Poželenje in bogastvo

Muškatni orešček za zdravje in tople dlani

Mojca Kopriva
12. 11. 2022, 12.55
Deli članek:

Muškatni orešček je pisal zgodovino človeškega pohlepa, prevar in vojn. Danes velja za pogosto pozabljeno začimbo. Ga imate v svoji kuhinji?

px
Muškatni orešček velja tudi za odličen afrodizijak.

Muškatni orešček je ob odkritju predstavljal poželenje in vonj bogastva ter tisto ščemenje, ki ga danes najverjetneje doživljajo navdušenci Indiane Jonesa. Tradicionalna kitajska medicina muškatni orešček uporablja že več kot 150 let. Arabska ljudska medicina ga uporablja pri težavah, ki so posledica mraza in vlage, torej predvsem pri krepitvi ledvic, zastoju limfe, bruhanju in prehladnih obolenjih. Ima tudi lastnost, ki mu jo pripisujejo številne kulture, in sicer, da je odličen afrodiziak.

Dovolj bo zgolj ščepec

Muškatni orešček pravzaprav imenujemo napačno. Raste namreč na zimzelenem muškatovem orehu, a ni oreh, temveč je jedrce breskvi podobnega sadeža. Omenjeni sadeži so rumeno-rdeči, med katerimi nastopa še škrlatno rdeč cvet. Ko se posuši, postane jantarjevo rumen in trd. Nato ga olupijo in prodajo posebej, kot posebno začimbo, ki je po okusu precej bolj mila in mehkejša od muškatnega oreščka. Nato se iz ploda izloči muškatni orešček, v katerem najdemo eterično olje, ki vsebuje snovi, ki so lahko v večjih količinah strupene. Kaj to pomeni? Za človeka bi bilo nevarno, če bi zaužil cel orešček ali več oreščkov, medtem ko ščepec ni nevaren in nima stranskih učinkov. In še ena resnica – celotnega oreščka ne bi mogli zaužiti, saj bi nas pred tem obvarovala močna aroma in pekoč okus.

Dreamstime
Dovolj je že ščepec te začimbe, ki poskrbi, da jed dobi povsem nove razsežnosti.

Lažje prebavimo mastne jedi

Muškatni orešček je danes tudi uradno priznan kot zdravilo, saj ima protivnetne in analgetske lastnosti. Je tudi močan antioksidant. Pomaga pri izločanju želodčnih sokov in podpira delovanje jeter, zaradi česar so mastne jedi s ščepcem muškatnega oreščka lažje prebavljive. Eterično olje se uporablja predvsem za krepitev telesa. Najpogosteje ga v obliki mazila uporabljajo za lajšanje revmatskih obolenj, pri prehladih pa tudi hemoroidih. Dokazano zavira bruhanje, krepi vranico, želodec, debelo črevo in trebušni predel pri ženskah. Dobro vpliva tudi na nevrovegetativne motnje in nevroze ter pomaga pri migreni in glavobolu.

Uporabimo ga kot protibolečinsko sredstvo

Muškatni orešček je nepogrešljiv tudi pri ljudeh, ki jih pogosto mučijo bolečine v mišicah in sklepih. Priporočamo vam, da si priskrbite kakovostno eterično olje muškatnega oreščka. Nekaj kapljic eteričnega olja zmešajte s poljubnim rastlinskim olje, ki ga uporabljate za mazila, na primer kokosovim, mandljevim ali oljčnim, ter ga dobro vtrite v težavne predele. Bolečine bodo hitro popustile. Postopek ponavljajte 14 dni. Nato za teden dni prekinite.

Sprošča krče

Eterično olje, bogato z protibakterijskimi snovmi, se uporablja predvsem v želodčno-črevesnem predelu, kjer pomaga lajšati prebavo, zavira vnetja in sprošča krče.

V jedi tik pred koncem

Muškatni orešček dodamo v jedi tik pred koncem priprave oziroma tik preden jih postrežemo, sicer hitro izgubi aromo. Kombiniramo ga s cimetom, ingverjem, pimentom in klinčki.