Nepremičnine

Živeti in delati na balkonu – hitri nasveti za veliko udobja

Balkon ni primeren samo za obešanje perila, spremenimo ga lahko v prijeten in uporaben bivalni kotiček

Podporniki obveščajo

FINANCE
Nepremičnine
Marles premierno predstavlja novo pritlično hišo Bonus
Nepremičnine
DAN ODPRTIH VRAT
NepremičninePodpornik projekta Marles premierno predstavlja novo pritlično hišo Bonus

V okolici Kranja si jo boste lahko ogledali na dnevu odprtih vrat

FINANCE
Nepremičnine
Marles vabi na prvi sejem inovativnih bivalnih rešitev
Nepremičnine
NepremičninePodpornik projekta Marles vabi na prvi sejem inovativnih bivalnih rešitev

Na treh različnih lokacijah bo od 23. do 25. marca 2023 na ogled pet različnih Marlesovih hiš, postavljenih na ključ.

FINANCE
Nepremičnine
Marles vabi na dan odprtih vrat v naselju DRENovo
FINANCE
Nepremičnine
Poletna šola fakultete za gradbeništvo in geodezijo
21.04.2023 08:00
Čas branja: 10 min
Živeti in delati na balkonu – hitri nasveti za veliko udobja
Foto: Shutterstock

Vse pogosteje se tudi pozimi, ne samo poleti, pri pitju kave ali s prenosnikom v roki znajdemo na balkonu, terasi ali vrtu, če ga imamo. Morda gre za eno redkih prijetnih posledic osamitev ali dela od doma iz časa covida-19, ko je uporaba domačega zunanjega prostora postala prej pravilo kot izjema. Ker tudi majhna zunanja površina, kakršni so balkoni v blokih, lahko ponuja velike užitke, jih kaže urediti tako, da bo prijetno zunanje bivanje možno v vseh letnih časih, karkoli bomo tam že počeli. Tokrat brez prisilne osame.

Ozelenitev ni težava

Prva asociacija, ko je govor o zunanjih prostorih in naravi nasploh, je zelenje. Zelena barva simbolizira naravo, delovala pa naj bi tudi regenerativno, pomirjajoče in sproščajoče. Zato bi bilo škoda, če potenciala ozelenjevanja ne bi izkoristili, pa če gre za majhen balkon, francosko okno ali obsežno teraso.

Možnosti je dovolj tudi za tiste, ki nimajo časa in veselja za vzdrževanje rastlin. Ti lahko posežejo po umetnih rastlinah, ki jih danes tudi po otipu stežka ločimo od živih. Izbira je pestra, na voljo so paneli za oblikovanje zelenih sten ali pa le zelene slike v različnih okvirih, ki se zlahka prilagajajo vsakemu interieru.

Tudi na majhnem balkonu se lahko dogaja marsikaj

Ni potrebna velika terasa, že na slabem kvadratnem metru si z zelenjem lahko uredimo vsaj lep pogled. Zlasti to velja za večje ali manjše balkone v blokih, kjer bo že nekaj bujnih lončnic v opečnih loncih naredilo velik kontrast prevladujoči betonski sivini in vabilo na posedanje v navideznem zelenju. S primerno izbiro za vzgojo nezahtevnih rastlin in mehanskih namakalnih posod se bo ozelenitev posrečilo pri življenju obdržati tudi tistim, ki za to nimajo veselja.

Da bo z rastlinami v loncih čim manj dela in čim več učinka, je treba izbrati tiste, ki so čim bolj nezahtevne. Poseči je treba po zimzelenih trajnicah, morda po pritlikavih iglavcih ali nizkem grmičevju. Mednje lahko postavimo le kak osamljen lonec s cvetočo enoletnico.

In kam z vsem tem bogastvom, če je balkon dovolj velik le za zložljiv stol? Manjši je balkon, bolj smiselno je rastlinske lonce postaviti v nosilce na zunanji strani balkonske ograje, da ne bi po nepotrebnem kradli že tako omejenega prostora. Ali pa vrt ustvarimo na steni in dragocen prostor prihranimo za čim udobnejši stol.

Nobeno naravno zelenje ne bo preživelo brez vzdrževanja

Seveda je pred ozelenitvijo balkona treba razmisliti tudi o trudu, ki ga bo treba vložiti. Nošenje težkih vreč z zemljo iz avta do balkona je utrudljivo, ker bo manjkalo vrtnarskega prostora, pa je treba računati tudi na čiščenje raztresene zemlje. Pomisliti je treba tudi na to, da bo treba zemljo in ostanke enoletnih rastlin jeseni nositi v smetnjak za biorazgradljive odpadke, vmes pa seveda ščipati ovenele liste in cvetove. To je za nekatere užitek, za druge pa nočna mora. In če v gospodinjstvu ni člana z zeleno žilico, je verjetno bolj smiselno izbrati umetno zelenje. Je pa tudi to treba očistiti, a to se lahko zgodi v domači kadi, pa še to le enkrat ali dvakrat na leto.

Zelene stene prihranijo prostor

Za samooskrbne vrtnarje po duši, ki so omejeni na majhen balkon, so danes na voljo številni triki, kako se iz majhnega vseeno lahko naredi veliko. Na voljo so panelna stojala, ki so lahko zgolj v velikosti umetniške slike, lahko pa segajo od stropa do tal, v katerih vdolbine se lahko posadi od nekaj pa tudi do sto rastlin. Tako lahko na steni raste vse od začimbnic, dišavnic, visečih paradižnikov do solatnih glavic oziroma nezahtevne mahovnice, homulice ali praproti. Oziroma se vanje vlagajo kar cvetlični lončki enoletnic, ki se po koncu cvetenja zamenjajo z drugimi.

Paneli za zelene stene so na voljo že za nekaj deset ali sto evrov, za nekaj tisoč evrov pa ponujajo tudi luksuzne celostenske sisteme z avtomatsko namakalno postajo. Pri podjetju Humko, ki jih ponuja, so nas opozorili, da je vzdrževanje zlasti na sončnih legah, kjer se rastline lahko hitro posušijo, zahtevno in potrebuje skrbno nego. Da bi se izognili temu, pa se zeleni paneli lahko »zasadijo« tudi z umetnimi rastlinami.

Z umetnimi zelenimi stenami dobimo učinek brez dela

Ponudbe je precej. Bonsai ponuja najrazličnejše umetne zelene stene, od enostavnejših in manj vpadljivih do bolj košatih, ki imitirajo pravo džunglo. Na zid jih je treba privijačiti, na leseno podlago pa jih lahko pritrdimo s spenjačem oziroma jih na ograjo pritrdimo z vezicami. Če umetne zelene stene obesimo v notranjih prostorih oziroma zunaj v senco, trajajo dolgo. Na soncu, vetru, snegu in dežju pa se življenjska doba kljub UV-zaščiti nekoliko skrajša.

Vzdrževanje je enostavno, ker se na vertikali in lističih prah skoraj ne vidi, drugače pa se lahko obrišejo z mokro krpo, spihajo ali obrišejo s statično metlico. Videz se z dodajanjem novih rastlin prilagaja trenutnemu navdihu. Odvisno od košatosti in raznolikosti rastlin v zeleni steni se cene za panel gibljejo od 60 do 150 evrov in zaloge je dovolj, so povedali pri Bonsaiu.

Izbira pohištva – zahteven zalogaj za majhne balkone

Za prostorne terase in vrtove je izbira pohištva enostavnejša kot za blokovski balkon, kamor bi na močno omejeno površino želeli stisniti zelenje, pa tudi stol, mizico in morda celo omaro za shranjevanje. Ker je prostor omejen, je priporočljivo poseči po zložljivih stolih. Ti bodo seveda manj udobni od razkošnih vrtnih foteljev, bodo pa obloženi z debelimi blazinami vendarle dosegli svoj namen. Ko se ne uporabljajo, se lahko zložijo in obesijo na steno. Morda bo uporabna tudi podolgovata dvižna klop, ki pod sedalom ponuja še prostor za shranjevanje tega ali onega.

Na steno se lahko privijači tudi zložljiva mizica, ki se, ko jo potrebujete, odpre in uporablja bodisi kot delovna površina, bodisi kot zasilna jedilna miza, bodisi kot prostor za igranje družabnih iger. Če je balkon tako majhen, da ne premore primerne stene, naj bo zložljiva tudi mizica. Če tudi za to ni prostora, si je pač treba pomagati z iznajdljivostjo in si v naročje položiti blazino za prenosnike ter njeno ravno površino uporabljati za karkoli drugega.

Z zunanjo vtičnico balkon naenkrat postane dnevna soba in kuhinja

Redkokdaj se na blokovskem balkonu najde zunanja električna vtičnica. Nadomesti jo podaljšek, a vrat ne bo mogoče zapreti. Upravičen bo torej razmislek, ali ob naslednjem beljenju ne bi dali napeljati električne napeljave tudi na balkon. Najemniki se morajo o tem seveda dogovoriti z lastnikom stanovanja. A ko je vtičnica pripravljena, se možnost uporabe balkona presenetljivo razširi.

Predvsem se lahko na balkonu omisli razsvetljava. Za tiste, ki zvečer cenijo dobro knjigo, pa tudi za one, ki ven prinesejo prenosnik in delajo z domačega balkona, je elektrika seveda nujna. Poleg tega lahko dodaten razmeroma majhen vložek v udobje iz balkona naredi tudi kuhinjo. Z indukcijsko ploščo se na balkon lahko ob vsakem letnem času premakne kuhanje tiste hrane, ki zahteva dolgo in vonjav polno pripravo. Nekaj ur kuhanja golaža bo na balkonu uspelo brez nadležnih vonjav v notranjosti, prav tako dušenje čebule, pa tudi cvrtje rib in krompirčka. Druga možnost so večje ali manjše električne posode, ki se samo priklopijo v električno vtičnico, pa seveda friteze.

Ne nazadnje bo zunanja električna vtičnica omogočila tudi proizvodnjo lastne zelene električne energije, če si bomo omislili balkonsko sončno elektrarno. Če je vaš balkon večji in če nad vami in okrog vas ni sosedov, ki bi jih s pečenjem in druženjem motili, pa si na balkonu morda lahko privoščite celo žar.

Pozimi bo dobrodošlo tudi ogrevanje

Nič od naštetega pa si na balkonu ni mogoče privoščiti in uživati, če je na njem pozimi neznosno mrzlo, poleti pa preveč vroče. Tudi tu so možnosti skoraj neomejene, pa čeprav gre za majhen balkon. Tudi na najmanjše balkone se lahko umesti okrogla mizica, ki ima namesto sredinske noge – grelnik. Prav zanimivo je, da ogrete noge tudi pozimi omogočajo posedanje zunaj, če je le pri roki bunda, na mizi pa vroč napitek. Večje ali manjše mizice z integriranim grelnikom ponujajo v vseh večjih trgovskih središčih, in če si zimskega zunanjega bivanja na balkonu zares zelo želimo, si jih zaradi razmeroma dostopne cene lahko privoščimo.

Nekoliko manj praktične in le za večje balkone in terase primerne so grelne gobice. Te vendarle zahtevajo svoj prostor, zaležejo le, če ni vetra, nadležno pa je tudi menjavanje plinskih jeklenk, čeprav jih v večjih mestih tudi že pripeljejo na dom. Pripomniti je treba, da so plinske jeklenke zadnje čase tudi vse dražje. Obstajajo pa tudi različni infra grelniki, bodisi stoječi bodisi taki v stenski ali stropni izvedbi. Najbolje se bo ogrevanje obneslo v ložah, ki so zaprte s treh strani, oziroma v zastekljenih balkonih, kjer bo v okolico uhajalo čim manj drage toplote.

Poleti ne gre brez senčenja

Nešteto večjih in manjših stoječih senčnikov, ki so na voljo v vseh barvah in cenovnih razredih, se bo izkazalo za neprimerne za majhen balkon, saj so le redki balkoni v blokih dovolj veliki, zlasti pa globoki, da bi na njih lahko postavili senčnik. Zato se je treba znajti drugače.

Praktični so raznovrstni zunanji roloji, te lahko namestimo le poleti in jih pozimi snamemo, lahko pa se odločimo tudi za vgradnjo fiksnih zunanjih rolojev ali žaluzij. Zadnje je seveda precej dražje, ponuja pa možnost regulacije nagiba lamel in s tem omogoča večjo zračnost kot roloji iz blaga ali mesh tkanine. Poleg tega morda pridejo v poštev tudi raztegljive markize in tende, ne nazadnje pa tudi napenjanje manjših jader. Vsekakor pa vsaka rešitev za senčenje ni primerna za vsak balkon in za vsako območje. Tam, kjer je veter stalnica, ga je treba pri izbiri načina senčenja upoštevati, da se na koncu ne bi znašli s polomljenimi konstrukcijami in platnom na dvorišču.

Poleg sence na balkonu pa bo poletna osenčitev tudi zmanjšala pregrevanje notranjih prostorov. In če se na balkon poleti premakne tudi večji del priprave hrane, bo pregrevanja v notranjih prostorih še toliko manj, morda ne boste potrebovali niti klimatske naprave.

Najprej si vzemite čas za razmislek

Na koncu pa o tistem, kar je najpomembneje: preden se lotite dela, si najprej naredite načrt. Temeljito razmislite, kaj v okviru omejenih balkonskih možnosti na njem želite početi oziroma kaj sploh lahko, če je zares zelo majhen. Preračunajte, koliko vam je zunanje udobje vredno in koliko sredstev želite vložiti v ureditev. Morda želite le preizkusiti, ali se vam zares ljubi skrbeti za rastline, morda pa želite na balkonu le posedati in brati, ali pa kot strasten kuhar predvsem pripravljati jedi, ali pa otroku napihniti majhen bazen. Senca je namreč enaka, pa če jo dosežete s papirnim zgubanim rolojem ali z elegantno zunanjo žaluzijo.

Če stanovanje z balkonom najemate, ne pozabite za večje posege najprej pridobiti dovoljenje lastnika. In če zunanje bivanje ni za vas, balkon pomirjeno še naprej uporabljajte le za sušenje perila in shranjevanje. Balkon se vedno prilagodi!

Članek je bil objavljen v prilogi Gradnja in bivanje.

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
OGLAS
FINANCE
Kako brez stresa do sončne elektrarne?

Ste vlogo za postavitev in priklop vaše sončne elektrarne že oddali in morda celo tudi pridobili soglasje? Ali pa o samooskrbi z...

FINANCE
Se strinjate, da jezera in gramoznice prekrijejo sončni paneli?
Finance
Nataša Koražija Se strinjate, da jezera in gramoznice prekrijejo sončni paneli? 13

V senci trojnega referenduma prihaja zakon, ki poenostavlja postopke za umeščanje velikih sončnih elektrarn. Kaj bi lahko šlo narobe?

FINANCE
Dražbe
Poslovni prostori na dražbah: pisarne, gostilne, avtosalon, skladišča in proizvodni objekt
Dražbe
DražbeAleš Perčič Poslovni prostori na dražbah: pisarne, gostilne, avtosalon, skladišča in proizvodni objekt 1

Pregled najbolj zanimivih dražb poslovnih nepremičnin

FINANCE
Dražbe
Vse to lahko do konca leta kupite na dražbah
Dražbe
DražbeAleš Perčič Vse to lahko do konca leta kupite na dražbah

Naprodaj so stanovanja, hiše, zemljišča, gostilne, vikend in hotel

FINANCE
Nepremičnine
Zakaj bodo lastniki malih sončnih elektrarn in toplotnih črpalk za elektriko plačevali več
PRO
Nepremičnine
GRADNJA IN BIVANJE
NepremičnineFinance PRO Zakaj bodo lastniki malih sončnih elektrarn in toplotnih črpalk za elektriko plačevali več (PRO)

Odgovor boste našli v tiskani tematski izdaji Gradnja in bivanje, ki si jo lahko na spletu preberete tudi v formatu PDF.

FINANCE
Gre Nemčija spet na bolniško?
Finance
Hans-Werner Sinn Gre Nemčija spet na bolniško? 17

Zdi se, da je Nemčija spet zbolela – tokrat zaradi nerealne ambicioznosti energetske politike. In okrevanje bo boleče.

FINANCE
O slovenski energetski pravljici
Finance
Petra Sovdat O slovenski energetski pravljici 12

Ne morem se znebiti občutka, da v Golobovi vladi gradnji drugega bloka krške nuklearke nasprotujejo. Tega seveda – po nemškem debaklu s tako strategijo – ne bodo upali povedati javno. Se pa v zakulisju vidi, da vneme za večjo samooskrbo pri proizvodnji elektrike ni.

FINANCE
Nepremičnine
Gurs letos zaznal manj prometa s poslovnimi nepremičninami
Nepremičnine
NepremičnineVasilij Krivec Gurs letos zaznal manj prometa s poslovnimi nepremičninami

Letos je geodetska uprava zaznala za 90 milijonov evrov tovrstnih transakcij, v istem obdobju lani pa za 166 milijonov evrov

FINANCE
Dražbe
Deset stanovanj, ki jih lahko kupite na dražbah
Dražbe
DražbeAleš Perčič Deset stanovanj, ki jih lahko kupite na dražbah 1

Našli smo jih v Ankaranu, Ljubljani, Domžalah, Novem mestu ...