Slovenija

'Reformacija je utrla pot slovenskemu jeziku, kulturi in narodni samobitnosti'

Ljubljana, 31. 10. 2023 07.53 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

V Sloveniji je 31. oktober dan reformacije, praznik in dela prost dan, ki obuja spomin na versko, družbeno-politično in kulturno gibanje v 16. stoletju. Slovenci hkrati obeležujemo rojstvo slovenskega knjižnega jezika. Osrednja državna proslava je bila v ponedeljek v Lendavi, danes pa bodo po evangeličanskih cerkvah bogoslužja. "Naj vas ob današnjem prazniku spremljata knjiga in z njo misel, da sta vednost in kultura nosilna stebra nacionalne suverenosti, družbene solidarnosti, odprtosti in posameznikove svobode," je v svoji poslanici zapisal premier Golob.

Ob današnjem dnevu reformacije bodo po vseh evangeličanskih cerkvah potekala bogoslužja, v cerkvi v Puconcih pa bo ob 10. uri bogoslužje, ki ga bo vodila duhovnica Katja Ajdnik, prenašala pa tudi Televizija Slovenija, je povedal škof slovenske evangeličanske cerkve Leon Novak. Slovensko protestantsko društvo Primož Trubar je že v dneh pred praznikom organiziralo proslave po svojih podružnicah po celotni Sloveniji, danes pa vabi tudi Trubarjeva domačija v vasi Rašica, ki bo obiskovalce sprejemala med 9. in 17. uro. Na domačiji bo organizirano vodenje Trubar in čas, na voljo bodo še različne delavnice.

V ljubljanskem Cankarjevem domu pa bodo uprizorili stripovski stand up Reformatorji na odru, s katerim bodo spomnili na avtorja prve slovenske slovnice in prvega celotnega prevoda Biblije v slovenščino, Adama Bohoriča in Jurija Dalmatina. Predstava, ki je nastala po stripu Boštjana Gorenca - Pižame, je premiero doživela ob praznovanju reformacije leta 2021.

Danes praznujemo dan reformacije.
Danes praznujemo dan reformacije. FOTO: Bobo

Osrednja državna proslava ob prazniku je bila v ponedeljek v gledališki in koncertni dvorani v Lendavi. Osrednja govornica je bila predsednica republike Nataša Pirc Musar. Umetniški del, ki sta ga oblikovala režiser Primož Ekart in scenarist Dušan Šarotar, je posebno pozornost namenil 300-letnici rojstva Štefana Küzmiča, ki je Novo zavezo prevedel v prekmurščino.

Premierjeva poslanica

Premier Robert Golob je v svoji poslanici ob današnjem prazniku zapisal, da je pred pol tisočletja duh reformacije preplavil Evropo in ustvaril temelje novega družbenega razvoja. V ospredje je postavil človeka kot posameznika in njegovo svobodno voljo ter predlagal drugačen, nedogmatičen, predvsem pa pristen in iskren odnos do vere. Bistveno sporočilo reformacijskega gibanja je bilo strnjeno v temeljne zahteve: da se reformirata cerkev in posvetna oblast, čemur mora slediti prenova duhovnega življenja, posameznik pa naj svobodno presoja o družbenih vrednotah, poišče lastno pot do boga in si suvereno oblikuje življenje v družbeni skupnosti, ne da bi ga pri tem ovirali cerkvena dogma in posvetna diktatura. Podobna vprašanja si postavljamo še danes, najsi gre za vključevanje in strpnost do drugih, človekove pravice v času nasilja, zlasti pa vprašanja o pomenu kulture naroda in kulturnega ustvarjanja v času cenzur in vojn.

"Reformacija je utrla pot slovenskemu jeziku, kulturi in narodni samobitnosti. Uvrstila nas je med narode, ki svoje misli in znanje zapisujejo v lastnem knjižnem jeziku ter razvijajo kulturno bogastvo, ki ga od leta 1550 pooseblja v slovenskem jeziku zapisana knjiga. Pogum Primoža Trubarja, Jurija Dalmatina, Sebastjana Krelja, Adama Bohoriča in drugih je moč slovenske besede vtkal v zapise in knjižne opuse, ki danes odpirajo poti novim kulturnim ustvarjalkam in ustvarjalcem. Kot narod in mislečo skupnost nas opredeljuje ljubezen do kulture, knjige in našega jezika," je še dodal.

Slovenska knjiga je temelj naše rasti v odgovorno družbo, temelječo na znanju, strpnosti in spoštovanju. To smo po Golobovih besedah nedavno pokazali na 75. Frankfurtskem knjižnem sejmu, kjer je bila Slovenija častna gostja. Z bogatim programom smo predstavili slovensko ustvarjalnost, intelektualno misel in pomen književnosti v naši kolektivni zavesti. Na pomen knjige v kontekstu vojne je v Frankfurtu opozoril tudi Slavoj Žižek, ki pravi, da so danes knjige potrebne bolj kot kadar koli, saj "brez njih ni rešitve za grozljivo vojno v Gazi".

"Naj vas ob današnjem prazniku spremljata knjiga in z njo misel, da sta vednost in kultura nosilna stebra nacionalne suverenosti, družbene solidarnosti, odprtosti in posameznikove svobode," je zaključil Golob. 

Vrečko: Pomembno je, da si vzamemo čas za poglobljeno branje in razumevanje prebranega

Ministrica za kulturo Asta Vrečko je v video nagovoru ob dnevu reformacije poudarila, da so reformatorji s svojim delovanjem odločilno prispevali k takratni demokratizaciji dostopa do vedenja in znanja. Prve tiskane knjige v slovenskem jeziku in s tem razvoj slovenske slovnice in slovenskega knjižnega jezika, vse to so v 16. stoletju dosegli reformatorji, ki se jih spominjamo na današnji dan, je spomnila. Kot je dejala, je bilo pisati v slovenskem jeziku dejanje poguma. Izražati se v nacionalnem jeziku še danes žal ni samoumevno vsem, dostop do vedenja in znanja pa ostaja ena temeljnih človekovih pravic, je dodala.

Ministrica je izpostavila tudi, da je bila letos Slovenija častna gostja Frankfurtskega knjižnega sejma. "Slovensko gostovanje lahko razumemo kot zmago slovenske besede nad vsemi zgodovinskimi poskusi izbrisa naše kulture, jezika in naroda," je poudarila in dodala, da smo na sejmu predstavili tudi ljubljanski manifest branja na višji ravni.

"V današnjem svetu, ko so vse informacije tako rekoč na dosegu roke, je še toliko bolj ključno, da si vzamemo čas za poglobljeno branje in za razumevanje prebranega. Le tako lahko zares razumemo raznolikost ter kompleksnost sveta in družbe," ugotavlja ministrica. Ob dnevu reformacije je tako vsem zaželela, da najdejo in si vzamejo čas za branje.

Reformacija kot versko, kulturno in politično gibanje se je začela 31. oktobra 1517, ko je nemški menih in profesor za biblijsko teologijo Martin Luther na vrata cerkve v Wittenbergu obesil 95 tez, v katerih je zahteval prenovo Cerkve. Ena od idej reformatorjev je bila, naj bodo verske knjige v ljudskem jeziku, to pa je pomembno vplivalo na razvoj književnosti.

V tem času je nastala prva knjiga v slovenskem jeziku – Katekizem, ki jo je leta 1550 napisal Primož Trubar (1508–1586) in ji nato dodal še Abecednik. Dan reformacije kot državni praznik v Sloveniji praznujemo od leta 1992. Z njim se tako spominjamo obdobja, ko smo dobili prve tiskane knjige.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (68)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

patogen
01. 11. 2023 11.11
-1
Učni jezik v Ljudksih šolah je bil precej drugačen od Trubarjevega. Kot bi primerjal Prešernove in Vodnikove ter Trubarjeve zapise.
patogen
01. 11. 2023 11.10
-2
Slovenskemu jeziku je utrla pot avstrijska cesarica, z uvedbo Ljudskih šol v slovenščini. Tistih biblij ni nihče videl, saj jih je zelo malo ostalo. Niti se ne bi učil pisanja iz njih.
Na pol ovca
31. 10. 2023 19.28
-4
A refortmacija utrla pot Slo jeziku? A prej smo govoril.....Klingonsko tukaj?
jutri_pa_res
31. 10. 2023 20.01
+3
V mestih nemško, na deželi pa slovensko, česar pa ni znal nihče zapisati.
Rudolf Maister
31. 10. 2023 19.12
+1
čakaj malo,kako zdaj brez Trubarja nebi govorili slovensko,levi zabiteži vseskozi lajnajo da brez partizanov nebi govorili slovensko. V glavnem komunisti sami sebi skačejo v zobe in se z vsakim dnem bolj ujamejo v zanko
ArkaMast
01. 11. 2023 12.20
Ne, malo si zgrešil. ...Prvo se je Trubar uprl katolicizmu, že pred stoletji, ker so mu nasprotovali razvoj slovenščine. ... V drugi svetovni vojni pa so se pa partizani uprli faš.nac. in glej ga zlomka, še katolicizmu. So se že spet po nemško pozdravljali.
User300173
31. 10. 2023 18.14
+0
Protestant je pisal slovenske knjige, RKC kler pa sezidal knjige in čarovnice. No, RKC klerofasisti se imajo za vodilno ideološko sekto na tem koncu sveta. Mislim, da so običajni zaviralci napredka, maščevalni in grabezljivi osebki, občasno za zabavo tudi pedofili. Lepo, RKC kler spraviti od državnih poslov in financiranja.
jutri_pa_res
31. 10. 2023 19.49
+0
V Šibeniku je lokalni župnik odsvetoval maškarado-zabavo ob 'dnevu čarovnic', ker se ne sklada s krščansko tradicijo, in so jo resnično odpovedali. Kaj misliš?
ROMELS
31. 10. 2023 16.42
+3
Trubar bi se v grobu obračal, če bi vedel, kako so butalci izigrali moške upokojence , kateri so se upokojili po letu 2013.
SDS_je_poden
31. 10. 2023 17.56
+1
V Trubarjevih časih upokojencev sploh ni bilo. Te je kaj sram ob takem neznanju?
Jožajoža
31. 10. 2023 15.31
-2
če bi bili na oblasti še janšisti, danes tega praznika ne bi bilo. slovenci bi naskrivaj govorili slovensko, janšisti pa madžarsko in njihova nORA tv bi prevajala v madžarskem jeziku.
Oknaj 4
31. 10. 2023 15.58
+2
Joža malo bluziš ,kaj porečeš pa na novo dejstvo da tujci dobijo prej državljanstvo kot se naučijo Slovenskega jezika . Za to je pa tvoja vlada kriva
jutri_pa_res
31. 10. 2023 20.04
+2
nikhrast
31. 10. 2023 13.50
-14
Vidim da Reformacija dobiva veliko pozornost v Sloveniji, drugje po svetu se je protestantizem razcepil v stotine sekt, samo poglej na sprehodu po kakšnem ameriškem velemestu, vidiš kako lahko vsak karizmatični pastor ustanovi svojo cerkev.
Cervantes Saavedra
31. 10. 2023 14.13
+8
za nikh: In tem bogatim pastorjem ni treba nakazovati denarja v revni Vatikan. Države na svetu z najvišjim standardom, najvišjo kakovostjo življenja, najbolj demokratične, najbolj zaželene za mlade iz drugih držav...... so po mednarodnih primerljivih podatkih tiste s prevladujočim protestantizmom (severozahodna Evropa). In tistih nekaj po svetu, ki so nadpovprečne, so tudi nastale iz protestantskega okolja (Kanada, Avstralija, Nova Zelandija...). V Evropi najslabše gre tistim iz prevladujočega pravoslavnega in katoliškega okolja. Države z največ korpucije in mafijskega kriminala so iz katoliškega, ne pravoslavnega okolja (Mehika, Poljska, Italija...). - A vidim, da si vse to tudi sam dobro opazil.
jutri_pa_res
31. 10. 2023 19.53
+6
V Angliji nimajo nič s protestanti, ampak je anglikanska cerkev, ki je po bogoslužju (lahko smo ga videli ob kronanju kralja Karla) zelo podobna katoliški, le da se ne podreja papežu.
jutri_pa_res
31. 10. 2023 19.58
+6
V Ameriki pa se se protestantizem res popolnoma izrodil v smer, da ima že vsak kvart svojo sekto. Ampak zaradi mene OK, dokler so ljudje zadovoljni, naj cveti tisoč cvetov...
Kitamita
31. 10. 2023 12.06
+3
Zdaj pa Turbo folk kultura povsod
SDS_je_poden
31. 10. 2023 11.53
-1
Kultura....področje, ki ga janšisti ne znajo cenit, niti ga ne razumejo. Potem pa govejo glasbo prodajajo kot vrhunec slovenske kulture 🤣🤣🤣
4556
31. 10. 2023 12.25
+1
Samo levaki poznate svojo nekulturo uničiti kar ni po vaše imate pa v genih sovraštvo in nasilje --pobitih 10 000 civilistov po 2.SV.
SDS_je_poden
31. 10. 2023 17.57
-1
ArkaMast
31. 10. 2023 11.51
+4
Katolicizem je zažigal prve slovenske knjige.
Kitamita
31. 10. 2023 12.08
+2
Cervantes Saavedra
31. 10. 2023 14.17
+3
za Kita: Strinjam se s teboj, ds je treba odločno in glasno obsojati čisto vse, ki zažigajo knjige.
Julijann
31. 10. 2023 11.45
+4
Vlada dela pospešeno na tem, da se bo govorilo v državi Slovenija, vse manj slovensko. Sramota, kako sami ne cenijo maternega jezika! Zakaj se mora naš zdravnik, ki se odloči in gre delat ven, naučit ali nemško, francosko, italijansko, nizozemsko ..... pri nas pa za to ni nobene zahteve.
Cervantes Saavedra
31. 10. 2023 14.21
+1
za Jule: Si pomislil kdaj, da težko zvabimo kakšnega tujega zdravnika k nam, ko pa v zahodni Evropi dobi nekajkrat večje plačilo in druge ugodnosti. Prav sicer imaš, da jih niti ne rabimo, saj je nedoumljiva Božja volja tista, ki odloča o našem zdravju. - In kot pravi pregovor: "Kogar bog ljubi, umira mlad".
detect
31. 10. 2023 11.43
+4
slovenski jezik je full lep.
branko-r
31. 10. 2023 11.39
+4
kaj pomaga ko pa s pomočjo te vlade vse skupaj izgubljamo
SDS_je_poden
31. 10. 2023 11.46
-3
Cervantes Saavedra
31. 10. 2023 14.24
-1
za branko: Večino ugleda smo izgubili pod prejšnjo Twiter vlado. Razen pri Velikem Orbanu in drugih ex-komunističnih Višegrajcih.
Na pol ovca
31. 10. 2023 11.23
-3
Utrla pot slovenskemu jeziku? AJA a prej pa se je tukaj govorilo klingonsko in cerkev nato izumila slovenski jezik ali kako?
Na pol ovca
31. 10. 2023 11.27
-3
Če smo že pri utiranju poti za slovenijo nam slabo kaže s to politiko in medij, plujemo v klet več na jutub kanalu " bolj moder "
Cervantes Saavedra
31. 10. 2023 14.27
-1
Res si napol ovca. Noben jezik brez svojega pisnega izražanja v knjigah se ne more obdržati. A tebi je torej bolj pri (katoliškem) srcu svet brez knjig v slovenščini!? Vse tako kaže.
Apbijd
31. 10. 2023 10.55
+4
slovenski jezik je vedno veljal kot topel in pojoč jezik...eden najzahtevnejših. Danes pa se zaradi nase politike vse manj govori,zaradi vnašanja na nase ozemlji vse vec tujcev,ki bi jih golob se legaliziral,in posledično postaja nas prajezik podoben trdemu nemškemu in zavajajocemu angleškemu,pa da ne govorim o prihajajočih...res skrbijo,da nas uničijo...no,ne bo jim uspelo
Apbijd
31. 10. 2023 10.45
+3
in mimogrede...najmlajši in najbolj primitiven jezik je angleščina...zato se jo lahko nauči vsak bumba...
Nace Štremljasti
31. 10. 2023 10.40
+1
uškakola so tvoji borci še na turjaku sam prašam
Apbijd
31. 10. 2023 10.32
+2
Kdo je se tako butast, da verjame,da je slovenski jezik nastal kar tako...naenkrat... Če bi raziskovalci,bi ugotovili,seveda iz virov svetovnih univerz,da je slovenski jezik,prastari jezik bele rase in da se mu sanskrt najbolj približa...slovenski jezik nastaja vsaj 8.000 let....toporisic je pa skoraj vse unicil
Rafael Kramar
31. 10. 2023 10.30
-2
Dela prost dan, a noben pojma nima zakaj je frej!? Kjera kozlarija...
Nebodijetreba
31. 10. 2023 11.19
+2
Rafael, ti nisi vsi, zato ne govori, da nobeden ne ve. Malo se izobrazi ...
Cervantes Saavedra
31. 10. 2023 14.32
-1
za Rafae: Neumnega se dela le katoliška cerkev in njene ovce. Zoprna zgodovina, kaj, ki govori o zažiganju slovenskih knjig in priseganju na nemške. Za našo RKC so to nato počeli le fašisti in nacisti.