Slovenija

Težave zaradi karanten tudi med študenti: 'Izvajanje izpitov je treba prilagoditi'

Ljubljana, 17. 01. 2022 08.36 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Vesna Lambergar
Komentarji
4

Število okužb in karanten narašča tudi med študentsko populacijo. Študentska organizacija Slovenije je zato na višje in visokošolske zavode naslovila poziv k bolj fleksibilnemu opravljanju izpitnih obveznosti v prihajajočem izpitnem obdobju. Na ljubljanski univerzi odgovarjajo, da bodo glede na število karanten ali izolacij možni spletna izvedba, dodatni izpitni roki in prestavitev izpitnih rokov. 

Kot opozarjajo v ŠOS, v primeru visokošolskega izobraževanja študenti istega letnika študijskega programa niso razumljeni kot mehurček, zato niso avtomatično v karanteni ob okužbi študenta.

Glede na dostopne podatke se je število novookuženih v prvem tednu leta 2022 najbolj dvignilo prav v starostni skupini od 15 do 24 let, kjer je okuženih več kot 2.700 na 100.000 prebivalcev (v drugih starostnih skupinah manj kot 2.000), opozarjajo. 

Ob pričetku zimskega izpitnega obdobja v prihajajočem mesecu je za pričakovati, da bo število okuženih visokošolskih učiteljev in študentov še naprej naraščalo, še v večjem številu pa bo naraščalo število visokošolskih učiteljev in študentov v karanteni. "Število odsotnih članov visokošolske skupnosti onemogoča običajno izvajanje izpitnih obveznosti, zato študenti pozivamo vse višje- in visokošolske zavode, da izvajanje izpitov v prihajajočem izpitnem obdobju temu prilagodite," so zapisali v ŠOS. 

Študentska organizacija Slovenije poziva k večji fleksibilnosti med izpitnim obdobjem.
Študentska organizacija Slovenije poziva k večji fleksibilnosti med izpitnim obdobjem. FOTO: Aljoša Kravanja

Predlagajo, da se za študente, ki zbolijo ali so zaradi tesnega stika z okuženo osebo v karanteni, omogoči opravljanje izpita ali kolokvija na daljavo ali pa se jim dodeli vsaj dodatni izpitni rok še v tem izpitnem obdobju.

Njihov poziv gre tudi visokošolskemu osebju, da prisluhne študentom, ki se zaradi bolezni ali stika z okuženo osebo znajdejo v stiski pri opravljanju študijskih obveznosti. "Študenti želijo študij zaključiti v čim krajšem roku, ob časovnih omejitvah, ki jih poleg obširnih študijskih obveznostih dodatno prinaša epidemija covida-19, pa pričakujemo več fleksibilnosti, tako pri izvajanju predavanj in vaj kot tudi izpitnih obveznosti," še dodajajo v ŠOS. 

Spletna izvedba, dodatni roki, prestavitev rokov, ...

Na ljubljanski univerzi so nam pojasnili, da za zdaj ne zaznavajo pomanjkanja. Izpiti bodo načeloma potekali tako kot celoten študijski proces, torej ob strogem upoštevanju in preverjanju pogoja PCT. Lahko pa se članice oz. nosilke, nosilci predmetov, kjer bo na izpitu prisotno večje število študentk in študentov, odločijo za spletno izvedbo, še dodajajo. 

V primeru študentk, študentov v karanteni oz. izolaciji bodo članice presodile, kakšne so razmere; možni so spletna izvedba, dodatni izpitni roki, prestavitev izpitnih rokov. "Ker so naše članice zelo različne, tako glede na število študentk in študentov kot na sam študijski proces, bodo izvajanje izpitov optimizirale glede na njihove trenutne razmere, vodstvo Univerze v Ljubljani pa je izdalo priporočilo, da se zaradi karanten in obolelosti razpišejo dodatni izpitni roki," so še dejali. 

Senati nekaterih članic so že sprejeli razpis dodatnega izpitnega roka, so še dodali na univerzi.

Univerza na Primorskem si v času pandemije prizadeva, da bi študentom omogočila reden in kakovosten študij, tudi s prilagoditvami in posluhom za študente, so za STA zapisali na univerzi. Preverjanje in ocenjevanje znanja praviloma poteka v živo, zato so na univerzi sprejeli obvezno vsakodnevno testiranje pred vstopom v prostore tako za študente kot zaposlene in pogodbene izvajalce, ne glede na status (PC) za celoten čas izpitnega obdobja.

Izvedbo preverjanja znanja na daljavo lahko za posamezen izpitni rok odobri samo dekan fakultete, glede na stanje karanten ali izolacij v skupini ali letniku. Pri tem mora biti posamezen izpitni rok izveden za vse prijavljene študente pod enakimi pogoji, bodisi v živo bodisi na daljavo, kombinacija ni dovoljena, je še dodal pomočnik rektorice Aleš Oven.

Iz mariborske univerze so sporočili, da bodo senatu v potrditev predlagali sklep, da se posamezni izpitni roki, ki ne bodo izvedeni v zimskem izpitnem obdobju, izvedejo v letnem semestru študijskega leta 2021/22, prav tako se med letnim semestrom razpišejo dodatni izpitni roki zaradi bolezni ter odrejenih karanten. 

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Kuku456
17. 01. 2022 09.50
+4
Sej zdej pa res nimajo kej počet kot učit, zurat ne smejo, bluzit Tut ne.. Mi smo imeli vsaj študentsko življenje polno dogodivščin živeli tisti casi
Komentator16381
17. 01. 2022 10.27
+0
Ni spet tako hudo.. Klubi ravno niso odprti ampak čas se pa da krajšat na veliko načinov..
medus
17. 01. 2022 09.18
+1
Nikoli ne bom šel prostovoljno na test
simple_mind
17. 01. 2022 08.53
+0
Pa so samo še apatični zafrustrirani študenti, heheh, nobene resne akcije ?!?