Brazilci in Srbi so v zgodovini SP do sinočnjega dvoboja odigrali le eno medsebojno tekmo. V Moskvi so leta 2018 v prvem delu tekmovanja Južnoameričani zmagali z 2:0 z goloma Paulinha (38. minuta) in Thiaga Silve (68.). Glede na takratno tekmo je Tite še vedno brazilski selektor, srbski je od lani Dragan Stojković (na SP 2018 Mladen Krstajić), tako kot v Moskvi pa je bil včeraj sodnik spet 44-letni Iranec Alireza Faghani, ki deli pravico s Fifinim znakom od leta 2008, pred tremi leti pa je z družino emigriral v Avstralijo. Na svetovnih stavnicah so bili pred tekmo v Katarju veliki favoriti Brazilci, kar je potrjevala tudi njihova skupna tržna vrednost igralcev: 1,4 milijarde evrov proti srbskim »zgolj« 360 milijonom.

»Odkar smo prišli v Katar, smo zelo dobre volje in se le smejimo. Zavedamo se svoje kakovosti in smo zelo samozavestni,« je pred obračunom s petkratnimi svetovnimi prvaki Brazilci pojasnil 34-letni kapetan Dušan Tadić, igralec Ajaxa in rekorder z 91 nastopi za reprezentanco Srbije. A njemu in soigralcem se je smejalo le do 62. minute: najprej je dve minuti prej Alex Sandro s strelom od daleč zadel vratnico, nato pa je 25-letni Tottenhamov član Richarlison iz neposredne bližine dosegel svoj 18. reprezentančni gol. Isti igralec je le slabih deset minut pozneje poskrbel za svoj deveti gol na zadnjih sedmih reprezentančnih tekmah, potem ko je sredi kazenskega prostora odlično sprejel žogo, z volejem udaril iz obrata in s fantastičnim strelom povišal na 2:0. To je bil tudi končni izid in Brazilija je nadaljevala neverjetno tradicijo: od leta 1934 še ni izgubila svoje uvodne tekme na SP (17 zmag, trije remiji).

Na tekmi Portugalska – Gana so bile vse oči uprte v Cristiana Ronalda, ki je bil na robu solz med prepevanjem himne, nato je hitro zapravil dve priložnosti, dosegel gol, ki je bil zaradi njegovega prekrška razveljavljen, v 65. minuti pa je priigral enajstmetrovko, ki jo je tudi zadel za vodstvo z 1:0. To je bil gol, s katerim je postal prvi nogometaš na svetu, ki je dosegel zadetek na petih SP (2006, 2010, 2014, 2018, 2022). Skupno jih ima zdaj osem. Gana je izenačila v 73. minuti, in čeprav so Portugalci hitro povedli s 3:1, so trepetali za zmago, saj so tekmeci izid znižali in imeli v 100. minuti krasno priložnost za remi. »Najpomembnejše so tri točke. Po prvem polčasu sem igralcem dejal, naj bodo potrpežljivi pri prebijanju zgoščenega obrambnega bloka Gane. Takšen pristop se nam je obrestoval, a smo tudi prejeli dva gola od nikoder,« je ocenil selektor Portugalske Fernando Santos.

Danes bodo začeli drugi krog. V skupini A bosta tekmi Katar – Senegal (ob 14. uri) in Nizozemska – Ekvador (17); vrstni red: Nizozemska in Ekvador po 3, Senegal in Katar po 0. V skupini B bosta tekmi Wales – Iran (11) in Anglija – ZDA (20); vrstni red: Anglija 3, ZDA in Wales po 1, Iran 0.