Inšpektor

Nov ljubljanski zapor: 'Napačno razumevanje je, da se gradi hotel'

Ljubljana, 20. 05. 2023 08.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Nika Kunaver
Komentarji
318

V ljubljanskih Dobrunjah že nastajajo prve zaporniške celice. Na gradbišču, velikem skoraj 5 hektarjev, bo do leta 2025 zrasel nov moški zapor. Imel bo prostora za 388 zapornikov, kar je trikrat več, kot jih uradno sprejme zapor na Povšetovi, kjer so bivanjske razmere – kar boste lahko videli v današnji rubriki 24UR Inšpektor – katastrofalne. Kar nekaj let je bilo tam zaprtih dvakrat več ljudi, kot bi jih po standardih lahko bilo, zaporniki pa so imeli na voljo tudi manj kot tri kvadratne metre osebnega prostora. Zaradi tega je država danes plačala že za četrt milijona evrov odškodnin.

"Ne gradimo luksuza. Vse, kar se sliši kot nadstandard, ima svoj funkcionalni namen," projekt novega moškega zapora predstavi pravosodna ministrica Dominika Švarc Pipan. Po letih obljub in čakanja bo država po skoraj 20. letih dobila nov moški zapor. Toliko let bo namreč kmalu minilo, odkar so v Kopru zgradili prvi in še danes edini zapor po osamosvojitvi. Leta 2011 so sicer v največjem moškem zaporu na Dobu starim stavbam dogradili dva nova oddelka.

Zapori po državi so torej večinoma zastareli, dotrajani in energetsko neučinkoviti. Poleg tega stavbe ob izgradnji sploh niso bile namenjene zaporom. A ne le stare in neprimerne stavbe, zaporski sistem se sooča tudi z izrednim pomanjkanjem prostora. "V tem trenutku so vsi moški zapori po državi močno prezasedeni. Na današnji dan je zaprtih 1460 oseb," razloži generalni direktor vseh slovenskih zaporov Bojan Majcen. V začetnih mesecih tega leta se je močno povečalo predvsem število pripornikov. Teh je trenutno 452, pravi Majcen. "Kar je skoraj 100 do 150 več kot eno oziroma dve leti nazaj. Porast je ogromen in enostavno je ta nov, sodoben in varen zapor zelo pomembna pridobitev za naš zaporski sistem."

Prva stvar, ki jo bo država sicer po selitvi naredila, je zaprtje dotrajanega in neprimernega zapora na Povšetovi ulici v središču Ljubljane.

Z 883 na 1460 zaprtih oseb

Število zaprtih oseb se ves čas povečuje. Od osamosvojitve leta 1991 se je povečalo za skoraj polovico, z 883 na današnjih 1460 zaprtih oseb. "Mi kot zaporski sistem nimamo vpliva na število oseb, ki prihajajo k nam. Sprejeti moramo vse, ki so pravnomočno obsojeni," razlaga Majcen in dodaja, da za zaprte osebe veljajo tako mednarodni standardi kot standardi, ki jih je postavila naša država. "In mi smo pred težkim izzivom, da te standarde spoštujemo, da tukaj ne razčlovečimo ljudi." 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Slovenija se sicer uvršča med države z najmanj zaprtimi osebami na prebivalca, a kljub temu prostorska stiska traja že dobri dve desetletji. Nekateri zaporniki, konkretno v ljubljanskem zaporu, so imeli na razpolago celo manj kot tri kvadratne metre osebnega prostora. Kar je premalo, je jasno iz številnih sodb, ki jih je pred dobrim desetletjem zoper Slovenijo začelo izrekati Evropsko sodišče za človekove pravice. Do danes je naša država v 61 primerih izplačala za skoraj 250 tisoč evrov odškodnin.

Izplačane odškodnine:

- Evropsko sodišče za človekove pravice je obravnavalo 26 zadev in izreklo skupaj 162.653,60 evra odškodnin;

- slovenska sodišča so dodatno obravnavala 35 zadev in izrekla še 85.999,90 evra odškodnin;

Zapori so bili pri nas sicer najbolj zasedeni leta 2014, ko je bilo v zaprtih 1511 obsojencev.

Povšetova razpada

"Stavba že od začetka ni bila namenjena za delo z zaprtimi osebami," nam, medtem ko nam razkazuje prostore, razlaga direktor ljubljanskega zapora Denis Perše. Povšetova je bila že od leta 1962, ko so zapornike iz katakomb sodne palače na Tavčarjevi ulici v centru mesta premestili tja, mišljena kot začasna lokacija. Po več kot šestdesetih letih bo zdaj zapornike sprejemala le še dve leti. Ljubljanski zapor sicer pokriva najširše sodno območje in je ta trenutek več kot 154-odstotno zaseden. Uradno je prostora za 135 pripornikov in zapornikov, imajo pa jih več kot 200. "Stavba je tudi zelo potratna, stroški so enormni. Kot bi metal denar skozi okno," pa o dragem vzdrževanju pove Perše.

Zapor sestavljajo kletni prostori, kjer so skladišča, kuhinja z jedilnico in pralnica. V pritličju, prvem, drugem in tretjem nadstropju pa je 54 sob. Največje imajo od 10 do 15 kvadratnih metrov, v njih so povečini štirje, lahko pa tudi pet zapornikov. Stavbo so sicer dvakrat, v letih 1996 in 2000, delno prenovili in izboljšali bivanjske pogoje, niso pa pridobili nujno potrebnih dodatnih prostorov.

Ker je na tako majhnem prostoru zaprtih tako veliko odraslih moških, je večkrat napeto, pojasnjuje operativni vodja zapora Jure Špitalar. "Pri izrednem dogodku je težko intervenirati. V novem zaporu bo to bistveno lažje, zaradi širine hodnikov, širine bivalnih prostorov." Nov zapor bo grajen po sistemu modulov. V enem bo zaprtih največ 15 oseb. "To za nas pomeni prvič lažje delo in drugič bolj kvalitetno delo. Lažje se bomo posvetili delu z zaprtimi osebami in v skrajnih primerih, v izrednih dogodkih, bo absolutno varneje, če bo oddelek manj naseljen," dodaja Špitalar.

Kakšen bo nov moški zapor v Dobrunjah?

Temeljni kamen za zapor so na zemljišču med vzhodno ljubljansko obvoznico in Litijsko cesto položili oktobra lani. Zrasel bo na območju nekdanje deponije, tam je bila namreč včasih gramoznica polna gradbenih odpadkov.

Sestavljen bo iz treh delov. Največji bo strogo zaprti oddelek, ki ga bo obdajala 6-metrska zunanja betonska ograja. Ta del bo praktično "skrit" in ne bo viden od zunaj. Tudi zaporniki, razlaga arhitekt Davorin Počivašek, ne bodo videli visoke ograje. "Zelo velik poudarek je bil, da zaporniki ne gledajo perimetra, se pravi ograje, ki obdaja zapor. Zato smo se odločili za notranje zaprte atrije. Zaporniki bodo imeli odprt prostor, ne pa tudi pogleda na varnostne zadeve." Arhitekti so si, razlaga Počivašek, pred odajo načrtov ogledali zapor na Danskem. Za sodelovanje na razpisu pa so se odločili, ker jih je zanimalo, kako lahko arhitektura pomaga pri resocializaciji zapornikov. "Namen prestajanja kazni je, seveda, da si kaznovan. Ampak nekako je namen tudi da se, po tem ko se vrneš, vklopiš nazaj v družbo ... ne da si povratnik. Če želimo biti razvita država, ne moremo imeti popolnoma neprimernih zaporov," dodaja.

Na robu zaprtega dela bo celoten trakt namenjen delavnicam zapornikov. Ti bodo čas lahko preživljali še v pokriti športni dvorani, imeli pa bodo tudi zunanji stadion z nogometnim in košarkarskim igriščem, balinišče in vrtičke za zelenjavo. Na zunanji strani ograje bosta še odprti oddelek in izobraževalno središče za pravosodne policiste. Sobe bodo po večini enoposteljne, velike povprečno šest kvadratnih metrov. In še zanimivost – zaporniki so bodo notranje pohištvo, postelje, stole, mize in omare izdelali sami. Polovico pohištva bodo kmalu začeli izdelovati v zaporu na Povšetovi, drugo polovico pa si bodo izdelali že v novi delavnici zapora v Dobrunjah.

Celotno oddajo 24UR INŠPEKTOR si lahko ogledate v arhivu na VOYO.SI

  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (318)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PoldeVeliki
24. 10. 2023 13.57
karina 1
25. 05. 2023 09.32
+11
A sem prav razumela? Zaporniki so dobili odškodnino za neprimerne bivanjske pogoje? Kaj dobijo pa naši upokojenci v domu za upokojence? A tam pa so primerni pogoji? Kaj dobijo bolniki v bolnišnici? Tam so pogoji ustrezni? Pridite, poglejte si "zasilke" na hodniku na IPP, pa "zasilke na Infekcijski kliniki na oddelku H (mimogrede - oddelek H pomeni HODNIK) Zaporniki imajo luksuz kot si ga navadni pošteni državljani ne morejo privoščiti. Npr.: kolikokrat je šel kateri zapornik lačen spat? Kolikokrat gre katera od samohranilnih mamic lačna v posteljo? Pa upokojenci? Tisti z minimalnimi dphodki? Delajo, hodijo v službo, živijo pošteno.... pa so velikokrat lačni. Z raznimi akcijami se zbira dnar za otroke, za zapornike gre pa iz proračuna. Svinjarija! Zaporniku pa odškodnina?!?!?! Kdo je pa dal odškodnino tistemu, ki ga je na svoj način "obdelal" zapornik?!?!?! Mater, kam smo prišli
Komentator aligator
21. 05. 2023 21.47
+5
Pa vsaj dvakrat na leto dan odprtih vrat😄
yanay
21. 05. 2023 19.00
+7
Me zanima, kateri slovenski politiki so sodelovali pri zasnovi novega zapora. Še bolj me zanima, če so imeli v mislih tudi možnost, da bodo nekoč sami stanovalci v njem.
Blackadster
21. 05. 2023 18.28
-2
Odlično, je bil že čas.
Tomoslav
21. 05. 2023 16.45
+2
Da se imam jaz tako "slabo" kot se imajo ti zaporniki, moram plačat vsaj 100 eur na dan. Sepravi (kmečka matematika) 30dni x 100eur = 3000 eur.... Zlo malo ljudu poznam kateri tako "slabo" živijo....
Jožajoža
21. 05. 2023 16.36
+7
Ni važno,če bo luksuz.dober janšist je zaprt janšist.
misekmali
21. 05. 2023 16.21
+5
A bodo imeli fitnes, savno in bazen? Pa hišni kino?
visoki
21. 05. 2023 21.45
+0
če nič drugega bodo imeli pazniki,ki niso nič boljši
Victoria13
21. 05. 2023 15.20
+7
Na nek način je tudi služba zapor, priti moraš ob določeni uri, delat 8 ur, 30 min za malico ali kosilo, domov oddideš kahko, ko ti dovolijo, 5 dni na teden, če imaš srečo drugače dobiš še dodatne ure, za to dobiš 20-35 dni dopusta, plačo, da nekako životariš, 40 let, če preživiš te na koncu čaka neke vrste svoboda v obliki upokovitve....
jutri_pa_res
21. 05. 2023 15.33
-2
Naša osnovna biološka potreba je, da moramo jesti. Torej smo s tem, da moramo priskrbeti hrano zase in za svoje otroke, pač nesvobodni. Kako si jo kdo priskrbi, pa je njegova svoboda.
bodi
21. 05. 2023 15.16
+8
najhujša kazen za človeka je da mora prisilno delati na javnih mestih pod policijskem nadzoru v oranžnih oblekah z številko in kuglo na nogi . DELO OSVOBAJA IN OČISTI DUHA žal je to edina prava pot brez luksuza in človekovih pravic za kriminalca kateri je prestopil v svet kriminala . Bodi koristen državi katera te hrani zaradi tvojih dejanj.
Victoria13
21. 05. 2023 15.10
+3
Zastonj hotel, samo kakšno neumnost si moraš upat naredit...
Mateja88
05. 11. 2023 20.25
Komentator aligator
21. 05. 2023 14.55
+3
Baje bojo dobil kartico za vsa vrata😄
disorderliness
21. 05. 2023 14.27
+7
Zato pa, ko bom jest ujel naslednjega kriminalca, ga bom zaprl v svinjak, ne pa da ga zaupam stroki, oni pa v hotel z njim. Svinjaka sicer ne oddajam tudi drugim, ker je trenutno poln.
sevenup
21. 05. 2023 14.24
+6
Pa saj v bistvu bo hotel. Ampak za tisti hotel boš moral kakšno veliko neumnost naredit. Pa še država bo hranila te.
bodi
21. 05. 2023 15.09
+3
država smo MI davkoplačevalci toliko v vednost
sevenup
21. 05. 2023 15.16
+2
ActiveR
21. 05. 2023 14.14
+5
Jankovič in Golob skrbita, da bosta imela udobno hotelsko namestitev.
flojdi
21. 05. 2023 13.56
+5
..bazen manka..pa tenisko igrise..aja pa se eno za kosarko..pa tko naprej podobno
Oknaj 4
21. 05. 2023 12.40
+2
Ali kdo ve kolikšne bodo čakalne vrste?
Nimiuseen
21. 05. 2023 13.26
+2
biggbrader
21. 05. 2023 12.04
+4
Zoki že ve kakšnega si mora zgraditi.
urban.decay
21. 05. 2023 11.41
+8
cakte mal, ka sm prav prebrala?!! odskodnine so dobil??
visoki
21. 05. 2023 21.47
+1
User2201357
21. 05. 2023 11.33
+10
Strah in javno sramotenje sta najbolj učinkovita za prevzgojo. Ne pri vseh seveda. In tudi koristi še drugim, da dobro razmislijo, preden naredijo neumnost