Tujina

Švedska in Finska vložili prošnji: Levica nasprotuje širitvi Nata

Bruselj, 18. 05. 2022 08.57 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Ni.Š., STA, N.Š.
Komentarji
207

Švedska in Finska sta v Bruslju uradno vložili prošnji za vstop v Nato. Prošnji sta generalnemu sekretarju zavezništva Jensu Stoltenbergu davi predala veleposlanika obeh držav. Pridružitev novih članic mora potrditi vseh 30 dosedanjih, nasprotuje ji Turčija. Odločitev obeh držav večinoma pozdravlja tudi slovenska politika, drugačno mnenje ima Levica.

Več videovsebin
  • Iz 24UR: Švedska in Finska želita v NATO
    02:40
    Iz 24UR: Švedska in Finska želita v NATO
  • Švedska in Finska uradno vložili prošnji za vstop v Nato
    00:30
    Švedska in Finska uradno vložili prošnji za vstop v Nato

 

Obe doslej nevtralni državi sta se za vstop v Nato odločili spričo ruske invazije na Ukrajino. "To je zgodovinski trenutek za našo varnost," je ob predaji prošenj dejal Stoltenberg ter izrazil upanje, da bo postopek sprejetja obeh držav hitro zaključen. Stoltenberg je prošnji za sprejem označil za "najbližji partnerki" zavezništva. "Vaše članstvo v Natu bo povečalo našo skupnost varnost," je dejal v navzočnosti veleposlanika Švedske pri Natu Axela Wernhoffa in Finske Klausa Korhonena na sedežu Nata v Bruslju.

"Zaveznice bodo zdaj razmislile o naslednjih korakih na vaši poti v Nato," je še dejal Stoltenberg. Kot je povedal, bo zavezništvo čim prej ocenilo njuno kandidaturo za članstvo, vendar je treba upoštevati varnostne interese vseh zaveznic. Skliceval se je na nedavne ugovore Turčije. A v Stockholmu in Helsinkih kot tudi v drugih zahodnih zaveznicah ostajajo optimistični, da bo mogoče premostiti pomisleke Turčije.

Jens Stoltenberg: "To je zgodovinski trenutek za našo varnost."
Jens Stoltenberg: "To je zgodovinski trenutek za našo varnost." FOTO: AP
Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Več zaveznic v Natu, predvsem Velika Britanija, je državama že ponudilo varnostna zagotovila v vmesnem obdobju pred dejanskim vstopom, ko bo tudi zanju veljal 5. člen o skupni obrambi.

"V zadnjih dneh smo videli številne izjave zaveznic, ki se zavezujejo varnosti Finske in Švedske. Nato je že pozoren na območju Baltskega morja, in Nato in zavezniške sile se bodo po potrebi še naprej prilagajali," je še dejal Stoltenberg.

Erdogan v odzivu članicam Nata: Spoštujte zaskrbljenost Ankare

Recep Tayyip Erdogan
Recep Tayyip Erdogan FOTO: AP

Deutsche Welle medtem poroča, da je Turčija blokirala razprave o vstopu Finske in Švedske v Nato le nekaj ur po tem, ko sta državi uradno začeli svoje kandidature za pridružitev zavezništvu. DW se sklicuje na diplomatski vir, ki pa je želel ostati anonimen. 

Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan je sicer že prej pozval članice zavezništva, naj spoštujejo zaskrbljenost Ankare glede obeh držav. "Naše edino pričakovanje od zaveznikov v Natu je, da najprej razumejo našo občutljivost, jo spoštujejo in končno podprejo," je dejal Erdogan v govoru poslancem svoje vladajoče konservativne stranke AKP v Ankari.

Erdogan je ob tem še omenil, da je Švedska pred kratkim zavrnila zahtevo Turčije po izročitvi "30 teroristov", in dodal: "Teroristov nam ne boste izročili, boste pa zahtevali našo podporo za članstvo v Natu." "Nato je varnostna organizacija. Zato ne moremo reči 'da', da bi to varnostno organizacijo prikrajšali za njeno varnost," je opozoril.

Slovenija podpira odločitev Švedske in Finske za pridružitev Natu

Slovenija v celoti spoštuje in podpira odločitev Švedske in Finske za pridružitev zvezi Nato, so sporočili s slovenskega zunanjega ministrstva. "Finska in Švedska sta najtesnejši partnerici zveze Nato, zato v celoti spoštujemo in podpiramo njuno odločitev za pridružitev zavezništvu," so zapisali v sporočilu ministrstva. Pri tem so izrazili prepričanje, da "morajo Natova vrata ostati odprta za evropske države, ki se želijo pridružiti ter izpolnjujejo pogoje za članstvo".

"Slovenija je od nekdaj podpornica Natove politike odprtih vrat in zagovarja, da ima vsaka država suvereno pravico do samostojne zunanje politike, vključno s povezovanjem na varnostnem področju in vključevanju v obrambna zavezništva," so še sporočili iz Mladike.

Na švedsko in finsko prošnjo za vstop v Nato se je na Twitterju danes odzval tudi slovenski obrambni minister, ki opravlja tekoče posle, Matej Tonin. "Podpiramo odločitev Finske in Švedske za vstop v Nato. Zavezništvo se bo še krepilo, tudi s sodelovanjem z EU. Nato je tudi skupaj z EU močan garant varnosti in naša naloga je, da kot zavezniška država ohranimo svojo kredibilnost in prispevamo v mozaik kolektivne obrambe," je zapisal.

Da Slovenija prošnjo Švedske in Finske podpira, je danes sporočil tudi predsednik republike Borut Pahor, ki je državama ob tem čestital za ta korak. "Prijateljskima državama Finski in Švedski čestitam za zahtevno odločitev, da po dolgem obdobju nevtralnosti zaprosita za članstvo v zvezi Nato. Slovenija njuno prošnjo podpira. Članstvo Finske in Švedske v zvezi Nato bo okrepilo našo skupno, evropsko in severnoatlantsko varnost," je zapisal. 

Svoj odziv sta kasneje podala tudi dva od prvakov strank nastajajoče vladne koalicije, predsednica Socialnih demokratov Tanja Fajon in koordinator Levice Luka Mesec.

Tanja Fajon je dejala, da "pozdravlja odločitev Švedske in Finske za članstvo v zvezi Nato" in to razume kot prispevek k kolektivni varnosti Evrope. "Seveda tudi kot prizadevanja za čim prejšnje končanja vojne v Ukrajini, ampak seveda po mirni poti, k čemur vsi težimo," je dodala.

Luka Mesec pa je povedal, da Levica nasprotuje širitvi Nata in se zavzema za izstop iz vojaškega zavezništva. "Glede članstva Švedske in Finske; če bo to na vladi, bomo glasovali proti, v parlamentu pa se bomo v skladu s protokolom o delovanju vlade pri glasovanju vzdržali," je dodal.

Podpora Bidna

Tudi ameriški predsednik Joe Biden je izrazil trdno podporo vstopu Finske in Švedske v zvezo Nato ter obenem obljubil ameriško podporo v primeru ruske agresije med postopkom pridruževanja.

"ZDA bodo sodelovale s Finsko in Švedsko pri ohranjanju previdnosti pred grožnjami skupni varnosti in pri odvračanju ali soočanju z agresijo ali grožnjo agresije," je sporočil Biden, ki v četrtek v Beli hiši gosti predsednika Finske Saulija Niinista ter švedsko premierko Magdaleno Andersson.

"Toplo pozdravljam in trdno podpiram zgodovinski prošnji," je sporočil Biden in zagotovil, da bo sodeloval s kongresom in zavezniki, da obe državi hitro vstopita v "najmočnejše obrambno zavezništvo v zgodovini", potem ko sta Finska in Švedska danes formalno zaprosili za vstop v Nato.

Kakšen je nadaljni postopek?

Švedska in Finska sta se za odpoved nevtralni drži in vstop v Nato odločili v luči ruske invazije na Ukrajino. Prošnja za članstvo v Natu je sicer le prvi korak v dolgotrajnem pristopnem procesu. Državi bosta morali opraviti pristopne pogovore na sedežu Nata v Bruslju skupaj z ekipo Natovih strokovnjakov.

Cilj pogovorov je od potencialnih članic pridobiti uradno potrditev pripravljenosti in sposobnosti, da izpolnijo politične, pravne in vojaške obveznosti.

V naslednjem koraku bosta Švedska in Finska morali Natu poslati pismo o nameri skupaj s časovnimi načrti za dokončanje vseh potrebnih reform, določenih na predhodnem pogovoru.

Za tem mora Nato pripraviti pristopne protokole k washingtonski pogodbi, ki jih nato podpišejo in ratificirajo vse zaveznice. Šele ko vlade držav članic Nata ratificirajo protokole v skladu s svojimi nacionalnimi postopki, lahko generalni sekretar uradno povabi morebitne nove članice, naj pristopijo k severnoatlantski pogodbi.

Ko te pristopijo k pogodbi v skladu s svojimi nacionalnimi postopki, pa uradno postanejo članice zveze Nato.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (207)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

grinc
20. 05. 2022 19.46
+1
Lukec daj se smi....ri malo.kaksen izstop?????
muci007
19. 05. 2022 10.20
manga
19. 05. 2022 09.18
-2
Dobro si poglejte to Stoltenbergerjevo sliko in presodite sami.Moje mnenje je da je samovšečnež ki ne ve niti ime svojega starega očeta.On in Biden se gledata skozi meglo.
muci007
19. 05. 2022 10.20
+2
Stoltenberg le uboga in daje navodila jastrebov. Sicer bi ga ZDA že zamenjale.
plavimil
19. 05. 2022 08.58
+2
Levičarski rusofili ne morejo iz svoje kože, čimveč škode narediti Sloveniji.
nekdonekje
19. 05. 2022 08.38
+0
To ne bo dobro, rusi so napovedali oster odziv na priključitev Finske Natu.
muci007
19. 05. 2022 09.13
+4
Bojim se, da imaš prav. Tisti, ki spremljajo le prozahodne medije, ne morejo imeti celotne slike.
?rni Ov?ar
19. 05. 2022 08.34
+3
Nato kar tako dalje ,.. Naslednji evrovizijski zmagovalec Finska ITD!
manga
18. 05. 2022 21.31
+2
EU je okupirana od strani ZDA in NATA.A je sploh kakšen politik v Evropi ki je pripravljen nasprotovati politiki ZDA?Macro ali Schmidt?
nikhrast
18. 05. 2022 21.43
-4
Upam da ne, Amerika je že parkrat rešila Evropo, upam da veš kaj so trumanove jajce.
slater
20. 05. 2022 20.10
Le penn-ova pa so jo zablokeral.pa kakšen orban .
St. Gallen
18. 05. 2022 21.31
+2
Ko je Levica non-stop blokirala vlado s takšnimi in drugačnimi proceduralnimi ukrepi je bilo to logično, opozicijsko. Ko to dela SDS, je to nagajanje. cas je, da Jenully v petek spet zbere kolesarje. Tokrat proti nagajanju, ker to res nikamor ne pelje
Litlmen
18. 05. 2022 21.22
-1
Pa kaj se gre ta mulc? Živi mogoče na luni?.
giovanni2
18. 05. 2022 21.15
+2
Kdo je ta Luka Mesec? Še ničesar v življenju ni naredil, rad pa pametuje.
Cervantes Saavedra
18. 05. 2022 21.24
+2
za giovanni: Odlična iztočnica, bravo! V slovenskem parlamentu imamo Nekoga, ki je že dobrih 30 let v breme državnega proračuna (slovenski rekord brez primere), nikdar nič pametnega delal... Načrtuje, da bo leta 2026 spet kandidiral za premierja, pa bo takrat star kot je bil Biden v ZDA, pa se mu je lep del zarukanih Slovencev posmehoval, da je prestar za tako funkcijo. Ha-ha-ha!!!
muci007
19. 05. 2022 09.15
+3
Ni edini. Tudi ostali politiki, npr. , Kučan, Pahor, .... so celo življenje financirani iz proračuna ...
Draža
18. 05. 2022 21.02
+2
Erdogan edini pametni,ki miri zadevo na lep način,medtem ko Eu ministri hujskajo in podpihujejo na slabše.
Qwerty
18. 05. 2022 21.02
+3
Kakšne ljudi imamo trenutno na visokih polozajih, eden pozdravlja vstop v nato, drugi pa ostro nasprotuje… pa to je komaj zadeva ki se nas ne tiče veliko. Kaj bo šele v domačih zadevah. Se je že začelo
Naiven_od_rojstva
18. 05. 2022 20.55
-4
Protiustavno levico v zapor.To je nezaslišano.
Zmaga Ukrajini
18. 05. 2022 21.27
+1
Od kdaj je "protiustavna"? Ker je arestant tako rekel?🤣🤣🤣
zorkom
18. 05. 2022 20.52
+1
levica je pametna da ne rabi svetlobe za življenje
glavni Baja
18. 05. 2022 20.43
-3
pozdrav bračo Slovenci in Srbi
Korintos11
18. 05. 2022 20.50
bema1201
18. 05. 2022 20.40
-3
Mesec in Kordiš bosta skupaj z turškim predsednikom Erdoganom dala veto na vstop Finske in Švedske v zvezo NATO.
Korintos11
18. 05. 2022 20.50
-1
Srce na levi
18. 05. 2022 20.30
+0
Švedska in Finska se upravičeno počutita ogrožene. Bi se moral tudi ostali balkan, ki ni v NATO paktu??
Hdfkdsndvbsdmd
18. 05. 2022 20.23
+1
Naša koalicija svoboda in naš luka bodo preprečili širitev Nata..🤰
MUNGATUMBA
18. 05. 2022 20.29
+1
1918
18. 05. 2022 21.16
+1
Hellsrael
18. 05. 2022 19.59
-6
Pripravimo ,pripravite se. Naslednja operacina rusov je BIH, Gruzija.
Korintos11
18. 05. 2022 19.40
+2
Prej je Janša drmo z EU sedaj bo pa Lukec?
1918
18. 05. 2022 21.17
-1