Slovenski reprezentant najboljši strelec med švicarsko elito

Lugano, 29. 02. 2024 12.15 |

Napadalec slovenske nogometne reprezentance Žan Celar je v letošnji sezoni brez dvoma prvo ime švicarskega prvoligaša iz Lugana. 24-letnik je na 23 ligaških obračunih sodeloval pri 12 zadetkih, v pokalnem tekmovanju pa se je na štirih tekmah podpisal pod pet zadetkov.

Žan Celar
Žan Celar FOTO: Aljoša Kravanja

Žan Celar je že pri 18 letih zapustil Slovenijo ter se iz Maribora za okrogel milijon evrov preselil v Romo. Za mladinsko ekipo moštva iz italijanske prestolnice je na 64 tekmah sodeloval pri 50 zadetkih, v sezoni 2018/19 pa mu je Claudio Ranieri na obračunu proti Empoliju namenil par minut med italijansko elito. Mladi napadalec si je nekaj izkušenj nabral tudi na posojah pri Cittadelli in Cremoneseju, poletje 2021 pa je zaznamoval polmilijonski prestop v vrste Lugana.

Celar je v dresu kluba iz "švicarskega Monte Carla" na 103 tekmah zabil 46 golov in prispeval 10 asistenc, njegova vrednost pa se je po podatkih Transfermarkta od selitve na jug Švice dvignila s 650 tisočakov na štiri milijone, s čimer je trenutno najvrednejši nogometaš Lugana.

Klubska statistika Žana Celarja v letošnji sezoni
Klubska statistika Žana Celarja v letošnji sezoni FOTO: Sofascore.com

Nekdanji mladi up najtrofejnejšega slovenskega kluba je minuli vikend na tekmi proti Zürichu v igro vstopil v 61. minuti, le sedem minut pozneje pa zabil za končnih 2:0 ter se povzpel na vrh lestvice strelcev švicarskega prvenstva. Sledil je obračun četrtfinala švicarskega pokala proti lanskemu polfinalistu Konferenčne lige Baslu. Celar se je v uvodnih 15 minutah podpisal pod dva zadetka, njegovi soigralci pa so v tem trenutku petouvrščenemu klubu švicarske lige napredovanje zagotovili šele po izvajanju najstrožjih kazni.

Carl Starfelt in Žan Celar
Carl Starfelt in Žan Celar FOTO: Aljoša Kravanja

Celar je v reprezentančnem dresu nazadnje zaigral junija lani, ko je slovenska reprezentanca v kvalifikacijah za Euro 2024 izgubila na Finskem. Na preostalih tekmah priložnosti za igro ni dobil, kar je vsekakor posledica resne konkurence v napadalni vrsti (Benjamin Šeško, Andraž Šporar, Žan Vipotnik, Jan Mlakar in Benjamin Verbič). Varovanci Matjaža Keka bodo pred odhodom v Nemčijo odigrali še štiri tekme, te pa bodo odlična priložnost, da nogometaši, ki so v prejšnjih reprezentančnih ciklih dobili manj priložnosti, vložijo kandidaturo za minute na prihajajočem evropskem prvenstvu.