Na slovenske skakalce so ponosni tudi v Srbiji

Smučarski skoki 27. Mar 202218:29 > 28. Mar 2022 12:10 1 komentar

Da je Planica eden od slovenskih nacionalnih ponosov, tekmovanje v dolini pod Poncami pa vsakoletno poskrbi za pravi športni praznik, se Slovenci in Slovenke dobro zavedamo. Da bi preverili, kakšen ugled ima Planica v svetu, smo se pogovarjali s tujimi novinarji. Zanimalo nas je tudi, kako gledajo na dominacijo orlov in orlic v pravkar končani sezoni.

Petkova četverna zmaga, sobotno ekipno slavje in nedeljske stopničke Petra Prevca z začimbo malega globusa v poletih za Žigo Jelarja. Za slovenskimi skakalci je fenomenalen zaključek vrhunske sezone v domači Planici. Po olimpijskih igrah so tako v moški kot ženski konkurenci vsak konec tedna navduševali slovensko javnost. Nad njihovo prevlado so navdušeni tudi v tujini.

Pred diktafon Sportkluba smo povabili štiri mednarodne novinarje, ki so nam razkrili, kako gledajo na letošnje skakalne uspehe slovenskih orlov.

Avstrijci želijo v vrhu več tekmovalcev

“Sezona je bila z vidika nevtralnega navijača zelo dobra. Videli smo veliko različnih zmagovalcev, na koncu so se vrnili tudi navijači. Tesni boji so zanimivi tako za navijače, medije kot tudi skakalce. Slovenija je v tem trenutku tako uspešna, ker je odlično delala v preteklih letih. Pa ne samo v članski konkurenci, ampak tudi v mlajših kategorijah. Stabilnost in sistem treningov so tisti, ki prinašajo uspeh že med mladimi, zdaj pa tudi v samem svetovnem vrhu,” je načrtnemu delu z mladimi pri nas polaskal Avstrijec Martin Koch.

Nekdanji skakalec in dobitnik kar petih kolajn s svetovnih prvenstev v poletih trenutno pri avstrijski televiziji ORF deluje kot strokovni komentator. Razveselila ga je osvojitev v pokalu narodov, kar je Avstrijcem uspelo prvič po letu 2014.

“Vodilni možje na avstrijski zvezi so skoraj povsem zadovoljni. Imamo talentirane skakalce, lahko bi bilo tudi bolje. A zmaga v pokalu narodov je bil velik cilj, saj kaže na moč ekipe. Si pa za naprej želimo, da bi se Stefanu Kraftu v samem vrhu konstantno pridružil še kakšen skakalec,” visokih ciljev ne skriva visokorasli Koch.

Martin Koch po koncu skakalne karieri sodeluje pri televiziji ORF. Foto: Guliverimage

Ne gre brez opazke o opremi

Na vprašanje, zakaj so bili Slovenci v zadnjih mesecih tako uspešni, zanimiv in provokativen odgovor poda Andreas Kopp. “Imate dobre smuči? Ali pa morda kaj novega pri smučarskih vezeh?”, v smehu pogovor začne novinar švicarskega Neue Züriche Zeitunga.

Nadaljuje v resnem tonu: “Slovenija ima super podmladek. V Švici smo lahko zadovoljni, če zberemo štiri skakalce za ekipo. Skoki so med Slovenci zelo popularni, kar povečuje zanimanje otrok za ta šport. Ker se z mladimi dobro dela, se nato rezultati poznajo tudi v članski konkurenci. Enostavno je impresivno, kakšne rezultate imate Slovenci v zadnjih letih.”

Švicarskega kolega v zrelih letih veseli dejstvo, da je sezone konec, saj je bila ta – predvsem za tekmovalce – zelo naporna. “Morda je bilo letos tekem preveč, ob vseh teh vrhuncih ni bilo niti premora. Tudi zaključek s tremi konci tedna na letalnicah je bil za nekatere skakalce preveč.”

Glavno ime švicarskih skokov je Simon Ammann, ki pa ne bo več dolgo skakal. Foto: Guliverimage

Boriti se z bogatejšimi in večjimi državi je največji uspeh

Presenetljivo v izteku planiške velikanke srečamo tudi srbskega novinarja. Nenad Stevanović nam razkrije, da smučarske skoke spremlja že več kot deset let. Čeprav Srbija v tem športu nima svojih predstavnikov, je reden gost Planice in nekaterih drugih tekem v svetovnem pokalu. Njegov sin Nikola je član skakalnega kluba Ljubno pri Savinji, saj Srbi nimajo primerne infrastrukture za skoke.

“Niti slučajno se ne moremo primerjati s Slovenijo, ki je v tem športu velesila. Pri nas je veliko prostora za napredek, saj nimamo potrebne infrastrukture in baze za skoke. Čeprav je naša prisotnost v Planici majhna, pa skušamo s približanjem skokov v medijih poskrbeti za popularizacijo v Srbiji. Sem pa hvaležen in vesel, da smo odlično bazo za sina našli pri vas,” pravi Nenad, ki odlično razume slovensko.

Nikola Stevanović je člana kluba iz Ljubna, kjer potekajo tekme ženskega svetovnega pokala. Foto: Guliverimage

Odgovore nam je podajal v srbščini, a vseeno je v njegovem tonu zaznati navdušenje nad uspehi slovenskih skakalcev. “Tudi mi v Srbiji, vključno z mano, smo navdušeni, kako odlična sezona je za slovenskimi skakalci. Dominirajo tako v posamični kot ekipni konkurenci med ženskami in moškimi. Obe ekipi sta mešanici izkušenj in mladosti. Sistem, ki ga imate že od mladih nog s klubi, več kot očitno deluje. Vse je vrhunsko organizirano, tudi trener Hrgota je zelo talentiran. Biti v svetovnem vrhu, kjer so takšne države, kot so Avstrija, Nemčija in Norveška, je res izjemno. Cela balkanska regija je lahko ponosna na slovenske skakalce. Upam, da se te uspehi v prihodnosti nadaljujejo in z nadaljnjim delom poskrbijo še za večji razvoj slovenskega športa nasploh.”

Takšne hrane si želijo tudi na Norveškem

Veliko dela je imel po nedeljski tekmi norveški novinar Andreas Hagen. Novinar radiotelevizije NRK je pred svojim mikrofonom gostil zmagovalca zadnje preizkušnje v sezoni Mariusa Lindvika in njegovega trenerja Alexandra Stöckla, nato si je vzel čas še za nas.

“Vprašanje za vse je: kaj Slovenci jedo, da so tako dobri? Moška ekipa je res močna, pa tudi pri ženskah sta Nika Križnar in Urša Bogataj ob koncu navduševali iz tedna v teden. Težko je razložiti zakaj, upam pa, da se bomo Norvežani kaj naučili od njih. Naša ekipa je dobra, a tako vrhunska ni. Če pogledava samo nedeljske rezultate – kar pet skakalcev med prvih sedem. Neverjetno, res,” navdušenja ni skrival Norvežan.

Kljub zmagi Mariusa Lindvika Norvežani priznavajo, da je Slovenija velesila. Foto: Guliverimage

V naslednjih dneh si boste lahko na naši spletni strani prebrali še, kaj omenjeni novinarji pravijo o organizaciji tekem v Planici v luči nordijskega svetovnega prvenstva, ki bo v dolini pod Poncami od 22. februarja do 5. marca prihodnje leto.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje