Foto: Zbornica komunalnega gospodarstva
Foto: Zbornica komunalnega gospodarstva

V Ljubljani je povprečna koncentracija strupenih in rakotvornih trdnih delcev PM 2,5 v zraku že zdaj vsaj trikrat višja, kot jo priporočajo smernice Svetovne zdravstvene organizacije (WHO), so v odzivu na sredno predstavitev projekta gradnje sežigalnice v Ljubljani zapisali člani delovne skupine Zdravniške zbornice Slovenije za spremljanje, opozarjanje in ozaveščanje o nevarnostih onesnaženega okolja.

Predstavitev projekta izgradnje sežigalnice, ki jo je pripravila ljubljanska občina in na kateri je sodeloval tudi dunajski župan Michael Ludwig, je bila po prepričanju zdravniške zbornice zavajajoča, saj ni mogoče primerjati meteoroloških in geografskih razmer Dunaja in Ljubljane. "Ljubljana leži v slabo prevetreni kotlini, podobno kot Celovec in Gradec, ki nimata sežigalnic odpadkov, medtem ko Dunaj leži na dobro prevetreni ravnini," so navedli in pojasnili, da je razlika med mestoma izrazita predvsem v hladnejši polovici leta, ko se v Ljubljani zaradi prevladujočih manj ugodnih meteoroloških razmer močno poveča onesnaženost zraka.

"Januarja letos je bila urna koncentracija rakotvornih trdih delcev PM 2,5 v Ljubljani celo 32-krat višja od priporočene letne povprečne koncentracije WHO-ja," so zapisali v zbornici in dodali, da tudi zato Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) vrtcem in šolam v hladnejših mesecih večkrat priporoča, naj zmanjšajo izvajanje fizičnih dejavnosti na prostem.

Izpostavili so tudi, da župan Dunaja na predstavitvi sežigalnice ni omenil, da tudi na Dunaju letno prezgodaj zaradi dihanja onesnaženega zraka umre veliko ljudi. Pri tem so navedli rezultate raziskave revije Lancet Planetary Health, da v avstrijski prestolnici letno zaradi onesnaženega zraka prezgodaj umre od 1000 do 2000 prebivalcev, revija pa po njihovih navedbah razkriva tudi, da v Ljubljani zaradi onesnaženega zraka prezgodaj umre skoraj do dvakrat več prebivalcev na tisoč prebivalcev kot na Dunaju.

Na zbornici so kritični tudi do ljubljanskega župana Zorana Jankovića, ki po njihovem mnenju zelo pristransko podaja zgolj prednosti sežigalnice, izkorišča trenutno negotove razmere na področju energentov in obljublja cenejše ogrevanje za prebivalce. Ob tem izpostavljajo, da so cena za nižje stroške ogrevanja in ravnanja z odpadki ljudje, ki bodo zboleli zaradi posledic sežiganja odpadkov, pri katerem se v zrak sproščajo številne strupene snovi.