Tokrat se želijo poglobiti v bistvo zvoka, v njegove frekvence, v njegov vpliv na človeka, zato je naslov letošnjih druženj Čutim zvok! Tretja izvedba festivala pa raziskuje zvok po celotnem Štanjelu, tako da bi se lahko kateri od koncertov odvil na nenavadni lokaciji.

Osrednje mesto na letošnjem festivalu so namenili nemškemu umetniku Jochenu Fassenderju, ki zvok ustvarja z lastnimi zvočnimi objekti in glasbili. Ti bodo postavljeni v Spacalovi galeriji, v Kvadratnem stolpu, predprostoru zvočne galerije Kamenica, kakšno med njimi bo tudi v zunanjem ambientu Štanjela.

Letošnji festival temelji na izkustvenih delavnicah, na katere so vabljeni vsi obiskovalci, saj zanje ne potrebujejo nikakršnega predznanja, le odprtost do občutenja, v prvi vrsti zvoka, so pojasnili organizatorji.

Prvi in zadnji festivalski dan bosta obarvana v znamenju družin; s predstavo Moč kamna želijo "čudoviti zvok kamna v povezavi z verovanjem v njegovo moč in pomen" približati tudi otrokom, zato bodo skupaj zabobnali v krogu.

"Stopovci želimo, da bi zveneče skulpture spodbudile interdisciplinarno sinergijo. Geologi, fiziki in glasbeniki lahko v tem najbolj prvinskem gradivu poiščemo nove priložnosti. Eden od korakov je tudi ta festival, s katerim želimo strokovno in širšo javnost seznaniti z zvokom kamna," so zapisali v vabilu na obisk festivala v Štanjelu.

Festival je unikum v regiji, čeprav kamen glasbenike, skladatelje in ljubitelje zvoka privlači. Pripravljajo različne, največkrat unikatne projekte, pri katerih kamen uporabljajo kot glasbilo, zvočno sprostitev ali dopolnilno zdravljenje, velikokrat pa so to samo zvočne skulpture, ki vrednost črpajo predvsem iz vizualne percepcije.