Foto: Televizija Slovenija
Foto: Televizija Slovenija

Fotografija HAG-testa za samotestiranje mora biti po navedbah iz pravilnika opravljena v ustreznem časovnem oknu po odvzemu brisa glede na navodila za izvedbo testa ali izpolnjen evidenčni list zaposlenega, če se testirate na delovnem mestu, je pojasnil Vindišar. Po njegovih zagotovilih bo sicer zadostovala že zgolj fotografija testne ploščice, dobrodošlo pa bo, če bo ploščici priložen osebni dokument ali podatek o datumu opravljenega brisa.

Do zdaj so se osebe po pozitivnem HAG-testu na PCR-test namreč morale naročiti prek svojega osebnega zdravnika oziroma jih je naročil epidemiolog. Oboji bodo to možnost imeli tudi po uveljavitvi novega pravilnika.

Vindišar prosi, naj se novega sistema ne zlorablja za dostop do PCR-testov "za vsak primer", temveč v primerih, ko so pred tem opravili HAG-test, ki je bil pozitiven. Opomnil je, da zmogljivosti analize PCR-testov znašajo do približno 12.000 testov dnevno. Če se bodo pojavljale zlorabe, bodo nov sistem dostopa do PCR-testov morali ukiniti. "Da ne bo prihajalo, da se bodo te fotografije spet delile, pošiljale, ponarejale. Mislim, da je v Sloveniji tega dovolj in da se moramo vsi začeti obnašati odgovorno," sporoča državni sekretar.

Do PCR-testa so brez napotitve po novem upravičeni tudi tisti, ki pred odvzemom brisa izkažejo pozitiven rezultat HAG-testa, opravljenega pri zasebnem izvajalcu zdravstvene dejavnosti. Kot dokazilo o opravljenem HAG-testu pri zasebniku se praviloma šteje zapis v Centralnem registru podatkov o pacientih.

Zdravstveni domovi so po besedah Vindišarja o spremembi že obveščeni, prav tako Inštitut za mikrobiologijo in imunologijo (IMI) in Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano (NLZOH), ki analizirata PCR-teste.

Foto: Pixabay
Foto: Pixabay

Vstopne točke v javnih zavodih

Sorodna novica Prostih še 9 covidnih intenzivnih postelj, zvečer sestanek zdravstvenega ministrstva in bolnišnic

Javni zdravstveni zavodi morajo od danes zagotavljati vstopno točko in vzpostaviti način naročanja za paciente, ki želijo PCR-test opraviti s predložitvijo omenjenih dokazil. O načinu naročanja morajo zavodi obvestiti ministrstvo za zdravje, ki informacijo objavi na spletni strani, prav tako pa jo objaviti tudi na svojih spletnih straneh, je razvidno iz novega pravilnika.

Na enak način lahko vstopne točke in način naročanja vzpostavijo tudi izvajalci testiranja. Ti morajo bris za PCR-test odvzeti najpozneje v 24 urah od naročila pacienta na bris. Pacienti pa morajo omenjena dokazila o samotestiranju na vpogled predložiti pred samim odvzemom brisa.

Prav tako pravilnik predvideva, da izvajalci zdravstvene dejavnosti v javni mreži v primeru pozitivnega HAG-testa pacientu takoj odvzamejo še bris za test PCR in ga posredujejo v analizo.

"To je pomembna novost, da ne bo treba doma čakati več ur oziroma dni, ampak boste 15 minut po pozitivnem testu HAG že lahko opravili tudi PCR-test," je novost pojasnil Vindišar.

Če izvajalec odvzema brisa za PCR-test ne izvaja, mora najpozneje v dveh urah po pozitivnem rezultatu osebo naročiti na odvzem brisa za PCR-test pri drugem izvajalcu, ki odvzeme izvaja, in o terminu za odvzem brisa obvestiti pacienta.

V pravilniku je po novem zapisano tudi, da morajo izvajalci obveščanje bolnikov o rezultatu PCR-testa "zagotavljati v najkrajšem času", najpozneje pa v 12 urah od avtorizacije izvida testa.

Lažji dostop do PCR-testa