Od četrtka od osme ure zjutraj do petka do osmih zjutraj, je ponekod po državi padla rekordna količina padavin, kažejo podatki Arso postaj po Sloveniji. Na Šebreljskem Vrhu je padlo 258 mm padavin (prejšnji rekord iz novembra 1972 je 163 mm), v Idriji 250 mm (novembra 2016 je padlo 221 mm), na postaji Lučine 226 mm (oktobra 2004 180 mm), na Vrhniki 208 mm (julija 2007 181 mm), na Osilnici 210 mm (novembra 2019 156 mm) ter v Žireh 205 mm (prejšnji rekord iz oktobra 2014 in sicer 176 mm).

Reki Gradaščica in Poljanska Sora sta v zgornjem toku močno narasli ter pričeli poplavljati. V večernih in nočnih na soboto so se pojavili novi močnejši nalivi.  V soboto dopoldne pa bodo intenzivnejše padavine predvidoma vztrajale le še v jugovzhodni Sloveniji, najverjetneje na območju Kolpe. Rdeče opozorilo velja le še za jugovzhodni del države.

V petek do 9. ure v Ljubljani že 63 intervencij

Javna gasilska služba v Ljubljani je v petek do devete ure zjutraj opravila že 63 intervencij, poleg Gasilske brigade Ljubljana je sodelovalo še 20 prostovoljnih gasilskih enot. Skupno je bilo na terenu 237 gasilcev s 63 vozili. Največ so se ukvarjali s poplavljenimi kletmi, pa tudi z nekaj poškodovanimi strehami in podrtimi drevesi, so sporočili. »Voda je vdrla v kletne prostore ali pritličje na dveh osnovnih šolah, na eni srednji šoli, v vrtcu, knjižnici, pa tudi v več poslovnih objektih. Zaradi poplavljenega podvoza pod železniško postajo v Zalogu je zaprta Zaloška cesta. Težave so imeli tudi na Brniku, kjer so morali nekaj letov preusmeriti na sosednja letališča.

Zalilo naj bi tudi sedež NLB, porodnišnico, lekarno in Narodno galerijo. Kot je za STA povedala direktorica galerije Barbara Jaki, je voda zalila strojnico, hodnike v kleti in vhodno avlo. Na srečo ni bila pri tem poškodovana nobena umetnina. Galerijo so zaradi varnosti začasno zaprli za obiskovalce.

Barbara Jaki je pojasnila, da so tudi že odkrili vzrok, zakaj je voda zalila naštete prostore – zamašen jašek, ki je ostal za delavci ob prenovi stopnišča na Prešernovi cesti. Očistili so ostanke gradbenega materiala iz jaška in potem je bilo bolj mirno, so pa imeli vso noč vzpostavljeno dežurstvo. Pohvalila je izjemno dober odziv in pripravljenost na sodelovanje celotne kipe Narodne galerije. Zdaj bodo počakali še, kaj bo prineslo deževje, ki je napovedano za soboto. Kot je še povedala direktorica galerije, jo ob tem pomirja tudi to, da so že v četrtek in tudi danes prejeli več klicev z ministrstva za kulturo, kjer so jim ponudili pomoč pri odpravi škode.

Ljubljanski gasilci opozarjajo še na možnost, da bi Gradaščica prestopila bregove in poplavila, občane v njeni neposredni bližini pozivajo, naj spremljajo razmere ter preventivno umaknejo občutljive predmete v višja nadstropja in jih tako zaščitijo.

V Žireh, kjer so bili zjutraj odrezani od sveta, zabeležili najvišji vodostaj Sore v zadnjih 12 letih

Do večje količine padavin na območju občine Žiri je prišlo ob pol štirih zjutraj. Posredovati so začele gasilske enote in civilna zaščita.

»Največ težav smo imeli z zaporami cest Žiri–Škofja Loka, Žiri–Logatec in Žiri–Vrhnika, kjer je polovična zapora. Ker se je situacija pred nekaj minutami  nekoliko umirila, nam je uspelo odpreti cesto Žiri–Škofja Loka,» je pojasnil poveljnik civilne zaščite Občine Žiri Janez Tratnik in dodal, da vodostaj  žirovskih rek trenutno nekoliko upada, medtem ko so zjutraj zabeležili najvišji vodostaj reke Sore v zadnjih 12 letih. Njen pretok je bil kar 165 kubičnih metrov na sekundo.

»Zjutraj smo morali posredovati tudi na desetih zalitih objektih, trenutno so na delu 40 gasilcev in pripadniki civilne zaščite. Izvajajo se kontrole in obhodi, obenem pa se pripravljamo na popoldanski čas in jutrišnji dan, ko vremenska napoved spet napoveduje močnejše nalive.  Pripravljamo protipoplavne vreče, izvajamo preventivne ukrepe in občane prosimo, da ravnajo samozaščitno, da ne bi prišlo do kakšnih dodatnih poškodb, » opozarja Tratnik.

Dodal je še, da sicer ne ve, kaj jim bo prinesla narava, a besede strah v Žireh, kjer so jih katastrofalne poplave prizadele leta 2014, ne poznajo. »Pripravljamo se na slabše scenarije, da nas situacija ne bi preveč presenetila, » je dodal Janez Tratnik.

Vreme za zdaj prizaneslo Železnikom, več dela v Idriji

Besnenje narave za zdaj na srečo prizanaša v dolini Selške Sore, kjer še vedno živi spomin na uničujoče poplave leta 2007, v katerih je umrlo šest ljudi. »Pri nas je zaenkrat vse normalno. Noč in jutro sta bila mirna, vodostaji rek niso povišani,« je zagotovil poveljnik Gasilskega poveljstva občine Železniki Klemen Šmid.

Mirno noč in jutro so imeli v Škofji Loki, kjer sicer beležijo močno povišan vodostaj Poljanske Sore. »Posredovanj na terenu ni bilo, vseeno pa vseskozi spremljamo razmere, prav tako so naši gasilci v pripravljenosti za intervencije na terenu, » je povedal  poveljnik Gasilskega poveljstva občine Škofja Loka Tomaž Ažbe.

Več dela imajo v Idriji, kjer na terenu v tem času posredujeta ekipa šestnajstih gasilcev in poveljnik civilne zaščite,  v pripravljenosti so tudi okoliške gasilske enote.

»Posredujemo pri zalitih objektih in razritih cestah, ki so jih načele naraščajoče hudourniške vode. Naliv pride in mine, do kdaj bo to trajalo, ne moremo reči. Videti je, da deževje še ne bo ponehalo, zato so naše ekipe v budni pripravljenosti, » je povedal poveljnik Prostovoljnega gasilskega društva Idrija Andrej Bezeljak.  

Glede nedelovanja semaforjev v Medvodah smo iz urada medvoškega župana prejeli naslednji odgovor: »Prejeli smo informacijo, da je prišlo do večje napake v sistemu nadzora semaforiziranih križišč na državnih cestah. Večina semaforjev, na križiščih državne ceste Ljubljana – Kranj, v Medvodah, je povezano s Centrom za upravljanje in vodenje prometa DRSI v Dragomlju. V primeru napake, v delovanju krmilnika na samem križišču ali v povezavi s centrom za upravljanje, se krmilnik semaforjev na križišču običajno izklopi in začnejo utripati rumene luči na vseh smereh križišča. V primeru večjih napak se lahko zgodi, da ne utripajo niti rumene luči. Napako pristojni že odpravljajo. Ta napaka je povzročila nedelovanje semaforjev v širši okolici Ljubljane.«

Na Kobariškem po ujmi poleg zapore cest tudi evakuacija iz ogrožene hiše

Po obilnem deževju so na Kobariškem danes najhujše težave zaradi udora in posledične popolne zapore glavne ceste na relaciji Kobarid–Žaga. Zaprta je tudi lokalna cesta Drežnica–Drežniške Ravne, kjer odstranjujejo več podorov.

Najslabše jo je odnesla hiša nad enim od podorov, iz katere so tamkaj živečo družino že v četrtek evakuirali in je prenočila v Drežnici. Razmere si bo ogledal tudi geolog in določil obseg in način intervencijske sanacije. Na Bovškem je največ preglavic povzročil plaz pri vasi Srpenica, kjer pa so dopoldne cesto očistili in je že normalno prevozna.

V Kobaridu je voda zalila kletne prostore nekaj stavb, poplavljene so bile tudi ulice, razmere večinoma rešujejo lastniki stavb sami, je še povedal. Na Kobariškem je precej močno deževalo tudi davi, okrog 10. ure pa so padavine ponehale.

Nekaj težav je deževje povzročilo tudi na območju tolminske občine. Kot so sporočili z občine, je šlo predvsem za nanose materiala na cestišče. Več manjših nanosov so očistili na cesti v Tolminske Ravne, ponovno je prevozna cesta Zatolmin–Čadrg. Zaradi plazov sta še neprevozni cesti Kneža–Kneške Ravne in Zatolmin–planina Polog, poplavljena je javna pot na levem bregu Idrijce v Idriji pri Bači. Na Mostu na Soči je drevo padlo na vozilo, poškodovanih ni bilo.

Močno deževje povzroča težave tudi v prometu

Na štajerski avtocesti je zaradi prometne nesreče zaprt prehitevalni pas med priključkom Šentilj in počivališčem Pesnica proti Mariboru, nastal je krajši zastoj.

Zastoji so na primorski avtocesti na posameznih odsekih med Postojno in Vrhniko proti Ljubljani (zamuda eno uro).

Na cesti Logatec-Žiri je zaradi poplavljenega cestišča popolna zapora na Petkovcu. Zaradi poplavljenega cestišča je na cesti Petrina-Mirtoviči zaprt odsek Gašparci-Grivac, na cesti Kot-Grgelj-Fara pa odsek Prelesje-Grgelj. Prav tako je zaprta cesta Osilnica-Bosljiva Loka-Gašparci, cesta Fara-Grgelj-Laze pa je zaprta pri Predgradu. Cesta Žaga-Kobarid je zaprta zaradi udora cestišča pri Kobaridu. Za osebna vozila je obvoz po lokalni cesti mimo kampa, za ostala vozila obvoza ni. Na cesti Žaga-Kobarid je zaradi zemeljskega plazu promet urejen izmenično enosmerno pri Srpenici.