Vlada dala soglasje

Zakon, okoli katerega se dviga veliko prahu, v državnem zboru

S.R./STA
26. 12. 2021, 15.37
Posodobljeno: 26. 12. 2021, 21.57
Deli članek:

O že desetem protikoronskem zakonu vlade Janeza Janše bodo v državnem zboru glasovali poslanci. Pričakovati je, da s sprejetjem ne bo težav in da ga bo vlada pod streho spravila še pred zaključkom leta.

STA
Vlada je predlog zakona sprejela na današnji dopisni seji.

Janševa vlada je namreč na današnji dopisni seji soglašala s predlaganimi dopolnili k predlogu zakona o dodatnih ukrepih za preprečevanje širjenja, omilitev, obvladovanje, okrevanje in odpravo posledic covida-19, tako imenovanega PKP10. Spomnimo, prav obravnava dopolnil, ki niso bila skladna s poslovnikom državnega zbora, je prejšnji teden na odboru za finance pripeljala do obstrukcije dela opozicije. Poslanci KUL-a, ki so ostro kritizirali vodenje seje pod taktirko Roberta Polnarja iz poslanske skupine Desus, so s seje odkorakali. Kot so pozneje opozorili na novinarski konferenci, kar 75 odstotkov stvari v predlogu zakona nima "nobene veze s protikoronskimi ukrepi, so protiustavni, protizakoniti in to je opozorila zakonodajno-pravna služba." 

Izredna seja

Kot je po današnji dopisni seji razvidno s spletišča vlade, ta soglaša s predlogi dopolnil, ki se nanašajo na nomotehnično ureditev umestitve členov v poglavja in dele zakona, popravke posameznih členov glede na pripombe zakonodajno pravne službe, zaposlene pri izvajalcih, ki izvajajo neposredno laboratorijsko diagnostiko novega koronavirusa in so v stiku s kužninami obolelih, zaposlene pri izvajalcih, ki opravljajo mrliško pregledno službo, kontrolne mrliške preglede pred upepelitvijo in avtopsije ter zaposlene pri izvajalcih, ki opravljajo dejavnost patologije in so pri svojem delu nadpovprečno izpostavljeni tveganju za svoje zdravje zaradi neposrednega dela v zvezi z epidemijo covida-19. S predlaganimi dopolnili so upoštevane tudi pripombe Zveze potrošnikov Slovenije z vidika skladnosti predlaganega zakona z ustavo, pravnim sistemom in z zakonodajno-tehničnega vidika, so sporočili z vlade.

Predlog zakona bo državni zbor na izredni seji obravnaval v ponedeljek.

Kaj prinaša?

Zakon med drugim predvideva enkraten solidarnostni dodatek za upokojence s pokojninami do 714 evrov, kmete brez pokojnin v starosti nad 65 let, invalide in vojne veterane, pa tudi mesečni dodatek za pripadnike sil za zaščito in reševanje ter za dijake in študente, ki pomagajo pri oskrbi bolnikov v zdravstvenih ali socialno-varstvenih ustanovah.

Podaljšuje tudi lanske turistične bone, in sicer do konca junija 2022. Poleg tega v dopolnjeni obliki, ki jo je minuli teden potrdil odbor za finance, prinaša začasno zvišanje najvišjega plačnega razreda za zdravnike in zobozdravnike s 57. na 63. plačni razred.