IKT
Komentar

Decentralizirane tehnologije – dovolj zrele, da omogočijo korenite spremembe v poslovnih procesih

Zrele ekosisteme poleg tehnološke inovativnosti odlikujejo tudi trezni načrti razvoja ekosistemov, ekipe, ki zagotavljajo, da bodo ekosistemi načrtom lahko sledili, prepričljivi praktični primeri uporabe ter obseg in vključenost uporabniške in razvijalske skupnosti.

Podporniki obveščajo

FINANCE
IKT
Prisedite k Roku Pirnatu, B2 BI, in Tonetu Stanovniku, Špica
IKT
Podkast Bi na rumeni stol?
IKTPodpornik projekta Prisedite k Roku Pirnatu, B2 BI, in Tonetu Stanovniku, Špica

Slišali boste razpravo o pomenu prilagajanja tržnim trendom, nenehnemu izboljševanju in vlogi, ki jo igra umetna inteligenca v prihodnosti tehnologije in poslovanja.

FINANCE
IKT
Varnost digitalnega okolja v šolah – ključ do uspešnega izobraževanja v digitalni dobi
IKT
TRETJI RAVNATELJEV ZAJTRK
IKTRedakcija IKT Varnost digitalnega okolja v šolah – ključ do uspešnega izobraževanja v digitalni dobi

Na tretjem ravnateljevem zajtrku, ki ga je organiziralo podjetje eŠola, je bil izpostavljen pomen zagotavljanja varnega digitalnega okolja za šole.

FINANCE
IKT
NIL je pridobil certifikat ISO 22301 za upravljanje neprekinjenosti poslovanja
FINANCE
IKT
Znani so trije finalisti za nagrado Feniks
IKT
POSLOVNO SVETOVANJE
IKTPodpornik projekta Znani so trije finalisti za nagrado Feniks

Nagrada se podeljuje najboljšim projektom s področja poslovnega svetovanja

FINANCE
IKT
Skupina Actual I.T. ima novo vodstvo
IKT
SPREMEMBE
IKTPodpornik projekta Skupina Actual I.T. ima novo vodstvo

Pavle Jazbec je prevzel strateško vodenje v okviru upravnega odbora, novo operativno vodstvo pa bodo sestavljali Mitja Buda, Tjaša Peroša in Igor Hostnik.

28.02.2022 08:00
Čas branja: 3 min

Tehnologija blokovnih verig (blockchain) je najbolj znan predstavnik tehnologij porazdeljenih evidenc (distributed ledger), ki so z nami že dobro desetletje. V tem času so markantno opozorile na eno od možnih oblik njihove uporabe, to so kriptovalute in z njimi povezane rešitve decentraliziranih financ (DeFi). Vendar pa poznamo tudi mnoga druga področja uporabe, kjer decentralizirani pristopi lahko omogočijo korenite spremembe v poslovnih procesih. Dogajanj na teh področjih sicer ne žene takšna mrzlica, ki jo sicer opazujemo pri kriptovalutah.

V energetiki lahko z decentraliziranimi rešitvami upravljamo porazdeljene električne vire in izmenjavo tako pridobljene energije. V industriji so izhodišče za servitizacijo (gre za poslovni model, pri katerem se izdelki ponujajo le še kot storitve) in ekonomsko avtonomnost naprav. Takšne naprave ne bodo le v celoti avtomatizirane, zmožne bi lahko bile celo avtonomnih poslovnih odločanj.

Decentralizirane aplikacije omogočajo tehnično izvedbo dogovorov o ravni storitev (SLA), transparentno beleženje indikatorjev, ki nanje vplivajo, ter avtomatično izvedbo dogovorjenih pravil ob njihovem kršenju. Decentralizirani sistemi neodvisnih identitet (self-sovereign identity – SSI) napovedujejo identifikacijo in preverjanje pooblastil v različnih digitalnih storitvah za uporabnike in naprave.

Nerealna pričakovanja redko dajo vrhunske rezultate

Bistveni namen tehnologije blokovnih verig je zagotavljanje zaupanja vredne komunikacije, to je izmenjave transakcij, ter (enako visokega) zaupanja v procesiranje teh transakcij. Zaupanje se kaže kot nespremenljivost, celovitost in transparentnost vseh zapisov o transakcijah in izvajanjih. Tehnologije blokovnih verig so unikatne v tem, da takšno zaupanje zagotovijo brez zaupanja vrednih centralnih posrednikov, kot so banke, klirinške hiše ali administratorji podatkovne baze v podjetju.

Blokovna veriga je podatkovni zapis, ki varno hrani vse pretekle transakcije. Hkrati lahko omogoča tudi varno izvajanje programske logike, povezane s temi transakcijami. Ta programska logika je zapisana v pametnih pogodbah (smart contract) in se izvaja v omrežju blokovne verige. Decentralizirane aplikacije (DApp) so aplikacije, ki v zaledju uporabljajo zaupanja vredne transakcije in izvajanje pametnih pogodb. V ospredju pa omogočajo spletne in mobilne vmesnike za uporabnike ter vmesnike za naprave in tradicionalne oblačne storitve. Decentralizirano aplikacijo lahko dopolnimo še s kriptovaluto, lastno omrežju, ali z enim od žetonov (token), ki jih izvedemo v omrežju.

Ko natančno preberemo deklaracijo, se lahko zlati izdelek naenkrat sveti malo manj

Porazdeljenost je v sistemih IKT pogosta, ker zagotovi redundanco ter poveča zmogljivost, odzivnost in zanesljivost delovanja sistema. Sodobni podatkovni centri in infrastruktura ponudnikov oblačnih storitev so prav iz teh razlogov močno porazdeljeni.

Tudi javna omrežja blokovnih verig, kot sta Bitcoin in Ethereum, imajo porazdeljeno arhitekturo, saj v njih sodeluje nekaj tisoč vozlišč (node). Vendar pa ima v omrežjih blokovnih verig porazdeljenost drugačen namen. Je namreč obvezna podlaga za decentralizacijo sistema. Decentralizacija pomeni, da tudi upravljanje (nadzor, lastništvo) teh vozlišč ni strnjeno oziroma centralizirano. Decentralizacija med drugim zagotavlja, da se vsebina blokovne verige gradi s konsenzom vseh vpletenih, in ne naključno v obliki, ki bi jo vsilil posamezen udeleženec oziroma njegovo vozlišče. Zagotavlja tudi, da morebitni zlonamerni posegi v vsebino blokovne verige ne ostanejo neopaženi.

Porazdeljenost arhitekture in decentralizacija sta torej tesno povezani, nikakor pa ne sopomenki. Sistem, ki sicer je porazdeljen, ne bo decentraliziran, če bo vse njegove elemente nadzoroval isti upravitelj. Omrežje blokovnih verig, ki ni (dovolj) decentralizirano, seveda ne more zagotavljati decentraliziranega zaupanja, s tem pa izgubi svoj primarni namen.

»Undo« ne obstaja

Programska koda pametnih pogodb je zapisana v blokovni verigi in je – enako kot preostale transakcije – zato nespremenljiva. To sicer zagotavlja istovetnost programske kode, hkrati pa preprečuje morebitne popravke ali nadgradnje, ki so v tradicionalnih sistemih samoumevni. Edina rešitev so premišljeno zasnovana arhitektura pametnih pogodb in vnaprej vgrajeni mehanizmi za izogibanje posledicam, ki jih lahko povzročijo napake in hrošči v programski kodi. Nespremenljivost zabeleženih transakcij ima lahko boleče posledice tudi za končnega uporabnika. V decentraliziranem sistemu ni mehanizma, ki bi izničil uporabnikovo nenamerno napako. Zato pri načrtovanju decentraliziranih aplikacij raziskovalni projekti vse pogosteje vključujejo tudi strokovnjake za uporabniško izkušnjo.

Učinkovitost, razširljivost in interoperabilnost decentraliziranih tehnologij

Omrežje blokovnih verig zaupanje zagotavlja s konsenzom. Nekateri mehanizmi za zagotavljanje konsenza (consensus mechanism) so računsko izredno potratni. Omrežje Bitcoin za svoje delovanje porabi toliko električne energije kot srednje velika razvita država. Vendar pa druga omrežja, na primer Ethereum, že uspešno prehajajo na bolj učinkovite mehanizme.

Zaradi osredotočanja na zagotavljanje zaupanja so omrežja blokovnih verig praviloma sposobna procesirati omejeno in ne prav veliko število transakcij v sekundi. Tehnološke novosti naslavljajo tudi te omejitve, na primer tako, da transakcije v (počasni) glavni verigi oziroma v omrežju ločujejo od tistih, ki se prenašajo vzporedno oziroma v podomrežjih. Ti sestavni deli so med seboj povezani v celoto, ki zagotavlja zaupanje.

Zrelost tehnološkega ekosistema je pogoj za uvajanje produkcijskih decentraliziranih rešitev na novih aplikacijskih področjih

Zrele ekosisteme poleg tehnološke inovativnosti odlikujejo tudi trezni načrti razvoja ekosistemov, ekipe, ki zagotavljajo, da bodo ekosistemi načrtom lahko sledili, prepričljivi praktični primeri uporabe ter obseg in vključenost uporabniške in razvijalske skupnosti. Ekosistem Ethereum pod okriljem fundacije Ethereum in projekt Hyplerledger v okviru fundacije Linux jasno kažeta, da zrelost ekosistema ne ovira, ampak prej poudarja njegovo inovativnost.

Dozorevanje rešitev se kaže tudi v čedalje širšem naboru oblačnih storitev, ki poenostavljajo postavitve omrežij blokovnih verig in decentraliziranih aplikacij. Blokovne verige kot storitev (blockchain-as-a-service) so namenjene predvsem postavitvi zasebnih ali konzorcijskih omrežij blokovnih verig.

Kritična omejitev pri razvoju in posvajanju decentraliziranih pristopov je tudi vrzel na področju kadrov. Gre za pomanjkanje specifičnih kompetenc za arhitekte, razvijalce in menedžerje rešitev s tehnologijami blokovnih verig. Zato v okviru projekta CHAISE že nastaja nova strategija za razvoj znanj in spretnosti pri uporabi tehnologije blokovnih verig in drugih porazdeljenih tehnologij po vsej Evropi.

Matevž Pustišek je docent na Katedri za informacijske in komunikacijske tehnologije na Fakulteti za elektrotehniko Univerze v Ljubljani in soavtor knjige Blockchain – tehnologija in njena uporaba za industrijo 4.0, pametno energijo in pametna mesta (Blockchain – Technology and Applications for Industry 4.0, Smart Energy, and Smart Cities), ki jo napisal skupaj z Andrejem Kosom in Natašo Živić.

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
FINANCE
Manager
(ABC kriptosveta) Elrond: do rešitve »trileme veriženja blokov« po svoji poti
Manager
ManagerDavid Juvan (ABC kriptosveta) Elrond: do rešitve »trileme veriženja blokov« po svoji poti

Projekt tretje generacije blokovnih verig so izdelali tudi z učenjem na napakah predhodnih generacij omrežij, a brez težav ne gre.

FINANCE
PMM
Logistika v pametnih skupnostih bo temeljila na souporabi tehnologij 0G in 5G
Pametna mesta in mobilnost
Pametna mesta in mobilnostKlemen Koncilja Logistika v pametnih skupnostih bo temeljila na souporabi tehnologij 0G in 5G 1

Z nadaljnjim razvojem tehnologije bo svet vse bolj odvisen od velike hitrosti in pasovne širine tehnologije 5G, medtem ko 0G deluje kot varnostna mreža, ki omogoča, da uporabljena sredstva postanejo pametna, hkrati pa ohranja vitko in robustno strukturo, pripravljeno na množičen prenos interneta stvari

FINANCE
IKT
Ste izpeljali odličen B2B e-commerce projekt? Prav vas iščemo!
IKT
SPLETNO POSLOVANJE
IKTFinance PRO Ste izpeljali odličen B2B e-commerce projekt? Prav vas iščemo!

Z izborom želimo ozaveščati o pomenu in koristih digitalizacije medpodjetniškega poslovanja ter predstaviti slovenske dobre prakse spletnega poslovanja na področju B2B

FINANCE
PMM
Kako do potrebne infrastrukture pametnih mest
Pametna mesta in mobilnost
Pametna mesta in mobilnostKlemen Koncilja Kako do potrebne infrastrukture pametnih mest

Če hočemo, da bomo od pametnih mest zares imeli koristi, se je treba nujno lotiti vlaganj v njihovo infrastrukturo - toda kdo naj bo gonilna sila teh naložb

FINANCE
5G je bila do zdaj le stomilijardna sapica
FINANCE
PMM
(INTERVJU) Andrej Kotar, Endava: »Slovenija v pametna mesta vlaga premalo, podjetja so izgubila zagon«
Pametna mesta in mobilnost
Pametna mesta in mobilnostBranko Žnidaršič (INTERVJU) Andrej Kotar, Endava: »Slovenija v pametna mesta vlaga premalo, podjetja so izgubila zagon«

»Digitalizira se predvsem državna uprava, ne pa družba v celoti. Zato od teh naložb ni pričakovati razvojnega preboja.«

FINANCE
Nova revija Finance: panoge prihodnosti
PRO
Finance
NOVA REVIJA FINANCE
Finance PRO Nova revija Finance: panoge prihodnosti (PRO)

Vabljeni v zakulisje šestih prepletenih panog prihodnosti