Belgijci so si polomili zobe, visoka zmaga Hrvatov, neodločeno v derbiju

Nogometaši Maroka so po remiju s svetovnimi podprvaki Hrvati ugnali bronaste s SP 2018. Kostarika se je odkupila za uvodni polom s Španijo.
Fotografija: Niclas Füllkrug je (od)rešil Nemce. FOTO: Ina Fassbender/AFP
Niclas Füllkrug je (od)rešil Nemce. FOTO: Ina Fassbender/AFP

Težave favoritov na svetovnem prvenstvu v nogometu se kar nadaljujejo. V dvoboju 2. kola v skupini F se je v past ujela reprezentanca Belgije, tretja pred štirimi leti v Rusiji, in izgubila z Marokom z 0:2 (0:0). Še en gol je prejela ob izteku prvega polčasa, vendar ga je sodnik naknadno razveljavil zaradi nedovoljenega položaja. Hrvati pa so upravičili vlogo favoritov in s 4:1(2:1) odpravili Kanadčane. Derbi dneva med Nemci in Španci se je razpletel z neodločenim izidom 1:1 (0:0).

Španci so v 62. minuti zanimive tekme, v kateri ni manjkalo priložnosti, prešli v vodstvo prek Alvara Morate. Ko se je že zdelo, da bodo Nemci doživeli nov poraz, jih je v 84. minuti z lepim golom (od)rešil Niclas Füllkrug. Zanimivo, da strelca dvoboja nista začela v prvi enajsterici. Na igrišče sta pritekla le nekaj minut, preden sta zatresla mrežo.

Nemci morajo za napredovanje v zadnjem kolu skupinskega dela premagati Kostariko, poleg tega jim morajo pomagati tudi Španci, ki ne smejo izgubiti proti Japoncem.

Hrvati so se na koncu veselili zanesljive zmage. FOTO: Adrian Dennis/AFP

Hrvati po hladni prhi strnili vrste

Na štadionu Kalifa v Al Rajanu sta za naše južne sosede ob dvakratnem strelcu Andreju Kramariću (36., 70.) v polno zadela še Marko Livaja (44.) in Lovro Majer (90+4.), za vodstvo Kanade pa je že po 67 sekundah poskrbel Alphonso Davies (2.).

Hrvati so po zaostanku prevzeli pobudo, že do polčasa nadomestili zaostanek in v drugem polčasu le še nadaljevali prevlado. Na koncu so se zasluženo veselili pomembne zmage.

Abdelhamid Sabiri je prvi zatresel mrežo Belgijcev. FOTO: Matthew Childs/Reuters

Maročani šokirali Belgijce

Na štadionu Al Tumama je iz prostega strela najprej zadel v polno rezervist Abdelhamid Sabiri v 73. minuti, v sodnikovem dodatku pa je bil natančen še drugi nadomestni igralec Zakaria Aboukhlal. Na drugi medsebojni tekmi obeh reprezentanc na SP, prvo je leta 1994 v skupinskem delu dobila Belgija, so bili nasploh nevarnejši Maročani.

Evropski predstavnik se je sicer predstavil v malenkost boljši luči kot na prvi tekmi proti Kanadi, ko je zmagal z 1:0, a danes vseeno ni resneje ogrozil vrat rezervnega čuvaja mreže maroške reprezentance, ki se je v uvodnem kolu razšla s Hrvaško brez golov.

Na lestvici skupine F so s po štirimi točkami Hrvati na vrhu skupaj z Maročani, sledita Belgija s tremi in Kanada (0), ki nima več možnosti za napredovanje.

V zadnjem krogu skupinskega dela bosta v četrtek tekmi Hrvaška – Belgija in Kanada – Maroko.

Keysher Fuller je v 81. minuti spravil Kostaričane na noge. FOTO: Dylan Martinez/Reuters

Z edinim strelom v vrata v dveh dvobojih do zmage

Osmi igralni dan mundiala sta odprli reprezentanci, ki sta si bili v uvodnem kolu popolno nasprotje. Kostarika je doživela pravi polom proti Španiji (0:7), Japonska pa pripravila presenečenje z zmago nad Nemčijo z 2:1. Toda njun medsebojni dvoboj je bil povsem nova zgodba. Kostaričani so se namreč pobrali ter z 1:0 (0:0) prišli do prve zmage.

Tekmo v Ahmadu bin Aliju je odločil Keysher Fuller, ki je z roba kazenskega prostora zadel v 81. minuti po edinem strelu ekipe v okvir vrat. na celetnem mundialu. To je Kostaričanom zadostovalo za uspeh, saj so se tokrat izkazali s precej bolj čvrsto obrambo kot v uvodnem nastopu. Japonci so samo v drugem polčasu sprožili 12 strelov, najbližje izenačenju pa so bili v 88. minuti, ko je z okoli desetih metrov streljal Daiči Kamada, a je bil vratar Keylor Navas na mestu, v gneči pa Japoncem žoge ni uspelo potisniti v mrežo.