Slovenija

Bi morala digitalna pismenost postati del šolskega kurikuluma?

Ljubljana, 11. 05. 2024 15.07 | Posodobljeno pred 23 dnevi

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Digitalna pismenost naj postane del rednih izobraževalnih programov v osnovnih in srednjih šolah, sta ob zaključku projekta Mojstri digitalne pismenosti pozvala predsednica republike Nataša Pirc Musar in guverner Banke Slovenije Boštjan Vasle. Ob priložnosti sta podelila nazive Mojstri digitalne prihodnosti.

Z današnjo podelitvijo priznanj v Ljubljani se je končal debatni projekt Mojstri digitalne pismenosti, ki ga je v tem šolskem letu organizirala Banka Slovenije. Med srednješolci sta si naziv Mojstri digitalne prihodnosti prislužili ekipi Gimnazije Bežigrad in Gimnazije Ledina, med osnovnošolci pa ekipi Osnovne šole Domžale in Osnovne šole Venclja Perka Domžale. Pred podelitvijo nazivov so se finalisti osnovnih in srednjih šol pomerili v kategoriji izkušeni debaterji, pri čemer sta aktivno sodelovala tudi Nataša Pirc Musar in Boštjan Vasle.

V Banki Slovenije želijo s projektom stopiti korak naprej v izobraževanju mladih o finančnih vsebinah in poudariti pomen vključevanja finančnih znanj v izobraževalni proces. Krepitvi finančne pismenosti v BS v zadnjem čas namenjamo veliko naporov, je v izjavi za javnost poudaril guverner Vasle.

Digitalna pismenost v šolah
Digitalna pismenost v šolah FOTO: Shutterstock

"Poleg osnovnega mandata Banke Slovenije, skrbi za cenovno stabilnost in za stabilnost bančnega finančnega sistema je finančno izobraževanje visoko na seznamu prioritet, kajti zavedamo se, da če prebivalci, tudi učenci in dijaki, dobro razumejo to, kaj delamo in zakaj, so na koncu tudi rezultati in uspešnost učinkovitosti naše politike boljši," je izpostavil.

V tem okviru v centralni banki izvajajo številne aktivnosti, med drugim organizirajo izobraževalne dogodke za vrtce, osnovnošolce, dijake in študente. S projektom Mojstri digitalne pismenosti so krepitev finančne pismenosti še razširili, saj so nanj povabili vse šole v Sloveniji. Po Vasletovi oceni gre za izjemno uspešen projekt, saj prispeva k širjenju znanj in obzorij na finančnem in digitalnem področju.

"Naš cilj je, da bodo otroci in mladostniki, ko odrastejo, nekoliko bolje razumeli svet okoli sebe in znali upravljati s svojimi financami. Poleg tega pa so učenci in dijaki skozi aktivnosti spoznali, da se napredek in razvoj ne dosegata le z digitalizacijo, ampak tudi z dialogom," je izpostavil.

Po Vasletovem mnenju je treba zdaj narediti še korak naprej in zagotoviti, da bodo vsebine o digitalni pismenosti postale tudi del rednih izobraževalnih programov.

Pirc Musarjeva: V kurikulum vključite digitalno, finančno in medijsko pismenost

Predsednica republike je izrazila upanje, da se bo projekt Mojstri digitalne pismenosti nadaljeval, ob čemer je odgovorne pozvala, naj v kurikulum osnovnih in srednjih šol vključijo digitalno, finančno in medijsko pismenost. "To ni pomembno le za razvoj posameznika, temveč tudi za razvoj naroda in družbe," je izpostavila.

Izrazila je tudi zadovoljstvo in ponos, da so se mladi v tako velikem številu odzvali na projekt, ki naslavlja vsebine, zelo pomembne za družbo in našo prihodnost. "Če boste digitalni mojstri, boste lažje reševali izzive v prihodnosti in lažje soustvarjali našo družbo. Morda med vami sedi bodoča predsednica ali predsednik Republike Slovenije. Ali pa guvernerka ali guverner Banke Slovenije," je dejala.

Zmagovalci bodo za nagrado odpotovali v Frankfurt, kjer si bodo ogledali Evropsko centralno banko in glavne znamenitosti mesta. Vse finaliste pa bo v predsedniški palači sprejela predsednica republike.

  • Zbirateljski komplet Play-time
  • Natikači Slovenija
  • Kratke hlače Slovenija
  • Navijaška majica Slovenija
  • Navijaška kapa s šiltom

KOMENTARJI (18)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Grma53
12. 05. 2024 13.26
+1
Jaz bi z digitalno pismenostjo še malo počakal, saj izgleda da nas bodo migranti popeljali vsaj 500 let nazaj.
Rookoko
12. 05. 2024 13.02
+1
Nasa javna uprava...20 let za leseno žico. Že zdavnaj bi programiranje moralo biti uvrščeno v program osnovne šole.
mario49
12. 05. 2024 10.47
-1
Naj osnovnošolce v vseh šolah v Sloveniji ,najprej učijo kulturnega obnašanja ,ko gredo na šolske ekskurzije, naj jih naučijo vsega tistega,kar jih "starši bodisi ne morejo(zaradi stiske s časom in preutrujenosti)ali NOČEJO," ker je otroku lažje potisniti telefon v roke,pa naj se zabava. Vem ,da ni primarna naloga vzgajati otroka v šzoli,vendar to NA ŽALOST POSTAJA RESNIČNOST DANAŠNJEGA ČASA!!!!! Tudi znanje uporabe sodobnih tehnologij je potrebno,vendar so današnji osnovnošolci, v večini primerov naučeni kako uporabljati telefon (žalostno),kot pa znanja,ki naj bi se jih naučili v šoli!!!!!
Ramzess
12. 05. 2024 10.18
+1
Digitalna, finančna, medijska pismenost, kaj je kaj, digitalna vemo kaj je, finančna do sedaj ni bila zaželjena, ker ljudje ne smejo vedeti vsega, da ne pogruntajo goljufivega sistema, medijska, podobno, da ne pogruntajo medjiev i njihovih lažnih informacij in novic. Skratka, ni namen izobraževanja, da bi ljudje vedeli, imeli znanje, temveč ravno obratno, imeli znanje, ki sistemu in kontrolorjem ne bi škodilo, to je neznanje ali napačno znanje. Digitalna pismenost bo še eno področje, kjer bodo učenci vedeli več kot učitelj.
Ki zombi
12. 05. 2024 10.13
+1
Da, absolutno, pa tudi za starejše, ki tega niso bili deležni, bi morali nameniti nekaj sredstev za izobraževanje.
V SHESHELJ
11. 05. 2024 17.02
+2
Cez 100 let bodo samo še palci na rokah...saj samo se z njimi tipkajo po telefonih...
rogla
11. 05. 2024 16.40
+3
Veliko več bi moralo biti pravilnega ustnega in pisnega izražanja. Nekateri, ne samo mladi, se sploh ne znajo več normalno sporazumevati. Vse preveč je spakovanja z angleščino, namesto da bi bili ponosni na matetinščino - lep slovenski jezik.
Ramzess
12. 05. 2024 10.20
Osnove da, se strinjam, ter določen pristop, a je šola preveč pod vlivom sistema in ima izobraževanje drug namen.
Grma53
12. 05. 2024 13.29
Žal smo v manjšini in bolje angleščina, kot npr. albanščina, pakistanščina ali kaj podobnega.
Groucho Marx
11. 05. 2024 16.36
+0
Ministrica Emilija ve, kaj je operacijski sistem?
osservatore
11. 05. 2024 17.13
+1
Grma53
12. 05. 2024 13.31
Deveda, saj tam od koder je doma že leta uporabljajo računalnike z lesenimi kroglicami.
Timijanus
11. 05. 2024 16.10
+3
Groza in strah, le kaj bo, če naši vrli šolniki prestopijo prag mračnega srednjega veka in malo "pokukajo" v svet digitalne razsvetljenstva. Ubožčki bodo morali pospravit grmade, razpela in natezalnice v kleti ali pa na podstrešja in začeti spoznavati svet v prostoru in času primerno.🤔 Nezaslišano. Če za to ni kriva Golobova vlada, potem ima sam Satan prste vmes.😉 Bosta SDS in N.Si vložili zahtevek za presojo primernosti in ustavnosti na US.🤔 Samo vprašam, tako, za pr'jatla.😉
NeXadileC
11. 05. 2024 16.01
+10
Finančno-ekonomska splošna izobrazba tudi. Pri nas je le ta na katastrofalno nizki ravni.