Ukrajina

Redek prizor: tankovska bitka v Zaporožju

Zaporožje, 18. 08. 2023 20.18 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
M.P., M.V.
Komentarji
0

Z območja Zaporožja prihaja posnetek enega redkih spopadov med ukrajinskimi in ruskimi tanki. Ti sicer na ukrajinskem bojišču običajno opravljajo podporno vlogo, le redko pa prevzamejo pozicijo glavnega akterja v bitki. Bojna vozila so namreč lahka tarča za napade iz zraka, topništvo in protitankovske rakete, prav tako pa jih običajno zdesetkajo tudi minska polja.

Na območju Zaporožja – po poročanju vojaških blogerjev – vzhodno od vasi Rabotino, se je med ukrajinskimi in ruskimi silami vnela srdita tankovska bitka, ki je trajala več ur. Posnetka sicer nismo mogli neodvisno preveriti, vendar pa prikazuje v tej vojni le redko viden pojav na odprtem bojišču. Številni vojaški strokovnjaki namreč poudarjajo, da so v obstoječih razmerah velike tankovske bitke, kot je bila na primer tista pri Kursku leta 1943, stvar preteklosti. 

Na začetku posnetka oklepna vozila uporabljajo dimno zaveso,  s katero skušajo na bojišču zakriti svoje premikanje in otežiti nasprotnikov (proti)napad. Nato pa eden od tankov ustreli proti oklepnim vozilom pehote in z zadetkom uniči eno od njih. Kasneje tanki uničijo še več vozil iz druge skupine. Nato poteka izmenjava ognja, proti tankom in oklepnikom padajo granate in letijo drugi protitankovski sistemi.

Na videu zabeleženih posnetkov spopadov med ukrajinskimi in ruskimi tanki je v letu in pol trajajoči vojni izjemno malo. Zaradi velikih izgub pri poskusih preboja, vojski tanke najbolj učinkovito uporabljata v podporni vlogi topništvu. Tanki redko delujejo sami, saj so kljub vsej svoji moči in zaščiti v aktualnih realnostih bojišča precej ranljivi. Največjo grožnjo jim tako po oceni Forbesa predstavljajo topništvo in rakete, ki z lahkoto predrejo tanek zgornji oklep, zato se tanki takšnim konfrontacijam običajno izognejo.

Ob tem pa imajo tudi omejen pregled bojišča, nevarnost jim predstavljajo minska polja, prav tako pa tudi napadi iz zraka. Ta bojna vozila se tako najbolje obnesejo v združenih oborožitvah skupaj s pehoto, inženirji, letalstvom in topništvom, piše ameriški vojaški poročevalec David Axe. Pehota lahko ščiti boke tankov, medtem ko inženirji čistijo mine, letalstvo in topništvo pa zatirata sovražne protitankovske raketne skupine in topništvo. Za obe strani, posebej za ukrajinsko, pa velja, da ne gospodarita nebu, zato le stežka ustvarjata pogoje za globoke prodore tankovskih enot. 

Kljub temu se včasih zgodijo situacije, ko se tanki, ki delujejo sami ali v majhni tankovski skupini, hitro premikajo, streljajo, nato pa umaknejo pred napadom sovražnika, navaja časnik in dodaja, da so takšni manevri sicer tvegani, a lahko tudi učinkovit način oblikovanja bojišča pred večjim napadom s kombiniranim orožjem.

Veliko vlogo pri zaustavljanju tankovskih prebojev igrajo tudi protitankovske rakete. Ukrajina je predvsem na začetku ruske invazije zelo uspešno uporabljala sisteme Javelin in NLAW, Rusija pa Kornet in Krasnopol. 

Taktičen napredek ukrajinskih sil

Inštitut za preučevanje vojne je medtem sporočil, da bi bil lahko nedavni ukrajinski napredek v bližini majhnih naselij na mejnem območju regij Doneck-Zaporožje in v zahodni regiji Zaporožje taktično zelo pomemben.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Kot poroča Euronews, je ukrajinski polkovnik Petro Černik v torek dejal, da je ruska obrambna linija v južni Ukrajini sestavljena iz treh linij: prve linije minskih polj, druge linije topništva in opreme ter tretje linije zalednih položajev, namenjenih ohranjanju virov.

"Nedavni ukrajinski napredki severno in severovzhodno od Robotine v zahodnem Zaporožju lahko ukrajinskim silam omogočijo, da začnejo delovati na območjih mimo najgostejših minskih polj," so ocenili v Inštitutu ter dodali, da bi, če je območje okoli druge obrambne linije manj gosto posejano z minami, to verjetno pomenilo hitrejše ukrajinsko napredovanje.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9