Slovenija
645 ogledov

"Policija mora imeti mejo, do kje slediti željam politike"

slovenija 13.02.14, kriminalisticne preiskave, policija, MOL, Mestna hisa, foto: Anže Petkovšek
V. d. generalnega direktorja policije Boštjan Lindav pred sabo vidi več izzivov, od kadrovske popolnitve policijskih vrst, povrnitve avtonomije uniformirane in kriminalistične policije ter NPU, do dejanske uveljavitve kariernega sistema.

Boštjan Lindav je za STA povedal, da bi morala policija imeti mejo, do kje lahko sledi željam politike in od kje to ni več mogoče, saj je bistvo vsakega policista, da družbi zagotavlja varnost. 

Dobro se lotijo kriminala

Meni, da je naš sistem glede pregona kriminala dober, saj delo policije natančno spremlja informacijska pooblaščenka in sodišča, dokazni standardi pa se dvigujejo iz leta v leto. "Včasih je za odredbo za hišno preiskavo zadoščala že anonimna priča ali informator, danes odredbe ne dobiš, če dokazi niso trdni in preverljivi v naknadnem postopku," je bil slikovit Lindav.

Oster je do potez prejšnjega notranjega ministra Aleša Hojsa, ki si je z uredbo o sodelovanju državnega tožilstva in policije prisvajal pristojnosti usmerjanja predkazenskih postopkov na račun tožilstva. Po njegovem mnenju policija ne more poljubno in avtonomno odločati, v katere osebne svoboščine bo posegla, saj bi bil to idealen sistem za zlorabo. Nova vlada je te posege v uredbo že preklicala, kar Lindav pozdravlja.

Manjkajo sodobni ukrepi

Vprihodnje bi morali dopolniti še zakon o kazenskem postopku in vanj vključiti kakšne sodobnejše ukrepe predvsem na področju računalniške in spletne kriminalitete. Žal pa trenutno primankuje računalniških forenzikov, saj vse temelji na pametnih telefonih. 

Vse več težav imajo tudi z nadomeščanjem policistov, ki se upokojujejo. Povprečna starost policista je danes 44 let in na splošno policisti, relativno mladi, odhajajo v pokoj. Kadrovski osip pa bo še večji, ko bodo umaknili normo, da tisti, ki izpolnjujejo pogoje za upokojitev, k plači dobijo 40 odstotkov pokojnine. 

Mladi si ne želijo postati policisti

Problem je tudi, da poklic policista za mlade ni več atraktiven, nekaj pa jih odpade tudi pri psihofizičnih standardih. Glede fizičnih zahtev so letos 100 vpisanim na višjo policijsko šolo dali še eno možnost, kar Lindav pripisuje dejstvu, da so mladi danes manj aktivni. 

To niso edini manjkajoči kadri, vse več je tudi papirologije, a so glede tega naredili nekaj korakov naprej. "Precej stvari lahko v računalnik vnesejo že na terenu," je opomnil glede uniformiranega dela policije. Druga zgodba je kriminalistična policija, saj se dokazni standardi na zahtevo sodišč zvišujejo.

Boštjan Lindav | Avtor: zajem zaslona zajem zaslona
Med drugim zato so največji zaostanki pri gospodarski kriminaliteti, ki je povrh rak rana slovenske družbe. Najbolj je glede tega izpostavljena Ljubljana, ki ima največ gospodarskih subjektov. Storilci, ki izvršujejo kazniva dejanja s področja gospodarske kriminalitete, so pogosto ekonomisti, računovodje in finančniki, ki znajo svoje sledi dobro skrivati. In prav zanje potrebujemo Nacionalni preiskovalni urad (NPU). "Saj ne da dvomim o sposobnostih drugih kriminalistov, ampak NPU je bil ustanovljen prav s tem namenom," je spomnil Lindav. Vizija Generalne policijske uprave je, da moramo imeti možnost na neko policijsko upravo, ki se ukvarja z večjo zadevo, poslati 20 vrhunskih operativcev NPU," je pojasnil.

Pomembno je, da ima NPU na vrhu “pravega človeka”. Lindav z zadovoljstvom ugotavlja, da so v DZ prejšnji teden sprejeli omnibus, zakon, ki tudi policijo vrača v predkoronski čas in kot tak že zagotavlja njeno avtonomijo, in to NPU.  Pod prejšnjim vodstvom je bilo tudi precej "meteorskih kariernih vzponov, ki so nesistemski, predvsem pa ne odražajo prave kakovosti policista". Z ministrico in sindikati bo vložil ves napor, da karierni sistem v policiji resnično zaživi.

Napredovanje mora biti podkrepitev

Napredovanje ne more biti kaprica vsakršnega generalnega direktorja, ampak sistem, ki deluje sam po sebi in ima jasne karierne stopničke in policija ima problem, da ljudje iz regij nočejo prestopati na državni nivo ali pa policisti nočejo biti pomočniki načelnikov, ker gredo na slabše plačano delovno mesto, je razložil. "Človeku daš več odgovornosti in obveznosti in ga manj plačaš," ugotavlja Lindav.

Problema se bo lotil tako z notranjim ministrstvom kot pri sindikatih. Z obema sindikatoma se je že dobil na neformalnem srečanju. Razume jih kot partnerje pri delu, ki morda ne bodo vedno na istem bregu, a se navsezadnje oboji zavzemajo za to, da imajo policisti dobre delovne pogoje in se dobro počutijo v svoji delovni sredini.

Avto Policisti z električnimi vozili množično ostajajo na cesti

dezurni@styria-media.si

Komentarjev 5
  • bobubob 17:09 26.julij 2022.

    Lahko spet 'začnejo' kar pri zdravstveni mafiji. Ampak kar pri glavi - kdo in zakaj je odločil, da prepovedo zdravila, kdo in zakaj je potrdil ustreznost cepiv, kdo in zakaj je suspendiral mednarodne konvencije in ustavna določila, kdo in zakaj ...prikaži več je vsiljeval strokovno neprimerne metode testiranja.....opornice, ZZZS, kdo pri nas se igra z geoinženiringom, kako je z Racmanom Jako in njegovimi dovoljenji za poslovanje mimo zakonov, kaj je z železnico, TEŠ, JEK2, če se le organizirajo. ČE.

  • Avatar Alana_Barnard
    Alana_Barnard 12:31 26.julij 2022.

    Najboljša ponudba ... Google je za vsa spletna dela od doma plačal 638 do 957 dolarjev na dan. Moja mlajša sestra je bila dva meseca brez dela, prejšnji mesec je bil njen ček 28537 dolarjev, tako da je delal dooma ...prikaži več 3 ure dela na dan in zaslužil sčasoma lahko še večja ... Tako sem začel ................. >>>>>>>>>>>>>>>>> www.ordcash.com

  • sam1 11:03 26.julij 2022.

    Ja,ampak policija pod prejšnjo vlado je delovalo točno po navodilih iz vrha,čeprav večkrat proti vsem zakonom.....