Svet

Simič socialno kapico črtal iz zakona o debirokratizaciji

Ljubljana, 22. 09. 2021 18.51 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
Karmen Lugarič
Komentarji
5

V zakonu o debirokratizaciji, ki bi ga morali imeti poslanci na mizah danes, ni več socialne kapice. Vlada je namreč v državni zbor poslala nov predlog zakona, iz katerega pa so poleg socialne kapice črtali tudi spremembe zakona o javnem naročanju, pa zakona o preprečevanju dela in zaposlovanja na črno, zakona o davčnem potrjevanju računov in zakona o visokem šolstvu. Pisec zakona, predsednik strateškega sveta za debirokratizacijo Ivan Simič, je dejal, da se je tako odločil, ker je trenutno preveč nasprotovanja za uvedbo kapice. Združenje managerjev je zaradi odločitve izrazilo obžalovanje, sindikati pa pravijo, da je takšna odločitev korak nazaj k socialnemu dialogu vlade s sindikati.

"Socialna kapica bi veljala za zaposlene, ki prejemajo več kot šest tisoč evrov bruto na mesec," je bil predlog Ivana Simiča, predsednika strateškega sveta za debirokratizacijo. Takih zaposlenih je pri nas deset tisoč petsto. Tako bi na primer nekdo, ki zasluži deset tisoč evrov na mesec, plačeval socialne prispevke kot da zasluži šest tisoč evrov. Na deset tisoč evrov bruto bi mu ostalo okoli dva tisoč evrov več. Iz državnih blagajn pa bi tako izpadlo 170 milijonov evrov.  "Bila je nekako moja odločitev, da umaknemo to socialno kapico, saj je bilo veliko nasprotovanja. Mogoče to sprejmemo v okviru zakonodaje, ki ureja socialne prispevke," pojasnjuje Simič.

Celoten predlog zakona so umaknili potem ko so ugotovili, da je v paketu sprememb o debirokratizaciji tudi zakon o načinu glasovanja in ugotavljanju izida glasovanja na referendumu o volilnem sistemu, ki je bil sprejet z dvotretjinsko večino, kar pomeni, da bi moral biti zdaj cel paket potrjen z dvotretjinsko večino, kar je v današnjem razmerju težko. "Socilna kapica je ena takih, ki očitno zahteva večji konsenz in upam, da bo ta v nadaljevanju dosežen," še dodaja. 

Socialna kapica bi veljala za zaposlene, ki prejemajo več kot šest tisoč evrov bruto na mesec.
Socialna kapica bi veljala za zaposlene, ki prejemajo več kot šest tisoč evrov bruto na mesec. FOTO: Dreamstime

Sindikati pozdravljajo umik socialne kapice

V sindikatu pravijo: "Pozdravljamo seveda umik socilane kapice iz zakona o debirokratizaciji, saj oprostitev plačila socialnih prispevkov za tiste, ki zaslužijo več, ni nikakršna debirokratizacija, ampak gre za poseg v veljavni sistem plačevanja prispevkov."

"To vprašanje bi bilo potrebno, če že, urejat v kompleksni davčni zakonodaji, ki bi pogledala resnično plačevanje davkov in prispevkov z vseh vidikov. Lahko rečem, da je vlada resnično naredila korak nazaj k socialnemu dialogu," pojasnjuje Lidija Jerkič, predsednica Zveze svobodnih sindikatov Slovenije.

Gospodarstvo, ki je predlagalo kapico na 4600 evrov, s čimer bi zajeli 27 tisoč ljudi pa: "To odločitev res obžalujemo. Ravno danes sem govorila s pomembnim managerjem iz podjetja Lek, Novartis. V preteklem letu so zaposlili  650 ljudi. Zaposlujejo izobražene razvojne kadre in imajo težave s pridobivanjem teh kadrov v Slovenijo," nam pove Petra Juvančič,  izvršna direktorica Združenja Manager. A očitno bo Simič moral ugrizniti v celovito prenovo plačevanja prispevkov. Trenutno imamo namreč kar 26 različnih skupin in osnov za izračunavanje le-teh.

  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Mother Russia
27. 09. 2021 21.07
Ivan Simić je svoje čase kot glavni srbski dacar, črtal tudi dva člena iz srbske davčne zakonodaje. Čez dva dni so se mu zahvalili za sodelovanje, pa to...
revolucijakorupcijafasizem
25. 09. 2021 12.36
+0
Referendum incoming
Walter Pravicek
24. 09. 2021 19.59
-1
Boh vam grehe odpusti,ne vete ka te vi delate,jelte?!Kakšna kapica?Tip potegne 6 ali več jurjev,pa bi drugi ,ki jih"le"2 tisoč plačeval enako državi?KOLIKO ZASLUŽI NAJ PLAČA PO PROCENTIH!IN STOPNJAH ODMERE =VEČJI PRIHODEK,VEČJA DAJATEV DRŽAVI.BREZ SKRBI ŠE BO SIT!
provokatorr
22. 09. 2021 19.42
+2
in od teh 650, ki so jih zaposlili v krki, koliko jih dobi več kot 6.000 ojrof na mesec? en, dva?
Walter Pravicek
24. 09. 2021 20.01
+0
Uni Joža dobi še na drugi račun nekaj!Da ni tako visokega davka jelte!Menda kar v Bosno!Bo za preveriti to zgodbo iz Dolenjske.Ko bo trgatev in prešanje modre frankinje končano jelte!