Milei zatresel Davos

Datum:

Zahodna zgrešena politična kasta ali politična kasta, ki išče privilegije, je zavrnila kapitalizem prostega trga in spodbudila obliko socializma, ki bo njihove države potegnila v revščino, je eliti v Davosu povedal argentinski predsednik Javier Milei. V enem najimenitnejših govorov, kar jih je politični voditelj kadarkoli imel na konklavi Svetovnega gospodarskega foruma, je nedavno izvoljeni libertarec poslovneže in politike pozval, naj se “ne predajo” intervencionističnim vladam.

“Danes sem tukaj, da vam povem, da je zahodni svet v nevarnosti,” je uvodoma dejal Javier Milei. Med predstavljenimi rešitvami je pozval k manj številčni vladi, odstranitvi birokratskih elit in odpravi vsakršne oblike politik enakosti spolov, hkrati pa je napadel kolektivistično ekonomijo in prerazporeditev bogastva. Njegov govor je postal viralen.

“Svet je v nevarnosti, ker so tisti, ki naj bi branili vrednote Zahoda, vključeni v vizijo sveta, ki neizogibno vodi v socializem in s tem v revščino,” je nadaljeval argentinski predsednik, ki je poudaril, da “kolektivistični eksperimenti”, ki jih izvajajo glavni voditelji zahoda, “nikoli niso rešitev, ampak temeljni vzrok za težave, ki pestijo državljane sveta”.

“Siromašenje, ki ga ustvarja kolektivizem, ni nobena fantazija, to je usoda, ki se ji ni mogoče izogniti,” je dejal v napadu na prejšnje argentinske vlade in druge levo usmerjene administracije.

“Globalistom je dal vedeti, kako je njihova agenda uničila Argentino. Zelo spominja na Trumpov prvi govor tam,” je zapisal uporabnik X. Mileiev govor je namreč postal viralen, z njegovimi besedami se strinjajo tudi številna znana imena tako iz gospodarstva kot politike.

Kot dober primer je izpostavil svojo državo, Argentino. Za Mileija so izzivi, s katerimi se sooča od prevzema oblasti, precej veliki – zlasti glede na dejstvo, da je tretje največje gospodarstvo Latinske Amerike ponovno v primežu globoke krize. Kupno moč južnoameriške države je opustošila več kot 211-odstotna letna stopnja inflacije, kar je najvišja raven v 32 letih, medtem ko 2 od 5 Argentincev zdaj živita v revščini.

Milei: “Šok terapija” bo nujna
“Živeli smo skozi to, skozi to smo bili – odkar smo se odločili živeti skozi ta model – revnejši in revnejši iz dneva v dan,”
je poudaril in vse navzoče v občinstvu prosil, naj po svetu delijo njegove besede. “V nasprotnem primeru bo sledila večja regulacija, ki ustvarja spiralo predpisov navzdol, dokler ne bomo vsi revnejši in naša življenja odvisna od birokrata, ki sedi v luksuzni pisarni.”

Milei je poudaril, da socialna pravičnost ni pravična, “to je sama po sebi nepoštena ideja, ker je nasilna, je nepravična, ker se država financira z davki, davki pa se pobirajo prisilno,” je dejal. “Višja, kot je davčna obremenitev, večja je prisila in manjša svoboda.”

Argentinski predsednik je izpostavil, da ni druge možnosti za njegovo predlagano ”šok terapijo”, ki bi popravila situacijo. Opozoril je na “težko leto”, ki je pred nami, saj njegovi načrti zahtevajo določene varčevalne ukrepe, ki čakajo prebivalstvo. Predlagal je dolarizacijo gospodarstva, ukinitev državne centralne banke in privatizacijo pokojninskega sistema. Izpostavil je, da sta bila rast in ustvarjanje bogastva človeštva velika, preden so se vlade začele vmešavati v trg.

Foto: EPA

To je njegovo prvo potovanje od prevzema oblasti
Mileijevo potovanje v Davos je njegova prva čezmorska turneja, odkar je prejšnji mesec prevzel položaj. Samooklicani “anarho kapitalist”, ki ga pogosto primerjajo z nekdanjim ameriškim predsednikom Donaldom Trumpom, naj bi na poti v Švico dejal, da se je srečanja udeležil, da bi zagovarjal svobodo. Med potovanjem s komercialnim letalom v švicarsko letovišče je Milei kritiziral Davos zaradi tega, kar je zaznal kot njegovo “socialistično agendo, ki bo svetu prinesla samo gorje,” je poročal Reuters.

Sporočilo za vse poslovneže
“Vsem poslovnežem tukaj želim sporočiti: … naj vas ne ustrašijo niti politični razred niti paraziti, ki živijo od države,”
je dejal občinstvu, ki je bilo napol zmedeno, napol zaslepljeno. “Ne vdajte se političnemu razredu, ki želi samo ostati na oblasti in obdržati svoje privilegije. Vi ste družbeni dobrotniki, vi ste heroji. Naj vam nihče ne reče, da so vaše ambicije nemoralne. Če zaslužite, je to zato, ker ponujate boljši izdelek po boljši ceni. Argentina je vaša trdna, brezpogojna zaveznica. Naj živi svoboda, prekleto!” je zaključil svoj nagovor.

T. B.

Sorodno

Zadnji prispevki

Strah levice pred evropskimi volitvami je velik; njihove ključne teme propadle

Za aktivizmom Nike Kovač o "dostopnosti splava" pred evropskimi...

Še ena levičarska norost: 30-urni delavnik je v številnih podjetjih povsem neizvedljiv

"30-urni delavnik za vse!" je mogoče prebrati na enem...

To je cesarica, ki so jo želeli zaradi njene razuzdanosti izbrisati iz zgodovine

Pogosto slišimo zgodbe o ženskah iz davnih časov s...

Grožnje Evropi – vzeti bi jih morali resneje

Prehod iz osemdesetih v devetdeseta leta prejšnjega stoletja je...