Agro Podjetnik

Od male ekološke kmetije do samooskrbne ekološke vasi

Maruška Planko in Skaš Kleh sta pred dobrimi 13 leti obudila zapuščeno kmetijo na Kozjanskem, na 50 hektarjih pa bi rada vzpostavila ekološko vas, v kateri bi družine skupaj živele, pridelovale hrano in se ukvarjale tudi s turizmom
Podporniki obveščajo
AGROBIZ
Podporniki obveščajo
Kmetje in živilci tokrat brez svoje ministrice
Agrobiznis
Podporniki obveščajoJana Petkovšek Štakul Kmetje in živilci tokrat brez svoje ministrice

Ta petek bodo o inovativnosti in trajnostni preobrazbi na konferenci razpravljali predstavniki kmetijskih in živilskih podjetij vzhodne kohezijske regije.

AGROBIZ
Podporniki obveščajo
V ponedeljek se začne kampanja vnosa zbirnih vlog za kmetijske subvencije
Agrobiznis
Podporniki obveščajoRedakcija Agrobiznisa V ponedeljek se začne kampanja vnosa zbirnih vlog za kmetijske subvencije

Nosilci kmetijskih gospodarstev morajo vloge oddati do 10. julija elektronsko, pri tem pa jim lahko pomagajo v Javni službi kmetijskega svetovanja.

AGROBIZ
Podporniki obveščajo
Jutri o trajnosti in inovacijah v agroživilskem sistemu
Agrobiznis
Podporniki obveščajoRedakcija Agrobiznisa Jutri o trajnosti in inovacijah v agroživilskem sistemu

GZS - Zbornica kmetijskih in živilskih podjetij v sodelovanju z regionalnimi gospodarskimi zbornicami pripravlja regijsko konferenco zahodne kohezijske regije

AGROBIZ
Podporniki obveščajo
Velika noč se bliža, domače dobrote vas čakajo v Mercatorju
Agrobiznis
Podporniki obveščajoPodpornik projekta Velika noč se bliža, domače dobrote vas čakajo v Mercatorju

Velike noči ni brez prazničnih dobrot – pirhov, šunke, hrena in potice

Avtor
avtor
12.01.2022 11:08
Dopolnjeno: 12.01.2022 11:45
Čas branja: 3 min
Od male ekološke kmetije do samooskrbne ekološke vasi
Vzrejo koz in kokoši na majhni ekološki kmetiji bi Maruška Planko in Skaš Kleh zamenjala z vzpostavitvijo samooskrbne ekološke vasi na 50 hektarjih, za katero že iščeta zemljo. Foto: Petra Šubic

Koze so zaščitni znak male ekološke kmetije Planko & Kleh, ki jo v Lekmarju na Kozjanskem vodita Skaš Kleh in Maruška Planko. Ponujata kozji sir, druge mlečne izdelke in jajca, za vedoželjne celo individualni sirarski tečaj. V svoj dom in h kozam spustita tudi prostovoljce z vsega sveta, ki na kmetiji ostanejo več mesecev.

Celjan Skaš Kleh in Ljubljančanka Maruška Planka, ki je do takrat delala v družinskem računovodskem podjetju, sta se leta 2008 preselila na zapuščeno kmetijo, kjer so jima družbo najprej delale kokoši, race in gosi. Še danes jima »pomagajo« pri delu na vrtu in v sadovnjaku. Zemljo je preraslo trnje in grmovje, zato sta pripeljala še nekaj koz, da so očistile teren.

Kozje mleko je vse bolj zaželeno

Koze so se izkazale, čredo sta povečala in živali molzla. Sama nista porabila vsega mleka, zato se je Maruška izučila sirarstva. Predelava mleka je postala njuna dopolnilna dejavnost na kmetiji. Ponujata mladi in staran sir, kozjo skuto, jogurte in sirotko, po novem tudi maslo in smetano. Jogurte, mleko, sirotko in skuto pakirata v stekleni embalaži, ki jo kupci operejo in vrnejo. »V zadnjem času je po surovem kozjem mleku vse več povpraševanja,« pravi Maruška Planko.

S Skašem sta kmetijo, ki ima 3,5 hektarja zemlje, leta 2012 preusmerila v ekološko, sama pa postala kmeta za polni delovni čas. Imata tudi nekaj orehov in pol hektarja velik nasad lešnikov, v katerem za red »skrbi« okoli 50 kokoši. Poleg mlečnih izdelkov prodajata tudi kokošja jajca. Kupcem vsak teden dostavita izdelke v Celje in Ljubljano. Sire sta jim pošiljala tudi po pošti, a najboljši je osebni stik s kupci, ko poklepetajo in si izmenjajo kuharske recepte. »Kupcem ponujamo to, kar sami jemo. Res pa je, da stalno izboljšujem kakovost, naš sir in drugi izdelki se vsakič dobro odrežejo na ocenjevanju Dobrote slovenskih kmetij,« razlaga sogovornica.

Paša traja 330 dni na leto

Koze so na paši 330 dni na leto, mesec dni pred kotitvijo kozličkov pa jih dajo v hlev. Trenutno imajo kar nekaj kozličkov, ki popijejo vse mleko, tako da koz zdaj ne molzejo. Nova sezona molže in predelave mleka pa se bo začela najpozneje februarja. »Dvajset koz na dan lahko pomolzem na roke, da mi ostane dovolj časa za 'normalno življenje'. Pri molži mi pomaga tudi sin, je že hitrejši od mene,« veselo pravi Maruška Planko. Še vedno imajo svojo prvo kozo Beti, ki je z 12 leti prava veteranka. Vse živali kličejo po imenu.

»Ljudje se zanimajo tudi za kozličke, a nimamo dovolj časa in prostora, da bi povečali vzrejo. Povpraševanje po mlečnih izdelkih tako raste, da bi pripeljali še kakšno kozo, a potem bi za molžo in predelavo mleka potrebovali kakega pomočnika,« razlaga Skaš. S tem delom se spoprimejo prostovoljci, ki občasno za nekaj mesecev pridejo na njuno kmetijo. Lani so jih gostili pet – Indijca, Čeha, Francoza in dva Belgijca. Tudi Slovenci so kot prostovoljci že delali pri njima. »Koze so se navadile tujih ljudi, sprva so malo bolj skakale,« pripominja Skaš.

Za svoje potrebe si pridelajo zelenjavo, za druge želje, od pridelave zelišč za čaje do stiskanja olj, pa jima zmanjkuje časa. »S prijatelji, ki živijo v krogu 15 kilometrov, se pogovarjamo o skupni njivi, na kateri bi pridelali zelenjavo za naše štiri družine. Postavili bi tudi skupni rastlinjak in delali v njem,« razlaga Skaš.

Samooskrbna ekološka vas

Naslednji korak, ki si ga z Maruško močno želita, pa je vzpostavitev velike samooskrbne skupnosti na 40 do 50 hektarjih zemlje, ki bi jo vzeli v najem in skupaj obdelovali. Primerno lokacijo že iščeta. »Najin cilj je samooskrbna vas, kjer bi vsaka družina imela svojo bivalno enoto, uporabljali bi skupno kuhinjo in si razdelili delo. Nekdo bi skrbel za sadovnjak, drugi za živali, tretji za gojenje zelenjave, četrti za predelavo, peti za turizem …,« napoveduje Skaš Kleh. Kot vzor omenja ekološko hribovsko vasico Lakabe v Španiji, ki je bila zapuščena, skupina mladih pa jo je leta 1980 naselila, obudila in obnovila. Imajo svojo šolo in vetrno elektrarno, predelujejo meso, delajo sir in celo pivo, večino prihodkov pa ustvarijo v vaški pekarni, kjer pečejo kruh iz ekološke moke, pripeljane iz druge podobne vasi.

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
FINANCE
Tako se dela posel v kmetijstvu

V posebni reviji (Podjetno kmetijstvo) predstavljamo uspešne zgodbe s podeželja. Učijo nas, da je možno tudi v zahtevnih časih...

AGROBIZ
Novice
Nemčija: 250 tisoč evrov za hektar njive
Agrobiznis
NovicePetra Šubic Nemčija: 250 tisoč evrov za hektar njive 5

Toliko bi plačal Intel, ki bo zgradil tovarni računalniških čipov in procesorjev

AGROBIZ
Agro Podjetnik
(video) Spoznajte zmagovalce izbora Najboljši agropodjetnik 2024
Agrobiznis
Agro PodjetnikPetra Šubic (video) Spoznajte zmagovalce izbora Najboljši agropodjetnik 2024

Zmagovalci so linija vložnin Domače dobrote Metka, kmetija Pr' Matevž, butična sirarna Golden Ring in Loška zadruga.

AGROBIZ
Novice
Nove farme piščancev na Hrvaškem z ukrajinskim denarjem
Agrobiznis
NovicePetra Šubic Nove farme piščancev na Hrvaškem z ukrajinskim denarjem

Tri piščančje farme napoveduje Jurij Kosiuk, lastnik Perutnine Ptuj, 700-milijonski projekt pa napoveduje Andrej Matiukha, ki ima na Hrvaškem športne stavnice FavBet in igralnice

AGROBIZ
Agro Podjetnik
Tako Gruntek raste z dostavo zelenjave od njive do mize
Agrobiznis
Agro PodjetnikPetra Šubic Tako Gruntek raste z dostavo zelenjave od njive do mize

Hrvaški startup že oskrbuje dva tisoč družin z zelenjavo v hrvaških mestih, prihodnje leto pa napovedujejo širitev na Dunaj in morda k nam.

AGROBIZ
Agro Podjetnik
Inovativni kmetje so zbežali od doma!
Agrobiznis
Z 11. AGROBIZNIS KONFERENCE
Agro PodjetnikJana Petkovšek Štakul Inovativni kmetje so zbežali od doma! 2

O inovativnih praksah in priložnostih slovenskega kmetijstva smo govorili na 11. Agrobiznis konferenci.

AGROBIZ
Agro Podjetnik
Zakaj se splača pridelovati gensko nespremenjeno sojo
Agrobiznis
Agrobiznis
Agro PodjetnikPetra Šubic Zakaj se splača pridelovati gensko nespremenjeno sojo

Letos jo bodo člani zadruge Kooperativa Kristal zasejali na dobrih 300 hektarjih; pozneje bi radi postavili svoj silos in celo pražarno soje.

AGROBIZ
Novice
Kmetje z napovedanimi razbremenitvami niso zadovoljni
Agrobiznis
NoviceRedakcija Agrobiznisa Kmetje z napovedanimi razbremenitvami niso zadovoljni

Na zasedanju kmetijskih ministrov podprli spremembe, ki kmetom omogočajo večjo prožnost pri izpolnjevanju okoljskih pogojev, a kmetje niso zadovoljni.

AGROBIZ
Agro Podjetnik
Zamejski Slovenec Tadej Čertov čebelarjem ponuja vpogled v počutje čebel
Agrobiznis
Agro PodjetnikPetra Šubic Zamejski Slovenec Tadej Čertov čebelarjem ponuja vpogled v počutje čebel

S prijateljem iz študijskih let Karlom Maierjem sta razvila panjsko tehtnico, ki meri temperaturo in težo panja, aplikacija pa čebelarja obvešča, kako se čebele razvijajo.