Stanislav Štuhec Svet24.si

Kam je odšel Stanislav Štuhec? Svojci ga ...

Naj blok stoji na Pavšičevi ulici Svet24.si

Foto: Ponovno izbrali najlepši blok v Ljubljani

Damjan Žugelj Necenzurirano

Slovenski Watergate: tožilstvo zahteva preiskavo ...

asta-vrecko Reporter.si

Blamaža: levičarka Asta Vrečko namesto ...

mattias skjelmose Ekipa24.si

Groza! Tresočega kolesarskega zvezdnika so komaj ...

femme-fatale, femme-fatale-2023 Njena.si

Skrito v raju: Igralka blestela na fotografiranju ...

elsnik Ekipa24.si

Uh, kakšne besede! Kapetan Olimpije Elšnik po ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Dr. Peter Novak o ukrepih v energetiki: »Vlada bi morala znižati DDV na energente ali se mu celo odpovedati«

Deli na:
Dr. Peter Novak o ukrepih v energetiki: »Vlada bi morala znižati DDV na energente ali se mu celo odpovedati«

Dr. Peter Novak - Foto: Bobo

Strokovnjak za toplotne sisteme in upokojeni profesor dr. Peter Novak meni, da je vlada naredila veliko, med ukrepi je upoštevala tudi nekatere njegove predloge, vendar pa bi lahko ukrepala še bolje.

»DDV je tisti, ki bistveno povečuje končno ceno, zato bi ga vlada lahko znižala z 22 odstotkov na pet ali pa se mu celo odpovedala. To ne bi bilo v nasprotju z evropskimi načeli. Bilo bi smotrno in zelo učinkovito, saj bodo končno vse sedanje olajšave šle na račun distribucije elektrike in povečanja sredstev za obnovljive vire energije in njeno učinkovito rabo, podobno je znižala prispevek za učinkovito rabo energije. To pomeni, da so vzeli denar od tam, kjer bi bilo najbolj primerno, da ostane, saj moramo povečati učinkovitost rabe energije in preiti na obnovljive vire. DDV pa je čisti prihodek države na vse, karkoli se dogaja. Ni razlogov, da imamo tako visok DDV na energente, ki so zelo pomembni za prebivalstvo, pa tudi za industrijo. Preostali ukrepi se mi zdijo v redu, trošarine bi lahko še bolj znižali, prav tako tudi vse prispevke, ni pa nujno, da bi jih ukinili, kajti DDV je glavni razlog, ki povečuje vse stroške.«

Dr. Peter Novak pravi, da bi lahko vlada sprejela ukrepe tudi za nazaj. Italijani so spremenili dajatve za sončno energijo tako, da so zmanjšali zaslužek tistim, ki so jo prodajali po visokih cenah. Nemci tudi pripravljajo take ukrepe. Po drugi strani pa se je že novembra vedelo, da se bo cena elektrike in plina zelo povišala, zato bi lahko ukrepali že takrat. Če je država izdala milijarde evrov za preživetje industrije in potrošnikov, za ohranitev delovnih mest, bi lahko za vseh pet ključnih mesecev, december, januar, februar, marec, april, izdala nekaj sredstev iz računa prehoda in olajšala ljudem zimo.

Res pa s tem problema ne bi rešila dolgoročno. »Problem je politika do Rusije. Orban je obiskal Putina in se pogovarja o interventni dobavi ruskega plina Madžarski po ceni, ki bo zelo blizu tisti, po kateri so dobili plin Srbi ali Bolgari. To je več kot polovična cena, ki je danes na trgu.



Madžari kupujejo tudi ruske jedrske elektrarne, torej so dobri zavezniki Rusije in temu primerno se Rusi ravnajo pri dobavi plina. Južni tok je preko Grčije vzpostavljen, cevovodi so postavljeni do madžarske meje. Ko bodo Madžari potegnili cevovode od Srbije naprej proti Sloveniji, se bomo tudi mi lahko priključili na Južni tok. V tem primeru moramo skrbeti za primerne odnose z Rusijo. S tega vidika nam kandidatura za članstvo v Varnostnem svetu ZN bolj škodi kot koristi, saj je naša konkurenca prijateljica Rusije, medtem ko so Slovenijo v kandidaturo povabile ZDA. Ali res mislite, da bomo zato dobili poceni plin, ki je za vse potrošnike in za naše gospodarstvo bistvenega pomena?« pravi prof. Novak.

Ob tem še dodaja, da bi bil zdaj trenutek za spremembe v smeri samooskrbe z energetiko. Imamo dovolj lastne obnovljive energije, možnosti so za nove hidroelektrarne, vetrne, sončne, geotermalne, vendar če hočemo preiti na obnovljive vire energije, potrebujemo sredstva in predvsem čas. Prav tako imamo tehnologijo za proizvodnjo dizla iz organskih snovi ter biomaso iz smeti in lesnih odpadkov, vendar tega ne izkoristimo.

Ob tem je opozoril na uporabo sekancev iz odpadnega lesa za mikrokogeneracije, ki bi jih lahko izdelovali v Sloveniji in nato izvažali. V primeru njihove uporabe toplotne črpalke ne bi bile več problem, saj mikrokogeneracije proizvajajo najmanj toliko elektrike, kolikor jo potrebujejo toplotne črpalke. Iz lesa bi torej lahko proizvajali toploto in elektriko. Slovenska gospodinjstva pokurijo približno 1,9 milijona kubičnih metrov kvalitetnega lesa, iz katerega bi lahko proizvedli 63 odstotkov elektrike, ki jo potrebuje gospodinjstvo. O teh predlogih je seznanil tako ministra za infrastrukturo kot ministra za okolje in prostor, žal pa za to ni bilo pravega posluha.