IK, STA

 |  Politika

Rupel Pahorju: »Veleposlanik ni storil ničesar narobe, prej nasprotno«

Nekdanji zunanji minister Dimitrij Rupel poziva Pahorja, naj ne odpokliče veleposlanika v ZDA Toneta Kajzerja. Po Janševi objavi depeše je namreč zunanje ministrstvo sprožilo preiskavo, v kateri so odkrili, da je fotografijo zaslona lahko posnel zgolj Kajzer. 

Borut Pahor / Dimitrij Rupel

Borut Pahor / Dimitrij Rupel
© arhiv Mladine

Nekdanji slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel je v javnem pismu pozval predsednika republike Boruta Pahorja, naj zavrne predlog vlade o odpoklicu slovenskega veleposlanika v ZDA Toneta Kajzerja. Kot trdi Rupel, ki Pahorja v pismu tika, veleposlanik ni storil ničesar narobe, prej nasprotno.

Vlada pod vodstvom Roberta Goloba se je minuli teden odločila, da se veleposlanika Kajzerja odpokliče zaradi kršitve zakona o zunanjih zadevah, ker je nepooblaščeno poslal depešo ministrstva predsedniku SDS Janezu Janši. Da bi odpoklic začel veljati, ga mora podpisati predsednik republike Borut Pahor.

Janša je v začetku septembra na Twitterju delil fotografijo zaupne depeše iz depešnega sistema MZZ, zraven pa pripisal, da sta se tudi slovenska diplomacija in ministrstvo podala v akcijo zbiranja podpisov za Pirc Musar, "izbranko nekdanjega predsednika republike Milana Kučana".

Ministrstvo za notranje zadeve je namreč na pobudo volilnega štaba Nataše Pirc Musar zaprosilo tudi diplomatsko-konzularna predstavništva, naj na opaznem mestu objavijo naslov, na katerega volivci lahko pošiljajo podpise za podporo njeni kandidaturi za predsedniške volitve.

Gre sicer za rutinski postopek ministrstva, ki pa je zmotil nekatere kandidate za predsednika republike, ki menijo, da jih ministrstvo s takšnim ravnanjem spravlja v neenakopraven položaj.

Po Janševi objavi depeše je zunanje ministrstvo sprožilo preiskavo, v kateri so odkrili, da je fotografijo zaslona lahko posnel zgolj veleposlanik v ZDA. Tja je bil sicer imenovan jeseni 2020, v času vlade Janeza Janše, ko je zamenjal predčasno odpoklicanega Staneta Vidoviča, ki je šel za veleposlanika na Irsko.

Kajzer je šel sicer v Washington neposredno s položaja državnega sekretarja na zunanjem ministrstvu, ki ga je vodil vidni član SDS Anže Logar, zdaj predsedniški kandidat, ki namerava kandidirati s podpisi volivcev.

Prvi slovenski zunanji minister Rupel pa v pismu, ki ga je objavil portal Siol.net, meni, da Kajzer ne bi smel biti odpoklican in da bi moral Pahor predlog vlade zavrniti - podobno, kot je tudi Pahorjev predhodnik Danilo Türk zavrnil predlog imenovanja Rupla na položaj veleposlanika na Dunaju.

Rupel meni, da Kajzer ni kršil zaupnosti komuniciranja preko depešnega sistema, saj da objavljena depeša nima nobene oznake zaupnosti. Ob tem spominja tudi na incident, ko je bila decembra 2007 medijem razkrita "washingtonska depeša" s prošnjo ZDA, da naj Slovenija med prvimi prizna neodvisnost Kosova. Za tem je razjarjena množica v Beogradu razdejala slovensko veleposlaništvo. A zunanje ministrstvo ni smelo razkriti, kdo je poskrbel za objavo te depeše, ker da je to preprečila tedanja informacijska pooblaščenka - Nataša Pirc Musar.

Dimitrij Rupel naj bi po neuradnih podatkih zapustil položaj posebnega odposlanca predsednika vlade Boruta Pahorja,

Dimitrij Rupel je bil tudi posebni odposlanec Boruta Pahorja, ko je bil slednji predsednik vlade 
© Denis Sarkić

"Kajzerjevo ravnanje primerjati s kriminalnim dejanjem leta 2007 je blasfemično," je zapisal Rupel, saj da sedanji veleposlanik v Washingtonu "niti za trenutek ni ogrozil varnosti slovenskega depešnega sistema". Razkrita depeša naj bi bila po mnenju Rupla, ki je bil minister tudi v Janševi vladi in je sicer blizu stranki SDS, celo v interesu javnosti, ker da je vsebovala nezakonito - celo protiustavno - vmešavanje v volilne postopke, je prepričan Rupel in dodaja, da ga pri tem podpira tudi ustavni pravnik Peter Jambrek, sicer prav tako eden od ideologov stranke SDS. 

"Pahor naj zato ne podpiše predloga o odpoklicu Kajzerja, ker da postopek temelji na nezakonitosti," poziva Rupel.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.