Slovenija
27562 ogledov

Piton ga ni želel pojesti. To se je zgodilo z njim ...

kunec, zajec Profimedia
Kunec ali zajec? Gre za povsem logično razliko, na katero ne pomisli vsak.

V osrčju gorenjskega bisera, tik ob lokalni tržnici, lahko, če zares dobro prisluhneš, slišiš žvižganje slovenske himne, plapolanje peruti in prijazno pozdravljanje obiskovalcev. Veliki sivi žako Pepe v svoj dom, skupaj z več kot stopedesetimi živalmi, pozdravlja vse radovedneže, tako domačine kot tudi tujce. Pred vrati neuradnega zavetišča Čudežne zverinice na Bledu sta nas na prelepo sredino dopoldne pričakali biologinja ter lastnica Nika Leben in njena mačja spremljevalka Vilma.

"Zadnjih deset let me kličejo osebe, ki so se znašle v situaciji, ko ne zmorejo več skrbeti za svoje eksotične živali, bodisi zaradi selitve ali spremenjenih življenjskih situacij," razloži biologinja in nadaljuje, da se nekateri posamezniki v določenih primerih odločijo, da zapuščenčke obdrži kar sama, medtem ko se v drugih strinjajo, da jim poišče nov dom. 

"Zdi se mi, da so ljudje, ki ne zmorejo več skrbeti za svojo žival, preveč pogosto deležni obsojanj in neprijetnih komentarjev. Neuradno zavetišče Čudežne zverinice na Bledu je nastalo z namenom, da prijazno pomagamo, tako lastnikom kot tudi njihovim živalim. Verjamem, da odločitev za oddajo hišnega ljubljenčka ni lahko, zato je v takšnih situacijah potrebno biti človeški." – Nika Leben, biologinja in lastnica ustanove na Bledu.

Nika Leben | Avtor: Saša Despot Nika Leben Saša Despot

Sprva hrana za kače, danes pa ...

Ob sprehajanju med kletkami in terariji so iz ene od kletk večkrat pokukala kosmata črna ušesa. Hitro si lahko zagledal tudi smrček, brčice in radovedne oči – prav prisrčno in ljubeznivo nas je pozdravil Montenegro, ljubkovalno Monti, eden od dveh kuncev v zavetišču. Na tej točki nas je naša sogovornica opozorila, da precej pogosto prihaja do zmede, kaj je kunec in kaj zajec. "Vse živali, ki jih kličemo zajčki, bodisi če so gojeni za kožuhe ali meso, ali pa če jih imamo za hišne ljubljenčke, so dejansko potomci divjih kuncev. Obstaja ogromno različnih pasem." Tako kot mnogi drugi, je bil tudi Monti sprva namenjen za živo hrano eni od kač. "Piton ga preprosto ni želel pojesti. Hitro smo ga začeli crkljati in kar naenkrat je Monti postal del naše družine."

 

Podobna usoda je bila zarisana tudi za Čupkota, katerega so prejeli v dar od mlade družine, ki je trdila, da kunec ne mara otrok, zato so ga želeli oddati kot hrano za kače. Ker pa se je izkazalo, da Čupko obožuje otroke in da je v resnici zelo prijazen, je ostal v blejskem zavetišču, prav tako pa je postal Nikin zvesti spremljevalec pri šolskih naravoslovnih dnevih.

Razmišljate o posvojitvi kunca?

V kolikor razmišljate o posvojitvi kunca, biologinja priporoča, da najprej poskrbite za primeren življenjski prostor. Poskrbite, da bo lahko tekal, se dvigoval na zadnje tačke in raziskoval. "Priporočljiv je tudi zunanji izpust. Kolega na primer ima doma kunčico, ki je čez dan navajena prostega tekanja po dvorišču in njegovi okolici."

Gre za glodalce, ki si morajo konstantno brusiti zobe. "Pravilno brušenje se lahko doseže že s pravilno prehrano in kamenčki za brušenje. Poskrbite za glavnino sena, brikete, na vsake toliko jih lahko razvajate tudi s priboljški. Pri nas nekateri shajajo brez sveže zelenjave. Prehrana je zelo odvisna od osebka."

kunec, zajec, korenje | Avtor: Profimedia Profimedia

Ste vedeli, da so kunci izredno pametne živali, podobno kot psi in mačke? "Lastniki naj jim dajo priložnost, da pokažejo svojo pamet," priporoča Nika. "Električne kable je sicer res priporočljivo skriti, medtem ko za odlive in kakce ni potrebno skrbeti, saj si kunci sami izberejo prostor, kamor bodo odhajali na stranišče, tako da se preprosto tja namesti prostor za odvajanje." Omenjene živali so rade v družbi in obožujejo igračke, ob katerih je potrebno razmišljati. "Z vami bodo gledali televizijo, počivali, poslušali radio in podobno."

 

Bengalska mačka ni tiger Slovenija Na Žurnalovem festivalu tudi ta edinstvena pasma mačk Ameriška akita - Psarna Ferapede Čuvaj Slovenija Pasma, ki spominja na medveda

Tako kot vse živali, so tudi kunci nagnjeni k boleznim. Čeprav njihova življenjska doba znaša približno devet let, se večkrat lahko pojavijo abscesi pod brado, pršice ali deformacije krempljev. "Slednje je potrebno redno striči. Tudi nepravilna prehrana igra pomembno vlogo. Na stara leta se lahko pojavijo tudi pljučnice, tumorji in podobne zadeve," pojasnjuje lastnica ustanove na Bledu.