Zanimivosti

Salman Rushdie, pisatelj in borec za svobodo, praznuje 75 let

London, 19. 06. 2022 09.16 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
STA, P.Z.
Komentarji
0

Indijsko-britanski pisatelj se je rodil 19. junija 1947 v indijskem finančnem centru Mumbaj. Svetovno slavo mu je prinesel roman Otroci polnoči. Zaradi knjige Satanski stihi je bil pred več kot tremi desetletji deležen islamističnega preganjanja. A tudi pri 75 letih je še vedno vpet v družbene razprave in buri duhove.

Salman Rushdie velja tako za mojstrskega pripovedovalca in ikono svobode izražanja kot provokatorja. Pred več kot 30 leti ga je takratni iranski revolucionarni voditelj, ajatola Homeini, s fatvo obsodil na smrt. A pisatelj je še kako živ in danes praznuje 75. rojstni dan.

Rushdie se je rodil v metropoli Mumbaj v letu indijske neodvisnosti kot sin uspešnega poslovneža. Nekoč je o svojem otroštvu v Indiji povedal, da mu je dalo zalogo "fantastičnih zgodb, čudovitih zgodb vseh vrst". Rushdiejev slog je magični realizem, v katerem se realistični dogodki prepletajo s fantastičnimi vsebinami.

Salman Rushdie se je rodil 19. junija 1947
Salman Rushdie se je rodil 19. junija 1947 FOTO: Profimedia

Mednarodni preboj mu je prinesel roman Otroci polnoči, za katerega je leta 1981 prejel prestižno bookerjevo nagrado. V romanu Rushdie pripoveduje zgodbo o ločitvi Indije od Britanskega imperija. Temelji na življenjskih zgodbah protagonistov, ki so rojeni v trenutku indijske neodvisnosti in obdarjeni z nadnaravnimi sposobnostmi.

Mednarodno prepoznavnost, a na drugačen način, mu je prinesel roman Satanski stihi, ki so ga nekateri muslimani obsodili kot bogokletnega. Polemika je dosegla vrhunec, ko je ajatola Homeini nad njim razglasil fatvo in s tem pozval k umoru Rushdieja in vseh, ki so bili vpleteni v distribucijo knjige. Kasneje je bil dejansko ubit japonski prevajalec njegovega romana. Rushdie sam je bil prisiljen, da se skrije. Dobil je tudi policijsko zaščito.

Sedaj njegova svoboda gibanja ni več omejena in ne potrebuje več telesnih stražarjev, a leta skrivanja so pustila sledi. To obdobje je opisal v avtobiografiji iz leta 2012 z naslovom Joseph Anton, kar je njegov psevdonim, ki si ga je izbral ob izreku fatve.

Rushdie je objavil več kot 20 leposlovnih, strokovnih in drugih del. Leta 2007 ga je britanska kraljica razglasila za viteza. Pri svojih 75 letih za zdaj prav nič ne kaže, da se bo kmalu upokojil. Ravno nasprotno, vedno znova se vpleta v vroče družbene razprave, še poroča dpa.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.