Letna inflacija v območju evra februarja ob malenkostnem padcu 8,5-odstotna

Območje z evrom je februarja na letni ravni zabeležilo 8,5-odstotno inflacijo, potem ko so se cene življenjskih potrebščin januarja na letni ravni podražile za 8,6 odstotka, v prvi oceni ugotavlja evropski statistični urad Eurostat. Inflacijo so najbolj poganjale visoke cene hrane.

Inflacijo so najbolj poganjale visoke cene hrane. Foto: STA
Inflacijo so najbolj poganjale visoke cene hrane. Foto: STA

LJUBLJANA, LUXEMBOURG > Glavni motor letne inflacije v minulem mesecu je bil segment hrane, alkohola in tobaka, rast cen je tu glede na januar pospešila za 0,9 odstotne točke na 15 odstotkov.

Cene energentov so bile februarja za 13,7 odstotka višje kot pred letom dni, januarja je njihova medletna rast medtem znašala 18,9 odstotka, kar govori o občutni umiritvi. Neenergetske industrijske dobrine so se podražile za 6,8 odstotka (januarja za 6,7 odstotka), storitve pa za 4,8 odstotka (januarja za 4,4 odstotka).

Od držav, ki uporabljajo evro in za katere je Eurostat imel podatke, so najvišjo letno inflacijo tudi februarja zabeležili v Latviji (20,1 odstotka), Estoniji (17,8 odstotka) in Litvi (17,2 odstotka).

Na drugi strani so najnižjo stopnjo letne inflacije zaznali v Luksemburgu, kjer je po prvih ocenah znašala 4,8 odstotka. Sledili so Belgija (5,5 odstotka), Španija (6,1 odstotka), Grčija (6,5 odstotka) in Ciper (6,7 odstotka).

V Sloveniji je bila letna rast cen življenjskih potrebščin minuli mesec 9,4-odstotna, potem ko je bila januarja 9,9-odstotna.


Najbolj brano