V sedmi volilni enoti, v volilnem okraju Slovenske Konjice, se za mesto poslanke na listi stranke Naša dežela poteguje Mateja Udovč. V zadnjem tednu pred državnozborskimi volitvami smo ji zastavili deset vprašanj. Enak seznam vprašanj smo posredovali kandidatom za poslance vseh strank in list, katerih kandidati se potegujejo za vstop v državni zbor. Omejili smo se na kandidate znotraj sedme in osme volilne enote.

Zakaj ste se poleg svoje zaposlitve odločili za kandidaturo poslanke?

Sama sem že aktualna poslanka Državnega zbora in bi želela svoje delo, kot poslanka nadaljevati, saj me delo ZA ljudi bogati in veseli.

V primeru, da boste izvoljeni, ali nameravate svoj čas v celoti nameniti poslanski funkciji?

Seveda. V času aktualnega mandata sem spoznala, da to ni le služba oz. položaj, temveč gre za veliko več, gre za poslanstvo, ki so nam ga namenili volivke in volivci. Delo poslanca traja 24/7. Pri opravljanju poslanske funkcije gre za način življenja in vsako dnevno delo za ljudi. Sama sem tak način dela sprejela od prvega dne in tako želim opravljati poslansko funkcijo tudi naprej, če mi bodo ljudje le namenili svoj glas.

Kako nameravate sodelovati z drugimi političnimi in strokovnimi deležniki?

Brez sodelovanja in povezovanja ni uspehov, to je bilo moje vodilo že v tem mandatu. Prav to mi je omogočilo, da sem kot poslanka lahko večino svojih zakonskih sprememb pripeljala čez postopke z absolutno večino.  Ni stvar v delitvah, na leve in desne skrajnosti ali izključevanja drug drugega, bistvo je v našem skupnem delu za ljudi. Sodelovala bom z vsemi na vseh projektih, ki bodo pomenili razvoj družbe, blagostanje in spoštovanje človekovih pravic ter bodo v skladu s programom, vrednotami in usmeritvijo Stranke Naša dežela dr. Aleksandre Pivec.

Kakšen je vaš odnos z Univerzo v Mariboru in drugimi institucijami v Mariboru?

Kot članica odbora za izobraževanje, znanost, šport in mladino v Državnem zboru sem se vedno zavzemala za nove študijske in srednješolske programe, predvsem s področja, kjer že vrsto let primanjkuje delavne sile oz. so vpisi na srednjih šolah v upadanju. Z vodstvom Univerze Maribor sem se srečala že v letu 2020, ko smo poslanci razpravljali o nujnosti novega izobraževalnega programa zobozdravnikov na Univerzi Maribor. Prav tako sem bila pobudnica in aktivna poslanka na področju ustanavljanja nove Turistične gimnazije. V sodelovanju s Srednjo turistično in gostinsko šolo Maribor ter ostalimi šolami s tega področja v Sloveniji smo tlakovali pot do cilja.  

V programu stranke Naša dežela dr. Aleksandre Pivec je ena izmed prioritet prav izobraževalni sistem. Želimo si povečati učinkovitost in »koristnost« našega izobraževalnega sistema, zato bo ena mojih prvih nalog spoznati in povezati se z univerzo v Mariboru, fakultetami in ostalimi institucijami v izobraževalnem sistemu na tem območju.

Koliko izkušenj imate z delom v politiki?

Sama ocenjujem, da sem si v štirih letih dela poslanke v Državnem zboru pridobila veliko neprecenljivih izkušenj, da bom lahko v drugem mandatu še bolje opravljala delo poslanke Državnega zbora RS.

Ali podpirate sprejetje posebnega zakona za razvoj Maribora kot središča V kohezijske regije?

Na to vprašanje trenutno težko odgovorim, ker nimam popolne slike, oziroma ne poznam vseh relevantnih dejstev za ta odgovor. Ne želim pa deliti predvolilnih obljub. Vsekakor pa se bom v Državnem zboru zavzemala za enakomeren in skladen razvoj vseh regij. Predvsem pa severovzhodnega dela  Slovenje, kamor spada tudi celotno Pohorje, Slovenske Konjice, Zreče, Vitanje, Pragersko, Slovenska Bistrica…. Če pa bi ta rešitev pomenila dodano vrednost za Maribor in celotno Severovzhodno regijo, potem pa se bom z veseljem vključila v pripravo in realizacijo tega projekta.

Ali podpirate decentralizacijo in selitev sedežev nekaterih državnih institucij v Maribor?

Absolutno! To je tudi ena osnovnih in glavnih postavk oz. zavez v programu naše stranke. Absolutno se zavzemam, da se državna uprava decentralizira in da se organi v sestavi ministerstev, vladni uradi in ostale institucije enakomerno porazdelijo po vseh mestih v Sloveniji. S tem bomo dosegli, da bodo mladi ostajali v manjših mestih in na podeželju. Prav tako pa bomo razbremenili vsakodnevne prometne tokove proti glavnemu mestu. V končni fazi pomeni to tudi razbremenitev javne infrastrukture in ohranjanje čistega okolja. Decentralizacija DA.  V glavnem mestu pa morajo stati vse glavne institucije, ki so pomembne za učinkovito delovanje državne uprave.

Ali podpirate zdravstveno reformo, ki bo zagotovila javno objavo čakalnih vrst in bo v ospredje postavila pacienta?

Vsekakor. Tudi to je del prioritetnega programa naše stranke. Zavzemam se za  javno zdravstvo, brez čakalnih vrst, ki bo dostopno vsem in bo v ospredju skrb za pacienta. Denarni tokovi morajo slediti potrebam pacientov, ne pa planom raznih zavarovalnic. Zato se bom še posebej odločno zavzemala.  

Ali podpirate energetsko neodvisnost Slovenije tudi za ceno povišanja cen energentov?

Razmere v Svetu in doma nas vsak dan opozarjajo in  silijo v razmišljanje o energetski neodvisnosti. Seveda se to ne da spremeniti čez noč! Se bomo pa morali resneje pogovarjat in odločati tudi v to smer. Energetska neodvisnost pomeni »svobodo« v vseh pogledih in na vseh področjih. Zato se bomo morali skupaj odločiti, katere obnovljive vire bomo razvijali in katere neobnovljive vire bomo uporabljali še naprej. V bistvu pa je odgovor dokaj preprost…imamo reke, sonce, veter, gozd…. Le pogovoriti in dogovoriti se je potrebno z vsemi deležniki v naši deželi. Cena pa bo verjetno pri uvajanju novih tehnologij in drugih sprememb v začetni fazi verjetno višja. Zavzemala pa se bom, tako kot  do sedaj, da cene energentov ne bodo odločilno vplivale na življenjski standard ljudi, predvsem  najbolj ranljivih skupin.

Ali podpirate reformo socialne zakonodaje z uvedbo enotnega temeljnega dohodka?

Odgovor na to vprašanje je več plasten, zato je vsak odgovor z jasnim da ali ne dokaj populističen in predvolilno obarvan. Vsekakor pa se bomo moral, v družbi, kompetentnih institucijah in nenazadnje tudi v državnem zboru, ukvarjati tudi s to problematiko. Nekaj razprav na to temo je že bilo, vendar pa do izoblikovanega širšega družbenega konsenza še ni prišlo. V primeru uvedbe enotnega temeljnega dohodka bi prišlo do korenitih sprememb na celotnem socialnem  področju. O tej tematiki imam zaenkrat še premalo informacij, zato se težko generalno opredelim do tega problema.

Sem pa naklonjena za dodelitev ETD za prejemnike otroških dokladov in prebivalcev na odročnih visokogorskih kmetijah, ki skrbijo za  ohranjanje rodovitne zemlje in življenje na teh območjih in za ugodnejšo demografsko sliko.