IKT

Kaj so na konferenci v Dubaju povedali o prihodnosti mobilnih omrežij

Konferenco Global Mobile Broadband Forum (MBBF) je v Dubaju organiziral Huawei skupaj z združenjema GSMA (povezuje več kot 750 mobilnih operaterjev iz vsega sveta) in SAMENA (povezuje 85 telekomunikacijskih operaterjev iz arabskega sveta)

Podporniki obveščajo

FINANCE
IKT
Prisedite k Roku Pirnatu, B2 BI, in Tonetu Stanovniku, Špica
IKT
Podkast Bi na rumeni stol?
IKTPodpornik projekta Prisedite k Roku Pirnatu, B2 BI, in Tonetu Stanovniku, Špica

Slišali boste razpravo o pomenu prilagajanja tržnim trendom, nenehnemu izboljševanju in vlogi, ki jo igra umetna inteligenca v prihodnosti tehnologije in poslovanja.

FINANCE
IKT
Varnost digitalnega okolja v šolah – ključ do uspešnega izobraževanja v digitalni dobi
IKT
TRETJI RAVNATELJEV ZAJTRK
IKTRedakcija IKT Varnost digitalnega okolja v šolah – ključ do uspešnega izobraževanja v digitalni dobi

Na tretjem ravnateljevem zajtrku, ki ga je organiziralo podjetje eŠola, je bil izpostavljen pomen zagotavljanja varnega digitalnega okolja za šole.

FINANCE
IKT
NIL je pridobil certifikat ISO 22301 za upravljanje neprekinjenosti poslovanja
FINANCE
IKT
Znani so trije finalisti za nagrado Feniks
IKT
POSLOVNO SVETOVANJE
IKTPodpornik projekta Znani so trije finalisti za nagrado Feniks

Nagrada se podeljuje najboljšim projektom s področja poslovnega svetovanja

FINANCE
IKT
Skupina Actual I.T. ima novo vodstvo
IKT
SPREMEMBE
IKTPodpornik projekta Skupina Actual I.T. ima novo vodstvo

Pavle Jazbec je prevzel strateško vodenje v okviru upravnega odbora, novo operativno vodstvo pa bodo sestavljali Mitja Buda, Tjaša Peroša in Igor Hostnik.

Avtor
avtor
15.10.2021 07:50
Dopolnjeno: 15.10.2021 18:21
Čas branja: 3 min

Na konferenci MBBF so svoje poglede na razvoj področja telekomunikacij predstavili različni operaterji, regulatorji in panožna združenja. Vsi priznavajo, da so mobilna omrežja pete generacije – 5G-omrežja – izjemno hitro odrasla, saj ta hip že dosegajo okoli petino svetovnega prebivalstva, kar je bistveno hitrejši prenos v prakso, kot smo mu bili priča pri predhodnih generacijah omrežij, ko je prehod trajal vrsto let.

Pričakujemo inteligentno povezljivost

»Zadnji dve leti se močno zanašamo na mobilno povezljivost, ji zaupamo svoje življenje in delo. Telekomunikacije so ogromna industrija, ki ima 5,2 milijarde strank po vsem svetu ter postavlja temelje za digitalno gospodarstvo in okrevanje.

Kaj prinaša prihodnost? Predvsem inteligentno povezljivost,« je udeležence nagovoril Mats Granryd, generalni direktor združenja GSMA, in nadaljeval: »Tehnologija 5G ima prebojno moč, kar nazorno kaže že s prvimi uvedbami, a že v nekaj letih bomo doživeli marsikaj povsem novega, tudi rešitve, ki bodo gnale gospodarstva prihodnosti.«

Več kot deset tisoč projektov v poslovnem segmentu

Trenutno po svetu deluje že 176 komercialnih omrežij 5G, ki z mobilnim signalom oskrbujejo več kot 500 milijonov naročnikov. V porabniškem segmentu so povprečne hitrosti prenosa podatkov v omrežjih 5G približno desetkrat večje od tistih v omrežjih 4G, kar je že spodbudilo širše sprejemanje aplikacij, kot so navidezna in obogatena resničnost, 360-stopinjski videoposnetki in druge. V praksi dokazana izjemna odzivnost omrežij 5G pa bo poskrbela za novo dimenzijo uporabniške izkušnje v mobilnih igrah in na področju e-športa.

Še bistveno več se dogaja v poslovnem segmentu, kjer je v teku že več kot deset tisoč projektov, ki raziskujejo prebojne B2B-aplikacije, ki bi dale omrežjem 5G dodaten zagon. Pilotnih projektov je veliko zlasti v industriji, predvsem v proizvodnih podjetjih, na področju energetike, transporta, vključno s cestnim prevozom in pristanišči, preizkušene dobre prakse se množijo.

Naslednji izziv: monetizacija

Brez dlake na jeziku je občinstvo nagovoril tudi tehnični direktor mobilnega operaterja Du iz Združenih arabskih emiratov Saleem Alblooshi, ki je dejal: »Operaterji smo ujeti v začaran krog prodaje minut in gigabajtov. Prav zato telekomunikacijska podjetja potrebujejo strokovnjake z drugih področij za prodajo novih storitev in rešitev. Zmogljivosti fiksnih in mobilnih omrežij, varnost, IT-storitve, vse se da prodati, saj vse potrebuje povezljivost. Le da tega še ne znamo.«

O pozitivnem vplivu omrežij 5G na dvig gospodarske aktivnosti po vsem svetu ne dvomi nihče.

Na konferenci MBBF predstavljene študije podjetja Huawei kažejo, da so operaterji, ki prvi ponudijo nove mobilne storitve, v znatni prednosti pred sledilci.

To je potrdil tudi Elmar Grasser, tehnični direktor švicarskega mobilnega operaterja Sunrise: »Pomembni ljudje v našem podjetju in drugih telekomunikacijskih podjetjih v državi me sprašujejo, ali si lahko privoščimo visoko naložbo v kakovostno omrežje 5G. Odgovarjam jim z vprašanjem: »Si lahko privoščimo, da zaostanemo za Azijo in Bližnjim vzhodom ter nato storitve najemamo pri njih? Rezultat je očiten – čeprav je zaradi svoje geografske lege in razpršenosti prebivalstva Švica vse prej kot idealna država za zagotavljanje pokritosti s kakovostnim mobilnim signalom, danes lahko skoraj vsakemu ponudimo gigabitne hitrosti.«

Z naprednejšimi storitvami se da lepo služiti

Pa se jim splača? Se. Vrsta zgledov iz Azije in Bližnjega vzhoda dokazuje, da se da z naprednejšimi storitvami v mobilnih omrežjih 5G lepo služiti. In to ne le pri poslovnih uporabnikih, temveč tudi z gospodinjstvi, saj bogatejše storitve dosegajo znatno višje cene, operaterji pa imajo od 10 do 40 odstotkov večje povprečne prihodke na uporabnika (ARPU), ki se bodo s pestrostjo ponudbe le še povečevali.

V državah, kjer se omrežja 5G razvijajo hitreje, operaterji že opažajo izjemne donose. Ko bo v državah stopnja penetracije uporabnikov 5G presegla prag 20 odstotkov, bo to po pričakovanjih stroke sprožilo pozitiven cikel rasti uporabnikov, donosnosti telekomunikacijskih podjetij in gradnje omrežij 5G. Operaterji namreč že ta hip vanje vlagajo okoli 80 odstotkov vseh razpoložljivih sredstev za naložbe.

V državah, kot so Kitajska, Južna Koreja in Kuvajt, so operaterji hitro zagotovili stalno pokritost po vsej državi, kar uporabnikom zagotavlja dosledno izkušnjo. Ponujajo tudi prilagodljive pakete storitev, ki prinašajo koristi uporabnikom in tudi operaterjem.

Zelena 5G-omrežja za nizkoogljično prihodnost

»Čeprav telekomunikacije ustvarijo štiri odstotke globalne količine ogljikovega dioksida, je dobro poudariti njihovo vlogo pri manjšanju ogljičnega odtisa številnih industrij. Tako rekoč vsem vrstam podjetij telekomunikacije pomagajo znatno zmanjšati ogljični odtis,« je dejal Granryd.

Prav pritiski po čim bolj trajnostno naravnani tehnologiji so vse večji. Razvijalci se zavedajo, da bodo potrebe po pasovni širini in prenosu podatkov v prihodnje le še naraščale. Ocene kažejo, da bi lahko povprečen uporabnik leta 2030 prek mobilnih omrežij pretočil okoli 600 gigabajtov podatkov mesečno. Prenos podatkov je seveda povezan tudi z oddajno močjo in energijo, zato si svet preprosto ne more privoščiti, da bi desetkrat ali stokrat obsežnejši prenos podatkov za prav toliko povečal tudi porabo energije.

Do 95 odstotkov manj energije za prenos enake količine podatkov

Ryan Ding, predsednik oddelka rešitev za operaterje v družbi Huawei, je predstavil številne inovacije in rešitve podjetja, usmerjene v zajezitev energetske lakote telekomunikacij. Gre za znatne izboljšave na področju učinkovitosti sistemov za napajanje, bazne postaje pa opremljajo tudi s sončnimi celicami za čim bolj samooskrbno delovanje. Velike preboje so dosegli na področju pametnega upravljanja baznih postaj in omrežij, kjer z algoritmi umetne inteligence dosegajo znatno manjšo porabo energije.

Huawei je optimistično napovedal, da bi lahko v primerjavi z današnjimi rešitvami mobilna omrežja prihodnosti in z njimi povezana infrastruktura za prenos enake količine podatkov porabili kar 95 odstotkov manj energije, kar bodo dosegli tudi z uporabo povsem novih materialov v baznih postajah.

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
OGLAS
FINANCE
Zakaj je energetska samooskrba za podjetja tako pomembna in kakšne so rešitve na trgu?

Sončne elektrarne nudijo podjetjem cenovno ugodno, trajnostno in zanesljivo oskrbo z energijo, kar pomembno zmanjšuje stroške, še...

FINANCE
IKT
Huawei: »Tudi brez telefonov smo odlično podjetje, a se jim ne želimo odreči«
IKT
IKTMiran Varga Huawei: »Tudi brez telefonov smo odlično podjetje, a se jim ne želimo odreči« 2

Derek Yu, podpredsednik Huaweia za Srednjo in Vzhodno Evropo, meni, da je najhujše že mimo in verjame, da bo kitajski velikan kmalu spet mešal štrene vsem tehnološkim podjetjem

FINANCE
IKT
Slaba mobilna uporabniška izkušnja vam lahko odnese polovico spletnih kupcev
IKT
IKTKlemen Koncilja Slaba mobilna uporabniška izkušnja vam lahko odnese polovico spletnih kupcev

Če vaša spletna stran ni prilagojena uporabi na pametnem telefonu oziroma tablici, nujno potrebujete mobilno aplikacijo, sicer vaš digitalni marketing nima smisla

FINANCE
IKT
Ste izpeljali odličen B2B e-commerce projekt? Prav vas iščemo!
IKT
SPLETNO POSLOVANJE
IKTFinance PRO Ste izpeljali odličen B2B e-commerce projekt? Prav vas iščemo!

Z izborom želimo ozaveščati o pomenu in koristih digitalizacije medpodjetniškega poslovanja ter predstaviti slovenske dobre prakse spletnega poslovanja na področju B2B

FINANCE
Manager
Omrežja 5G živijo, niso pa še čisto prava ne zemljepisno ne po izvedbi
Manager
ManagerMatjaž Ropret Omrežja 5G živijo, niso pa še čisto prava ne zemljepisno ne po izvedbi 3

Za zdaj peščica uporabnikov, ki se že povezujejo v 5G, uživa predvsem v večjih hitrostih in nezasedenosti omrežja

Moje finance
Razno
5G končno v zagonu: Kakšne so pridobitve za uporabnike?
Moje finance
RaznoMatjaž Ropret 5G končno v zagonu: Kakšne so pridobitve za uporabnike?

Pred malo več kot letom dni je Telekom Slovenije začel ponujati storitve na omrežju pete generacije. Vsaj v imenu, kajti frekvence in zmogljivosti si je delilo še s poznanim omrežjem LTE. Letos so mu dodali na novo pridobljene frekvence, na začetku in koncu poletja pa sta bazne postaje 5G za končne uporabnike vključila še Telemach in A1 Slovenija. Kako se torej premika ta tehnologija v Sloveniji?

FINANCE
Politico: poceni mobilno gostovanje v EU ni večno, poteče poleti 2022
Finance
Uroš Božin Politico: poceni mobilno gostovanje v EU ni večno, poteče poleti 2022 1

Telekomi tarnajo, da bi dodatne pocenitve telefoniranja ohromile zgodovinski projekt zagotavljanja omrežja 5G za vse Evropejce, kar je v nasprotju z digitalnimi cilji. »Vsi Evropejci« pa hočejo nizke cene.

FINANCE
Nova revija Finance: panoge prihodnosti
PRO
Finance
NOVA REVIJA FINANCE
Finance PRO Nova revija Finance: panoge prihodnosti (PRO)

Vabljeni v zakulisje šestih prepletenih panog prihodnosti