Ukrajina

Prigožin 'razkril' število žrtev v bitki za Bahmut

Bahmut, 24. 05. 2023 15.16 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Maja Pavlin
Komentarji
0

Pred le nekaj dnevi je vodja ruske skupine plačancev Jevgenij Prigožin sporočil, da je Bahmut naposled "padel". Čeprav Ukrajina njegove trditve zanika, pa naj bi nadzor nad tem pomembnim ukrajinskim mestom po več mesecih krvavih spopadov le prevzela skupina Wagner. Prigožin pa je v najnovejšem intervjuju spregovoril tudi o izgubah, ki jih je terjala srdita bitka za Bahmut. Dejal pa je tudi, da je ukrajinska vojska ena najmočnejših na svetu.

Vodja ruske skupine plačancev Wagner Jevgenij Prigožin je v sredinem intervjuju znova kritiziral rusko obrambno ministrstvo. Meni namreč, da je prav ruska invazija ukrajinsko vojsko spremenila v eno najbolje opremljenih in tudi najbolj izkušenih.

Jevgenij Prigožin in skupina Wagner v Bahmutu
Jevgenij Prigožin in skupina Wagner v Bahmutu FOTO: AP

"Če so imeli na začetku posebne vojaške operacije le kakšnih 500 tankov, jih imajo zdaj 5000. Če se je takrat znalo boriti le okoli 20.000 Ukrajincev, se jih zna zdaj boriti 400.000. Kako smo jih demilitarizirali? Ravno nasprotno. Izkazalo se je, da smo jih presneto dobro militarizirali," je v intervjuju dejal provojnemu aktivistu Konstantinu Dolgovu.

Dodal je, da Ukrajinci danes predstavljajo eno najmočnejših vojsk. "Imajo visoko stopnjo organiziranosti, visoko stopnjo usposobljenosti, veliko obveščevalnih podatkov, imajo različno orožje, poleg tega pa sodelujejo z različnimi sistemi, tako sovjetskimi kot tistimi, ki so v skladu z Nato standardi," njegove besede povzema i24 News.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

"Ukrajina je postala država, ki jo pozna ves svet. Dali smo jim legitimnost. Postali so kot Grki v svojem najuspešnejšem obdobju," je dejal.

20.000 Wagnerjevih borcev, 50.000 Ukrajincev

Prigožin je ob tem priznal tudi, da je bitka pri Bahmutu terjala ogromno število žrtev, le v vrstah Wagnerja naj bi v bojih umrlo skoraj 20.000 borcev oz. veliko več, kot jih je Sovjetska zveza izgubila med 10-letnim bojem v Afganistanu.

"Na začetku obleganja Bahmuta je bilo v Wagnerju 35.000 borcev. V času posebne vojaške operacije smo v svoje vrste rekrutirali 50.000 zapornikov. V bitkah jih je umrlo 20 odstotkov (10.000). Umrlo je tudi dodatnih 10.000 polno zaposlenih Wagnerjevih borcev," je dejal in dodal, da jih je bilo še 20 odstotkov ranjenih.

Na strani Ukrajine pa ocenjuje, da je umrlo 50.000 ljudi, ranjenih naj bi jih bilo okoli 70.000.

"Wagner je popolnoma osvobodil Artjomovsk (Bakhmut)," je dejal Prigožin in ponovil svojo trditev, da je skupina zahtevala popoln nadzor nad Bahmutom. Tiskovni predstavnik ukrajinske vojske Sergij Čerevat je sicer v torek znova zanikal, da so Bahmut prevzele ruske sile.

Skupina Wagner
Skupina Wagner FOTO: AP

V začetku junija namerava skupina Wagner zapustiti Bahmut, ki naj bi ga zajela 20. maja. "Če Wagner ne bo mogel predati položajev, ker jih ruska vojska ne bo pripravljena prevzeti, potem to pomeni le, da se je Wagner povzpel na višjo raven od ruske vojske," je dejal vodja skupine.

A ob tem je Prigožin opozoril, da mora Rusija, če si želi v Ukrajini zagotoviti pro-rusko držo, spremeniti ukrajinsko vodstvo in na svojo stran pridobiti ljudi. Naredila pa da je ravno nasprotno. "Korakali smo po državi in iskali naciste, pri tem pa poteptali vsakega, ki nam je prišel na pot. Ob tem pa smo naredili tudi več napak. Približali smo se Kijevu ter se nato umaknili. Enako smo naredili pri Hersonu," je dejal.

Prigožin je sicer že večkrat kritiziral tudi pomanjkljivo dobavo streliva. "V Bahmutu je bil samo Wagner. Tu se nismo borili le proti ukrajinski vojski, borili smo se tudi proti ruski birokraciji," pa je dodal v zadnjem intervjuju, o katerem piše tudi The Moscow Times..

Priznal pa je tudi, da cilji ruskega predsednika Vladimirja Putina o denacifikaciji in demilitarizaciji Ukrajine niso bili izpolnjeni.

  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1