnica

Popolnoma drugačno mnenje pa ima jeseniški župan Peter Bohinec, ki verjame, da je dovolj prostorskih možnosti za širitev oziroma nadgradnjo obstoječe bolnišnice. Ocenil je, da so možne širitve na vzhodni in zahodni strani. "Bo pa moral tisti, ki bo to projektiral, pokazati določene spretnosti pri umestitvi novega objekta," je dejal Bohinec in dodal, da je nekaj poskusov tega že bilo in da obstaja projekt nove zgradbe na makadamskem parkirišču ob bolnišnici, ki bi odgovorila na vse potrebe bolnišnice, vključno z operacijskimi dvoranami, sobami za intenzivno nego, novimi prostori za dializo in prostori za dnevno bolnišnico.

Sorodna novica Vlada na obisku Gorenjske raziskovala razvojne možnosti, ena osrednjih tem nova regijska bolnišnica

"Vsak od županov gleda skozi svoje oči. Tako imam jaz kot župan Jesenic trdno stališče, da mora bolnišnica ostati na Jesenicah," je poudaril Bohinec in zagotovil, da bo občina v to usmerila svoje moči. Med prednostmi nadgradnje obstoječe lokacije je omenil fakulteto za zdravstveno nego, ki deluje na Jesenicah, in geografsko lego, na katero gravitira tudi Posočje.

Spomnil je tudi na številne investicije, ki so bile v preteklih letih že izvedene v bolnišnici. "Pred kratkim je bila med drugim končana energetska sanacija. Imamo sodoben urgentni center. Ogromno energije, časa in sredstev je šlo tudi v izobraževanje kadra in nesporno mora bolnišnica ostati, se nadgrajevati in razvijati na obstoječi lokaciji," je sklenil Bohinec.