Ukrajina

Tudi Bolgarija želi izjemo pri embargu na rusko nafto

Sofija, 05. 05. 2022 15.39 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Maja Pavlin, STA
Komentarji
7

Po tem, ko je Evropska komisija predstavila nov paket sankcij proti Rusiji, med katerimi je tudi embargo na uvoz ruske nafte v EU, se je med državami članicami zgodil razkol na tiste, ki embargo podpirajo, in tiste, ki ga ne. Med slednjimi je tudi Bolgarija. Tamkajšnji minister za energijo Aleksander Nikolov je dejal, da si država želi izjeme na embargo. Izjemo si medtem želijo tudi na Madžarskem, Slovaškem in Češkem.

Da si bo Bolgarija prizadevala za izvzetje iz predlaganega embarga na rusko nafto, če bodo takšne izjeme dovoljene, je dejal tudi bolgarski podpredsednik vlade Assen Vasilev, poroča Reuters.

Prevladujoči ponudnik goriva v tej državi je sicer bolgarska naftna rafinerija Neftochim Burgas, ki pa je v lasti ruskega Lukoila. Vasilev je sicer pred tem dejal, da rafinerija predeluje 50 odstotkov ruske in 50 odstotkov neruske nafte ter da bo sčasoma lahko popolnoma izključila rusko nafto, če bo to potrebno. "Bolgarija tehnološko zmore brez ruske surove nafte, vendar pa bi to močno dvignilo cene goriva," je dejal podpredsednik vlade.

Tako kot Madžarska in Slovaška si tudi Bolgarija želi izjemo na embrago.
Tako kot Madžarska in Slovaška si tudi Bolgarija želi izjemo na embrago. FOTO: Shutterstock

"Če Evropska komisija razmišlja o izjemah, bi jih želeli izkoristiti tudi mi, saj bo to v najboljšem interesu bolgarskih potrošnikov, bolgarskih prevoznikov in bolgarskega naroda kot celote," je še dejal in dodal, da bi bila odločitev o popolnem embargu ruske nafte ena stvar, a da, če bodo obstajale izjeme, bodo želeli tudi sami pristati med njimi.

Podobno je dejal tudi bolgarski minister za energijo Aleksandar Nikolov, ki je povedal, da si bo Sofija prizadevala, da se uveljavitev embarga odloži. Po srečanju ministrov za energijo iz jugovzhodne Evrope ter Ukrajine in Azerbajdžana je dejal, da bo njegova država vprašanje podpore naftnemu embargu obravnavala prihodnji teden.

Prejšnji teden je Rusija Bolgariji že prekinila dobavo plina, državi, ki več kot 90 odstotkov svojih potreb pokriva z uvozom ruskega plina. Za slednji ukrep se je Rusija odločila, ker je zavrnila plačevanje v rubljih ter s tem zavzela stališča EU.

Ministri in drugi visoki predstavniki Romunije, Grčije, Turčije, Severne Makedonije, Srbije, Ukrajine, Bolgarije in Azerbajdžana so zaradi ruske invazije na Ukrajino danes razpravljali o sodelovanju na področju energetske varnosti in diverzifikacije energetskih virov. Po besedah bolgarskega premiera Kirila Petkova je sicer očitno, da se energetska industrija zlorablja kot orožje, zato želijo ustanoviti regionalno delovno skupino v okviru platforme EU za nakup energije.

EU je predlagala postopni embargo ruske nafte do konca letošnjega leta. Ta je del novega paketa sankcij proti Moskvi zaradi njene invazije na Ukrajino. Slovaška, Madžarska in Češka so sicer že zahtevale izjeme od predlaganega embarga, po nekaterih evropskih virih pa naj bi bile pri tem uspešne predvsem Slovaška in Madžarska, ki naj bi z uvozom ruske nafte lahko nadaljevali do konca leta 2023.

Predlog Evropske komisije, ki ga je v sredo predstavila predsednica Ursula von der Leyen, sedaj obravnavajo države članice, ki morajo sankcije potrditi soglasno. Glede na nestrinjanje s predlogom v nekaterih članicah je pričakovati dopolnitev predloga komisije. Veleposlaniki naj bi o njem znova razpravljali v petek.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

RDPESA
07. 05. 2022 10.15
+2
Slovenija bo ostala karakterna in bo uvedla embargo na uvoz ruske nafte.. Slovenija bo storila vse, da reši ameriško gospodaratvo, pa naj stane kolikor stane. Pa tudi če gre vse v tri krasne. Pozivam "najboljšo" vlado v odhajanju, da kar dvigne ceno goriva na 2.5€, da se bedast narod ne zmede vsak teden ob spremembi cen. Bolje malo več pa dlje časa mir kot, pa se hecat neki vsak teden...
Ate_ist
05. 05. 2022 21.37
+1
ko vsi skočijo z mostu v prazno strugo, se zadržiš in vprašaš zakaj!? nismo ovce, da bi sledili brezumju podkupljenih evropskih elit. ah da, kdo nas kaj vpraša, svojo suverenost smo zapisali na troslojni wc papir s katerim so si v EU že zdavnaj nekaj obrisali
Ost1234
05. 05. 2022 19.39
+2
Kaj niso ravno Bolgari še pred dvema -tremi dnevi vpili da nočejo več niti litra ruske nafte? Kaj je zdej? Je že pomankanje 'Ni solidarnosti VB ali Nemčije? Poljska jim tudi ne pomaga? Pa EU? Za Ukrajino je v enem dnevu zbrala 5 miljard € , kolk bo za Bolgarijo, Slovaško in nenazadnje za Slovenijo? Nula?
Pomnim
05. 05. 2022 17.51
+3
Tudi mi jo hočemo! EU politika je nora! Odpisani politiki nimajo nobene pravice spravljati Slovenije v nezavidljiv položaj! Tonin, Janša in ostali ministranti, vaša naloga je predaja poslov in umik!
Pomnim
05. 05. 2022 17.58
+3
EU komisarji in poslanci EU parlamenta niso Evropa. Evropa smo mi, državljani, običajni ljudje. Tile funkcionarji v Bruslju so isto, kot je bila Janševa vlada za Slovenijo do volitev. EU in evropski voditelji držav naj še malo dela zgago, pa bodo videli, da se tudi njim lahko zgodi Ljudstvo. Ne bo prvič. Podpirajo vojno in nas potiskajo v prepad. Spustimo jih naprej. Naj pokažejo kako se skoči v globino.
BLAŽEN
05. 05. 2022 17.35
+3
tudi mi bi se morali distancirati od škodljive politike Elit
Walter Pravicek
05. 05. 2022 16.53
+10
Vedno več je šparavnih,pametnih politikov,ki z bratsko Rusijo nočejo prekiniti na ukaz angloameričanov (anglosaksoncev)vseh vezi.Med nekaj narodi Slovanov so tudi Madžari pravi"kerlci",ker je potreba tako velika,da te ne brigajo ukazi iz Brisla.