Kanada si je na dramatičen način zagotovila že svoj sedmi zaporedni nastop v polfinalu SP-ja. V soboto bo tekmec Češka. Foto: EPA

Švedska je v Nokia Areni po zadetkih Carla Klingberga, Williama Nylandra (Skandinavce je okrepil po izpadu Toronta) in Maxa Friberga že pred polovico tekme vodila s 3:0, toda v zadnji tretjini je zapravila lepo prednost. Najprej je zadel Ryan Graves (42. minuta), v 59. minuti (ob igri 6 na 4) je bil natančen Pierre-Luc Dubois, Matt Barzall pa je (kanadski vratar je že prej zapustil vrata) 83 sekund pred koncem izsilil podaljšek, potem ko je sicer izjemni vratar Linus Ullmark naredil napako.

Po rednem delu je bilo razmerje v strelih 19:41 v korist Kanade (7:13 v zadnji četrtini).

Batherson v 43. sekundi podaljška popeljal Kanado v polfinale

Po 43 sekundah podaljška je odločil Drake Batherson, kar je njegov tretji gol na letošnjem SP-ju (ima pa še osem podaj): "Takšen je naš slog, nikoli se ne predamo. Njihov vratar je bil zelo razpoložen, a smo se držali načrta in pritiskali na vrata."

Pomembno vlogo je odigrala izključitev Williama Nylandra (spotikanje). Kanada je potrebovala le 18 sekund, da je to kaznovala. Barzall je na levi strani opazil Bathersona, ki je z natančnim strelom ukanil Ullmarka.

Češka zanesljivo v polfinale
Češka je po zaslugi učinkovite igre z igralcem več, navdahnjenosti prve peterke (dosegla je prve tri gole) in tudi nekaj sreče (tekmeci so trikrat zadeli okvir vrat) s 4:1 premagali Nemčijo. Čehi so izkoristili vse tri "power playe" na tekmi, že v tretji minuti je po domiselni akciji zadel prvi zvezdnik ekipe David Pasternak, ki je z Bostonom izpadel v 1. krogu končnice Lige NHL.

Olimpijski prvaki Finci želijo zaokrožito zbirko še z naslovom na domačem prvenstvu. Foto: EPA

Finci po zaostanku z 0:2 izločili Slovake
Na večerni tekmi v Tampereju je Finska premagala Slovaško s 4:2, njen odpor pa je zlomila šele v zadnji tretjini.

Izbranci Jukke Jalonena so medlo odprli obračun v Nokia Areni, prvi strel proti slovaškim vratom so sprožili šele v sedmi minuti. Slovaki so izkoristili bledo predstavo domačih hokejistov in povedli z 2:0, potem ko sta zadela Adam Sykora v 9. in Pavol Regenda v 16. minuti, zalet pa je Fincem v predzadnji minuti uvodne tretjine dal 36-letni Marko Anttila.

Veteran v domači vrsti je znova zablestel v 24. minuti, ko je dosegel še svoj drugi gol na tekmi. Finci so bili v nadaljevanju dejavnejši, slovaškega vratarja Adama Huska je na začetku zadnje tretjine po kombinirani akciji najprej ukanil Sakari Manninen. Usodo Slovakov, ki so si nato priigrali nekaj lepih priložnosti za izenačenje, pa je sekundo pred koncem dvoboja po strelu na prazna vrata zapečatil Saku Maenalanen in razveselil več kot 11.000 gledalcev.

Ben Meyers (levo), ki je letos za odlično ekipo Colorada odigral le pet tekem v Ligi NHL, je blestel proti Švici. Foto: EPA

Meyers poslal Švicarje domov
Švicarska reprezentanca, ki je po predtekmovanju veljala za tihega favorita prvenstva, se poslavlja. Po sedmih zmagah in zanesljivem prvem mestu v predtekmovalni skupini so pokleknili že na prvem izločilnem boju proti ZDA z 0:3. Švicarji so sicer imeli pobudo, več streljali, a bili neučinkoviti. Tekmec je igral organizirano, se odlično branil, spretno pa tudi izkoriščal švicarske napake in bil nevaren v protinapadih.

Američani so v vodstvo prišli v 12. minuti, ko so prvič imeli številčno premoč na ledu. Ben Meyers je podajal plošček pred vrata Švicarjev, kjer je zadel Calvina Thurkaufa, in plošček se je odbil v mrežo. Že do konca prve tretjine so Američani vodstvo povišali. Adam Gaudette je po protinapadu izkoristil nesporazum švicarske obrambe, se ob vratarju in branilcu dokopal do ploščka, čeprav se je znašel na tleh, pa ga je s spretnim odzivom potisnil v gol.

V drugi tretjini zadetkov ni bilo, Švicarji so zapravili kar nekaj priložnosti, zadeli so tudi vratnico. Za neučinkovitost, ki jih je "krasila" tudi v tretjem delu, pa bili kaznovani v 55. minuti, ko se je drugič med strelce vpisal Meyers.