Tujina

Šabič: Demonstracija kitajskih sil bo še večja, ni pa pričakovati vojne

Taipei, 03. 08. 2022 15.45 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Kitajska se je ostro odzvala na obisk predsednice predstavniškega doma ameriškega kongresa Nancy Pelosi v Tajvanu, predvsem z razkazovanjem svoje vojaške sile. Kljub temu vojne za Tajvan med Kitajsko in ZDA zaenkrat še ni pričakovati, je dejal Zlatko Šabič.

Zlatko Šabič, profesor mednarodnih odnosov na ljubljanski Fakulteti za družbene vede in vodja Raziskovalnega središča za Vzhodno Azijo, je sicer opozoril, da obisk Pelosijeve v Tajvanu ni bil del uradne zunanje politike ZDA. O tem obisku namreč ni bilo "nacionalnega konsenza", med številnimi poznavalci regije so se slišali resni pomisleki, navsezadnje pa tudi predsednik ZDA Joe Biden ni odkrito podprl tega obiska.

Pelosijeva v Tajvanu
Pelosijeva v Tajvanu FOTO: AP

"A po drugi strani je treba vedeti, da je ameriški kongres zelo jasno naravnan v podporo Tajvanu in predsednica predstavniškega doma kongresa ima v tem kontekstu zagotovo podporo tako med demokrati kot republikanci. Treba je poudariti tudi, da je v Tajvan šla kot parlamentarka, ne kot predstavnica ameriške vlade," je pojasnil Šabič.

"Hkrati je v tem obisku tudi nekaj simbolike, kajti Pelosijeva je še kot mlada kongresnica obiskala Tiananmen, kjer je bil leta 1989 pokol protestnikov, zdaj ko v bistvu praktično zaključuje svoj mandat, pa je nekako zaokrožila svojo tajvansko zgodbo," je dodal.

Kitajska je že od začetka govoric, da bo Pelosijeva obiskala Tajvan, opozarjala, da gre za veliko provokacijo, in napovedala protiukrepe. Kot je dejal Šabič, je "Kitajska vzpenjajoča se velesila in v tem procesu se mora kot taka dokazovati. Agenda Kitajske pod vodstvom Ši Jinpinga je zelo jasna, del te agende je tudi združitev s Tajvanom. In Kitajska si preprosto ne notranjepolitično ne zunanjepolitično ne more privoščiti vtisa, da je šibka sila". 

Pelosijeva v Tajvanu
Pelosijeva v Tajvanu FOTO: AP

Spomnil je tudi, da za "Kitajsko Pelosijeva ni le parlamentarka, je politik z visokim položajem. Kitajska na tako imenovane provokacije ostro reagira tudi v primerih obiskov precej manj pomembnih politikov." 

Iz takih razlogov je bilo pričakovati oster odziv s strani Kitajske in ni bil nikakršno presenečenje. "Karkoli manj od tega bi pravzaprav kazalo, da je Kitajska retorično zelo glasna, v praksi pa šibka. Ni pričakovati, da bo to zdaj vodilo v eskalacijo in vojno, bo pa demonstracija sile zelo jasna," napoveduje profesor.

Tajvan je za Kitajsko že nekaj časa pomembno notranjepolitično vprašanje. Kitajski voditelji s Šijem na čelu ga vidijo kot sestavni del Kitajske in so prepričani, da bo prej ali slej tudi formalno postal del Kitajske. Pomembnejši element pa je geopolitični, pravi Šabič.

"Tajvan je izrazito geopolitično pomemben otok, ker gredo mimo njega vse ključne mednarodne pomorske poti v regiji, predvsem vodi tudi do Japonske. Nadzor nad Tajvanom bi Kitajski pomagal zaokrožiti nadzor nad svojo neposredno soseščino. Kot vidimo, si Kitajska praktično lasti Južnokitajsko morje, ne glede na veljavne mednarodnopravne norme. Zelo si prizadeva za čim manjši vpliv ZDA v Jugovzhodni Aziji. Tajvan je ključen del teh prizadevanj," je pojasnil profesor.

"Po drugi strani imajo tu tudi Američani v bistvu enake geopolitične interese. Kot velesila si ne morejo privoščiti, da v tej regiji niso prisotni. Tu so tudi ideološki interesi. Tajvan je demokracija, kar Kitajska seveda ni. Ta vidik stopiti v bran demokratični državi, ki jo ogroža komunistični režim je še posebej pomemben za ameriški kongres in tudi v tem kontekstu lahko Pelosijeva daje legitimnost svojemu obisku. To nenazadnje tudi počne," je še dodal Šabič.

Ker je težko verjetno, da bo komunistična partija Kitajske opustila cilj, da se odloči za priključitev Kitajske, bo to zagotovo še nastopilo. A kdaj bi se to lahko zgodilo, je težko napovedati.

Po besedah Šabiča je možno vse, lahko bi se to zgodilo jutri, lahko pa tudi čez 10 let. Njegovo osebno mnenje je, da se Kitajska tega loteva izredno previdno, saj se doslej še ni preizkusila v resni vojni in je to za njo popolnoma novo področje. Po Šabičevem mnenju pa je za Kitajsko in njene voditelje popolnoma jasno, da če se odločijo za to, mora akcija tudi uspeti, in to v razmeroma kratkem času, sicer bodo tvegali ugled države in s tem njenega vodstva. 

Ši Jinping
Ši Jinping FOTO: AP

Peking od začetka ruske invazije na Ukrajino situacijo, ki ne poteka tako gladko, podrobno spremlja. V tem kontekstu je morda opozorilo še večje; če se bo Kitajska odločila napasti Tajvan, bo namreč morala biti zelo pripravljena. Del presoje zagotovo predstavljata tudi ocena vojaške pripravljenosti Tajvana in konkurenčnost ameriške moči proti Kitajski, še dodaja Šabič.

Po Šabičevih napovedih bo moral Ši Jinping tudi v luči iskanja tretjega mandata in "imenovanja za nedoločen čas" zagotovo pokazati veliko odločenost in demonstracijo sile, da pokaže, da je bil obisk Pelosijeve na Tajvanu za Kitajsko velika provokacija. "Mislim, da se bo to v regiji kar dobro čutilo," dodaja Šabič.

 

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (159)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Foxn.ca
08. 08. 2022 12.54
Živela Kitajska.!...
Terminator.xxx
03. 08. 2022 19.58
+0
amerikanci samo iščejo kje bi vojne podžigali.....po ukrajini sedaj sledita še njihova hlapca kosovo in tajvan
_Heisenberg_
03. 08. 2022 19.52
-4
Americane je treba postaviti na realna tla.
August Landmesser
03. 08. 2022 19.49
-3
"tajvan" obisk z malo drugačnega zornega kota ...kar iz usa , in to ne od kar nekoga ....Mnenje | Zakaj je Pelosijev obisk Tajvana skrajno nepremišljen Čas ne bi mogel biti slabši. Vojna v Ukrajini še ni končana. Zanimiva podrobnost iz objave The New York Timesa o obisku Nancy Pelosi na Tajvanu: časopisni kolumnist Thomas Friedman je opozoril, da tako nepremišljen korak nikakor ni v interesu ZDA, še posebej, ko razmere v Ukrajini niso v prid ZDA. Zahod. Po besedah ​​novinarja so ameriški uradniki pravzaprav izjemno zaskrbljeni zaradi obnašanja ukrajinskega vodstva, med ameriškim predsednikom Joejem Bidnom in Volodimirjem Zelenskim pa se je oblikovalo "globoko nezaupanje". Posebno zaskrbljenost Bele hiše so bile nedavne odmevne odločitve Zelenskega o razrešitvi vodje SBU in ukrajinskega generalnega državnega tožilca. "Kot da nočemo priti do dna dogajanja v Kijevu, ker se bojimo, da bi tam odkrili korupcijo ali druge mahinacije, po vsem trudu, ki smo ga vložili," piše Fridman. Pri tem je zanimivo to, da Thomas Friedman še zdaleč ni navaden novinar. In ne gre niti za to, da je bil trikrat nagrajen s prestižno Pulitzerjevo nagrado. Friedman je znan po svojih tesnih povezavah z ameriškimi obveščevalnimi agencijami, katerih pripadniki pogosto postanejo viri njegovega gradiva. Seveda pod pogojem anonimnosti. Poleg tega ima Friedman neposreden dostop do predsednika ZDA. Govori se, da je novinar v Bidnovem krogu zaupnikov in uživa njegovo veliko spoštovanje.
August Landmesser
03. 08. 2022 19.45
-5
nemci podpirajo usa ...in seveda tudi pelosijevo ...Sosed pa ...Milanović: 'Nemci so '41. hodili v Moskvo zmrzovat, zdaj bodo zmrzovali doma'
bimbambom
03. 08. 2022 19.53
+1
Kak pa sprehod po Poljski z Rusi. Baje so dobro vzgali po Poljski. Rusi plus Nemci.
jackrussel
03. 08. 2022 19.31
+1
Tajvanci jim bodo sklatili zastarele avione, ki so kopije Mig-ov, potopile par ladjic in letalonosilko, pa bo mir. Komunisti pa bi padli v 3-5 letih, zato pa hočejo inscenirati vojno.
August Landmesser
03. 08. 2022 19.41
-4
otročje ...Komunizem na kitajsko šele prihaja
Geniusslo
03. 08. 2022 19.28
-2
Na rusko ukrajinski meji je bilo isto rožljanje... Dokler enega jutra ni bil pok... In isto so Američani prej spletkarili okoli... Velikiiii mirovniki...
bohinj je zakon
03. 08. 2022 19.27
-3
Zaenkrat vojne ne bo........dobra prognoza......torej bo-čez 1 teden.
August Landmesser
03. 08. 2022 19.53
+0
cca 8 do 10 let potrebuje kitajska ...potem lahko sama povozi , dobesedno - us army ...in to SAMA . Govora je o vojaškem aspektu.
modelx
03. 08. 2022 19.17
+2
ja, ko bo putin poputal ukrajino, bosta s šijem še povrnila tajpeh in zvezdičrtasti ne bodo imeli za burek kaj pomagati s svojo zastarelo tehnologijo. letalonosilke jim sklatijo s projektili, ki jih bodo te zaznal šele, ko jih bodo ti rezmrcvarili.
el capitan 1
03. 08. 2022 19.07
+0
Vsekkor Americani ne bodo dopustili, da bo tajvan spet Kitajski! Lahko bi se zgodila delitev tajvana an zahodni in vzhodni del ali kako drugace. Vsekakor pa ga ne bodo v celoti predali Kiajcem. Nenazadnje se tudi Tajvanci ne bodo dali in bodo krvavo borili svojo drzavo! Poznam kar nekaj Tajvancev in si niti misliti ne morejo, da bi bili pod kitajsko. Raje s hudicem, kot s kitajsko! Bo se pestro na tem koncu! Gre za geostratesko pa tudi tehnolosko vprasanje, ki ga USA ne bo prepustila nikomur.
Papyrus123
03. 08. 2022 19.07
+0
Pelosijeva leta '89 ni bila tako mlada kongresniva, no imela jih je 50. Tako da, relativno mlada
Millady
03. 08. 2022 19.12
-1
Šla je v službo pri 47-ih, do takrat je bila uspešna ameriška gospodinja s 5 otroki
Zetos
03. 08. 2022 19.06
-4
Realno Tajvan ima pravico do samostojnisti, Ameri pa nimajo pravice se vmešavat in mešat drek po vsem svetu.
Bratomil
03. 08. 2022 19.04
-3
Počasi se lahko pripravimo na posi1jevanje z Free Taiwan namesto Slava Ukraini, katera bo čez dve leti samo še spomin.
55bojan
03. 08. 2022 19.01
+8
Kitajska lahko napade Taiwan,VPRAŠANJE je kakšno ceno je pripravljena plačati za to posredovanje.Toda vodstvu Kitajske partije se zgoba o Veliki Kitajski odmika.Trenutno vodstvo nima več veliko časa!( po nekih ocenah cca 5let)
Rde?a pesa in hren
03. 08. 2022 18.48
+3
Zelo strinjam z izjavo, da bo moral Ši Jinpin pokazati zelo jasno demonstracijo moči, sicer ne bo doovlj kredibilen. Vendar pa sem že parkrat omenil, da so Kitajci prebrisani in predvsem potrpežljivi, od ukrajinske vojne se učijo, kaj ja in kaj ne. tega obiska ne bodo zlepa pozabili, bodo ga požrli v imenu višjih interesov. Kitajska za sedaj ZDA ne more parirati vojaško, da samo z vidika števila vojakov ne pa tehnologije, Samo bo prišel tudi čas, ko bo. To bo čez kakih 15 do 20 let, ne prej. Veliko bo odvisno tudi od ekonsomke ureditve sveta in recimo temu rasti gospodarstva. To se ohlaja, kar pomeni slabo za Kitajsko, kor tudi pada bdp s tem pa tudi izdvajanja za oboroževanje, kar pomeni časovni zamik... bom ovideli, sam tle bo še pestro..
Papyrus123
03. 08. 2022 19.09
-2
Saj, zakaj pa si ZDA na vsak način poskušajo podjarmiti Evropo, šibiti Rusijo, itd,...kitajska zna v par desetletjih postati vojaško dominantna, ampak mislim da lahko Američanom kot ničkolikokrat uspe prevrat oblasti...
kapljač1
03. 08. 2022 18.36
+3
"senilnim stoletnikom", se fučka če se celi svet razleti na a atome!
Rob123
03. 08. 2022 18.28
+5
Kaj lahko Amerikanosi naredijo kitajski nic.
Zmaga Ukrajini
03. 08. 2022 18.30
+2
Vse,... lahko pa nič. Enako tudi kitajčki. Karkoli bo že kdo "naredil", bo cena za vse previsoka.
ReAnDa
03. 08. 2022 18.24
+3
...ker so se zmenili, da je covid iz tržnice in ne iz laboratorija!
Spužva
03. 08. 2022 18.21
-2
Zdej... za Kitajce, ki rabijo 6-7% gospodarsko rast so takšne zgodbe kot naročene, sajnse jim finančni sistem sesuva!!!! 😉
August Landmesser
03. 08. 2022 18.15
+6
sicer pa je Tajvan tudi URADNO Republika Kitajska ...pa če je komu to všeč ali pač ne .
Urška iz Ugande
03. 08. 2022 18.20
+5
Tajvan je original Kitajska. Celinska je samo pod okupacijo komunistov
ivan res grozni
03. 08. 2022 18.22
+5
Prebivalci Tajvana ni všeč, saj nočejo biti pod kitajsko diktaturo!
August Landmesser
03. 08. 2022 18.24
+5
BRICS bo naredil svoje. Vzpostavitev skupne valute, ki bo temeljila na zlatu, z neodvisnim finančnim bančnim sektorjem bo obrodila sadove. Ekonomija Zahoda propada in tone, njihov edini izhod pa je zanetiti vojno, ker bi s tem zagnali gospodarstvo. To vedo tako Rusi kot Kitajci, zato ne rinejo drug v drugega. Niso zaman Rusi namesto s splošnimi napadi začeli s samo 150.000 vojaki. Akcijo so poimenovali "specialna akcija". Ha, pametno. To razkriva, da ne gredo tako, kot bi si zahod želel. Zahod tone in čas dela proti njim. ...in Komunizem na Kitajskem šele prihaja - primer Evegrande ...
Zmaga Ukrajini
03. 08. 2022 18.25
+4
Ja, Tajvan je Republika Kitajska (ROC),... celinska Kitajska je pa Ljudska republika Kitajska (PRC). Bistvena razlika.