Slovenija

'Vse več je usodnih poškodb zaradi podcenjevanja nadomestkov za sani'

Ljubljana, 19. 01. 2024 07.56 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
Nina Šašek
Komentarji
19

Marsikateri otrok je ob današnjem pogledu na (končno) zasneženo okolico z mislimi že na sankah. Sankanje je namreč najbolj priljubljena in tudi najbolj množična zimska rekreacija, ki razveseljuje tako mlade kot tudi starejše. Medtem ko se nekako še zavemo nevarnosti, ki prežijo na nas na smučiščih, pa kaj hitro pozabimo, da se lahko tudi sankanje na bližnjem hribu konča s hudimi poškodbami, če ne poskrbimo za nekaj najosnovnejših pravil.

Letos so policisti že obravnavali nekaj sankaških nesreč, ena se je končala s hujšimi poškodbami. 

Pred leti so policisti žal obravnavali tudi sankaško nesrečo s smrtnim izidom. Žal še vedno mnogi sankači pogosto podcenjujejo s sankanjem povezane nevarnosti. Policisti z nasveti za varno sankanje opozarjajo, da je na nas, da poskrbimo, da bo sankanje užitek, ne polomija!

Na nas odraslih je, da poskrbimo za varnost otrok med sankanjem, da jim zagotovimo ustrezno opremo za sankanje in da jih naučimo osnov krmiljenja in zaviranja.
Na nas odraslih je, da poskrbimo za varnost otrok med sankanjem, da jim zagotovimo ustrezno opremo za sankanje in da jih naučimo osnov krmiljenja in zaviranja. FOTO: Adobe Stock

Kot opozarjajo policisti, je najprej potreben dober razmislek, kakšne sanke boste kupili. "Če je le mogoče, izberite lesene sani. Če se odločite za plastične, pa naj bodo te iz kakovostnega materiala, ki vzdržijo nizke temperature, tako da se ob prvih neravninah zaradi krhkosti ne razletijo."  Sanke naj bodo močne, vzdržljive in dovolj velike, da bosta na sanke lahko šla otrok in odrasla oseba, saj majhni otroci potrebujejo spremstvo odraslega. Prav tako je na starših in skrbnikih, da otroka naučijo uporabljati sanke in kako z njimi ustrezno krmariti.  

Policisti še opozarjajo, da sani nikjer ne smejo imeti ostrih robov, prav tako morajo imeti ročaje, da se lahko otrok prime, pri res majhnih otrocih pa je pomembno, da imajo tudi naslonjalo, na katerega se otrok nasloni, da ne zdrsne nazaj. Prav tako je pomembno, da otrokove noge in stopala varno namestite na sanke.

Če sankate na urejenih sankališčih, morate poskrbeti, da nikakor ne zaidete na smučarsko progo. Če je na sankališču preveč sankačev, obstaja nevarnost, da bi trčili, zato se izogibajte gneči.  

Razni plastični krožniki in lopatke so zelo priljubljeni, a niso za strme in neravne terene, kjer se razvijejo velike hitrosti in lahko pride do skokov.
Razni plastični krožniki in lopatke so zelo priljubljeni, a niso za strme in neravne terene, kjer se razvijejo velike hitrosti in lahko pride do skokov. FOTO: Adobe Stock

Popularni plastični krožniki, lopatke in celo napihljivi čolni

Za otroka, ki nima klasičnih sani, ampak plastičen krožnik, lopatko in podobne rekvizite, Policija svetuje izogibanje brežinam z raznimi izboklinami, ki bi povzročile skoke. Namreč, odskoki pri sankanju s takimi, težje vodljivimi pripomočki po neravnem terenu lahko poškodujejo hrbtenico. "Še huje je, če se boste na sankanje podali kar s plastičnimi vrečami, gumami in čolni. Vse več je usodnih poškodb pri sankaških avanturah, predvsem zaradi podcenjevanja nadomestkov za sani," opozarjajo policisti. Te nadomestke je namreč izredno težko usmerjati, hitro pa sankač z njimi razvije velike hitrosti.

Izberite stabilne in vzdržljive sani z ročajem in močno vrvico.
Izberite stabilne in vzdržljive sani z ročajem in močno vrvico. FOTO: Adobe Stock

Klasične sani so vsaj delno vodljive, zaradi sedečega položaja pa je mogoče z nogami tudi zavirati.

In če zakon o varnosti na smučiščih določa, da mora smučar do 14. leta starosti uporabljati zaščitno smučarsko čelado, ne bo čisto nič narobe, če to določilo upoštevate tudi med sankanjem na organiziranih sankališčih, kjer se lahko razvijejo večje hitrosti. Ali, kot radi dodajo policisti: "Pametno glavo varuje čelada."

Ne pozabite:

Razne plastične krožnike in diske, ki omogočajo doseganje večjih hitrosti, naj uporabljajo le tisti, ki so prepričani, da obvladujejo njihovo krmiljenje.

Izogibajte se sankanju z glavo navzdol, saj je v tem primeru glava izpostavljena največjim udarcem. Na večjih in strmejših sankališčih, kjer so večje hitrosti, uporabljajte čelado.

Sankajte se tam, kjer ni ovir, kot so drevesa, grmovje, razne skale, in pred sankanjem preverite progo.

Nevarna sredstva na snežni strmini so avtomobilske gume, gumijasti čolni, plastične vrečke, plastične lopate, saj jih ni mogoče zadovoljivo krmiliti.

  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (19)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Uporabnik 293
19. 01. 2024 17.18
-1
Kje se naj sankam, če je vse PRIVAT !!!???
vezuv_
19. 01. 2024 18.15
Artechh
19. 01. 2024 16.54
+1
Mah... Vcasih je bil povinilj dober
rob3rt
19. 01. 2024 16.09
+3
Ubogi otroci, še sankat se več ne smejo, to bodo pa res nekoč samostojne osebe. Aja, sistem potrebuje ovce.
andraa
19. 01. 2024 15.19
+7
smo imeli včasih žakelj napolnjen s slamo
13klu?
19. 01. 2024 14.24
+3
Najbolje otrokom prepovedati na sneg. Naj bodo raje za računalniki,kjer je bolj varno
Ravenstein
19. 01. 2024 12.11
+7
Nujna je registracija teh prevoznih sredstev in seveda opravljen vozniški izpit!
Delavec_Slo
19. 01. 2024 11.56
+4
Po avtocesti ni problema s sankami!
Anion6anion
19. 01. 2024 11.51
+14
Kdaj bo nijz objavil kako se moramo obleči ko je zima.
a res je
19. 01. 2024 10.53
+11
Drži, gume od tovornjaka drsijo kot strela in nimaš šans, da jih sam ustaviš.
hojladri123
19. 01. 2024 10.53
+1
nadomestek za sani - pičiguz
Tomvojo
19. 01. 2024 10.53
+12
Povsod tabla ; Sankanje in smučanje na lastno odgovornost. Pa še kje drugje tudi; Sprehajanje na lastno odgovornost, Kolesarjenje, itd... Uporabniki naj se zavarujejo sami ne pa da tožijo upravljalce ker je en žebelj manjkal v plankah.
mercedesw201fan
19. 01. 2024 10.51
+11
kam smo prišli..ljudje ne znajo voziti po snegu..samo invalidi ...še otroke delamo invalide ne znajo sankat....
shift
19. 01. 2024 11.12
+12
ja in ne...prodaja se bistveno več stvari kot nekoč..če smo že pri sankah: v naših časih so bile klasične lesene in kakšna guma..pa če se je kdo polomil ni niti študiral da bi koga tožil...danes pa je drugače ja. vedno se išče krivca. nihče ne bo sprejel lastne odgovornosti. redkokateri bo rekel "matr sem bil neumen"..vsak bi še kaj dobil od zavarovalnice, od upravljalca od tega ali onega. marsikdo izkorišča, sistem zaostruje pravila, in tako se vrti ves krog...