Nad stigmo zaradi epilepsije z osveščanjem

Ljubljana, 13. februarja - S širjenjem znanja o epilepsiji lahko odpravimo številne predsodke, ki povečujejo breme bolezni. Ta je še vedno po nepotrebnem stigmatizirana, so opozorili sogovorniki v spletnem pogovoru STAkluba. Pomemben korak pri premagovanju stigme je osveščanje, kar lahko pripomore k boljši vključenosti bolnikov v družbeno življenje.

Ljubljana.
Spletni pogovor z naslovom Zmanjšajmo stigmo, ki ga je ob mednarodnem dnevu epilepsije pripravlja STAklub v sodelovanju z Društvom Liga proti epilepsiji Slovenije, na katerem so spregovorili o življenju z epilepsijo in o stigmi, s katero se soočajo bolniki z epilepsijo.
Foto: STA

Stigma je negativno stališče do posameznika zaradi značilnosti ali bolezni, ki vodi do zapostavljanja, diskriminacije ali izključevanja. Pri epilepsiji običajno izhaja iz slabega poznavanja bolezni, je pojasnil klinični psiholog David Gosar.

Epilepsija je sicer ena najpogostejših nevroloških motenj, za katero so značilni kratkotrajni in nepričakovani napadi. Pokaže se lahko kadarkoli v življenju, a se približno pri polovici oseb prične do 18. leta, je povedala predsednica društva Liga proti epilepsiji Natalija Krajnc.

sag/mo
© STA, 2023