Slovenija

Inšpektorji v Uniorju: Upravljavec bo moral omejiti maksimalni pretok zraka

Zreče, 21. 11. 2022 13.42 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Inšpektorat za okolje in prostor je pretekli teden opravil izredni inšpekcijski pregled v zreški družbi Unior, v katerem se je pred slabim mesecem zgodila okoljska nesreča – iz kadi za galvanizacijo je ušla manjša koncentracija kromovega trioksida. Takrat so ugotovili, da uhajanje pare ni vplivalo na okolje, je pa povzročilo škodo na vozilih. Inšpektorat je zdaj ugotovil, da je upravljavec naprave takoj, ko je to ugotovil, izvedel vse ukrepe, ki so zahtevani v okoljevarstvenem dovoljenju, ni pa obvestil Centra za obveščanje RS in Ministrstva za okolje in prostor. Zaradi večje varnosti procesa pa bo moral upravljavec naprave omejiti maksimalni pretok zraka.

Unior
Unior FOTO: POP TV

Pred slabim mesecem dni, 26. oktobra, je prišlo do nenadzorovanih emisij snovi v zrak iz naprave za površinsko obdelavo kovin z uporabo elektrolitskih ali kemičnih postopkov. Izredni dogodek je nastal zaradi nepravilnega delovanja naprave za čiščenje odpadnih plinov iz postopka kromiranja izdelkov, poroča Inšpektorat za okolje in prostor.

Kot so pojasnili na Inšpektoratu, se 1. oktobra zaradi nepravilnega delovanja čistilne naprave iz odpadnih plinov niso izločile vse kapljice kromove VI kisline, ki se uporablja kot elektrolit pri procesu kromiranja izdelkov. Tako so se skupaj z odpadnimi plini odvajale skozi izpust v okolje. Na pregledu so sicer ugotovili, da je upravljavec naprave takoj, ko je to ugotovil, izvedel vse ukrepe, ki so zahtevani v okoljevarstvenem dovoljenju. Ustavil je proizvodno linijo in o dogodku obvestil pristojnega inšpektorja Inšpekcije za okolje in prostor. Vendar pa ni obvestil Centra za obveščanje RS in Ministrstva za okolje in prostor.

V napravo za čiščenje odpadnih plinov se vodijo odpadni plini iz galvanskih linij za kromiranje izdelkov, ki vsebujejo kapljice vodne raztopine kromove VI kisline, ki se uporablja kot elektrolit pri procesu kromiranja izdelkov. V čistilni napravi se torej kapljice vodne raztopine kromove VI kisline zadržijo in vračajo nazaj v proces, očiščeni odpadni plini pa se skozi definiran izpust odvajajo v okolje. 

Proizvodna linija je začela znova obratovati 7. novembra, po izvedbi ukrepov, s katerimi je upravljavec zagotovil pravilno delovanje čistilne naprave. Takrat je družba Talum Inštitut izvedla meritve emisije snovi v zrak in meritve onesnaženosti tal na lokaciji naprave ter v okolici naprave. 17. novembra pa je isti pooblaščenec na napravi izvedel prve meritve emisije snovi v zrak in še enkrat meritve onesnaženosti tal z dodatnimi merilnimi mesti. Inštitut je sporočil, da poročila o rezultatih navedenih meritev še niso na razpolago.

Upravljavec naprave bo ob tem zaradi večje varnosti procesa, ki bi še dodatno preprečevala ponovitev izrednega dogodka, izvedel dodatne varnostne ukrepe (omejitev maksimalnega pretoka zraka). Dopustna vrednost kroma in njegovih spojin na izpust odpadnih plinov iz čistilne naprave je tako en miligram na kubični meter, dopustna vrednost spojin Cr6+, razen barijevega in svinčevega kromata, pa je 0,05 miligrama na kubični meter.

Spomnimo

Uhajanje pare iz kadi za galvanizacijo sicer ni vplivalo na okolje, je pa povzročilo škodo na vozilih. V omenjeni zmesi je bila namreč med drugim prisotna tudi manjša koncentracija kromovega trioksida, deževje in veter pa sta jo zanesla na vozila v bližnji okolici. Madeže na vozilih zaradi izpusta je do preteklega tedna prijavilo 460 ljudi.

Ob tem sta se predsednik uprave Uniorja Darko Hrastnik in član uprave Branko Bračko opravičila, da v podjetju obžalujejo dogodek ter način njihovega komuniciranja z javnostjo. "Ob tem poudarjamo, da smo v času dogodka, kar se tiče preprečitve morebitnih nadaljnjih tveganj, bili skupaj s sodelavci zelo proaktivni pri reševanju in sanaciji stanja," sta zagotovila oba.

Glasujte za najboljši portal v regiji
Glasujte za najboljši portal v regiji FOTO: 24ur.com
  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

disorderliness
21. 11. 2022 16.55
Krom na avtomobilih bi moral biti za doplačilo, ne pa da bodo še tožili firmo.
Ramzess
21. 11. 2022 15.46
+3
Dvoumen naslov, verjetno se nanaša na napravo, ne na ...
Julio
21. 11. 2022 16.36
+1
Zmanjšan pretok zraka odsesavanje pomeni manjßi vlek in s tem vsis, ki bi suho mreno od plenilca s Cr 6+ odtrgal iz satovja zadrževalnika in jo odnesel skozi dimnik v ozraçje; padajoçi delci kontaminirajo okolico. Çe je to enkratni hipni pojav, ni panike.
bossanoga
21. 11. 2022 15.36
+10
Nekaj mi pa ob vsem tem ni jasno. Piše, navajam "Ustavil je proizvodno linijo in o dogodku obvestil pristojnega inšpektorja Inšpekcije za okolje in prostor. Vendar pa ni obvestil Centra za obveščanje RS in Ministrstva za okolje in prostor." Sprašujem se, a ni Inšpekcija za okolje in prostor pod okriljem Ministrstva za okolje in prostor in zakaj inšpekcija ni obveščala naprej svojih nadrejenih?