Samoplačniški PCR-testi so še naprej na voljo. Foto: BoBo
Samoplačniški PCR-testi so še naprej na voljo. Foto: BoBo
Sorodna novica Skoraj vsa Evropa na zemljevidu ECDC obarvana temnordeče

Zaradi preobremenjenosti nacionalnih laboratorijev so namreč začela veljati spremenjena pravila PCR-testiranja, ki predvidevajo PCR-test zgolj za pozitivne na hitrem testu in ranljive skupine. Nova pravila prav tako prednost dajejo hospitaliziranim in tistim z zdravstvenimi težavami. Novi protokol pa je ob tem pozabil izrecno omeniti, kaj to pomeni za plačljive PCR-teste, ki jih marsikdo med drugim potrebuje za potovanje v tujino, zato so se v javnosti pojavili dvomi, ali bo plačljivo PCR-testiranje za ta namen sploh še mogoče.

V ambulanti Hippocratis medico so za MMC potrdili, da pri njih plačljive PCR-teste še vedno izvajajo brez sprememb, a ob tem opozorili, naj bodo še posebej tisti, ki test potrebujejo za pot v tujino, pazljivi na časovnico, saj se trenutno zaradi preobremenjenosti laboratorijev čaka dosti dlje.

Tudi v Zdravstvenem zavodu Zdravje so za STA potrdili, da je pri njih plačljiv odvzem brisa za PCR-testiranje na koronavirus še vedno mogoč. Tovrstne brise pošiljajo v laboratorij Klinike Golnik. V zadnjih dneh povečanega zanimanja ne zaznavajo. Kot je razvidno z njihove spletne strani, odvzem brisa za PCR-testiranje stane 85 evrov. Osebam s pozitivnim rezultatom hitrega antigenskega testa ali samotesta pa omogočajo brezplačen odvzem brisa za PCR-testiranje, tako kot izvajalci testiranja v mreži javnega zdravstva.

Zmanjšan pritisk na testirna mesta

Manjša ambulanta: "Prejeli smo samo vljudne zavrnitve"

A plačljiv PCR-test ni več na voljo povsod. V Ordinaciji Studio R so za MMC pojasnili, da pri njih trenutno PCR-test ni mogoč. "Ni težava odvzem brisa. Zdravstvenega osebja imamo dovolj. A smo v naših ordinacijah vezani na javni laboratorij (Inštitut za mikrobiologijo in imunologijo). Ko se je povečan pritisk začel, smo preverili na vse mogoče konce, a smo v vseh javnih zavodih dobili samo vljudne zavrnitve (Klinika Golnik, UKC Ljubljana, NLZOH in podobno). Žal pa se v Sloveniji vedno zelo poudarjajo samo javni zavodi in se tovrstni zasebni laboratoriji niso zares razvili," so navedli v odgovoru.
Ljudem, ki potrebujejo samoplačniški PCR-test, svetujejo, naj se obrnejo na večje javne in zasebne zavode v Sloveniji. Alternativno pa bi se lahko tudi cepili s 3. poživitvenim odmerkom ali morda skočili čez mejo na PCR-test v Italijo ali na Hrvaško, so še dodali.

Sorodna novica Poklukar: "Vrha petega vala še nismo dosegli." Velika gneča na točkah za PCR-testiranje.

Poklukar: Laboratorija bosta izvajala samoplačniške teste

Na ministrstvu za zdravje naj bi že pripravljali dodatna pojasnila, ki se bodo izrecno dotikala tudi samoplačniških PCR-testov.

Minister za zdravje Janez Poklukar je namreč v sredo ob predstavitvi razpisa za sofinanciranje naložb na primarni ravni zdravstvenega varstva sicer že potrdil, da se bo izvajanje samoplačniških PCR-testov nemoteno nadaljevalo, je pa tudi on posvaril tiste, ki test potrebujejo za pot v tujino, da se zdaj čaka veliko dlje.

"Moramo poskrbeti za vse prebivalce Slovenije, tudi za tiste, ki so bili v času nastopa 5. vala v tujini in potrebujejo za vračanje v domovino negativen PCR-test, ali pa za številne naše gospodarstvenike in poslovneže, ki potrebujejo PCR-test za poslovno potovanje v tujino. Zavedamo se tudi, da imajo naši prebivalci določene načrtovane obveznosti, tudi vplačane. Ključna izvajalca IMI in NLZOH maksimalno sodelujeta in bosta po svojih najboljših močeh izvajala samoplačniške teste. Treba pa se je dovolj zgodaj z izvajalcem testa dogovoriti, za katero obdobje nekdo potrebuje test, ker če ga potrebuješ v roku 48 ur, test po 49 urah ne koristi. Izvajalci bodo od obeh laboratorijev dobili navodila, kako se organizirati, da bodo te stvari normalno potekale," je pojasnil minister in napovedal, da bosta po svojih najboljših močeh samoplačniške teste izvajala tudi največja laboratorija, Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano (NLZOH) in Inštitut za mikrobiologijo in imunologijo (IMI).

V tujino NLZOH pošlje do 4000 vzorcev dnevno

V Nacionalnem laboratoriju za okolje in hrano so za MMC pojasnili, da vzorce prejemajo na šestih različnih lokacijah, kjer imajo laboratorij, in da vsi laboratoriji trenutno obratujejo na najvišjih mogočih zmogljivostih.

Vse brise, ki jih ne morejo obdelati, še isti dan odpeljejo v Nemčijo, kjer jih prevzame laboratorij podjetja Eurofins. Rezultate nato prejmejo naslednji dan. Čas obdelave vzorcev je skladno s spremenjenim protokolom trenutno 48 ur, v tujino pa se trenutno izvaža od 3000 do 4000 vzorcev dnevno, so še pojasnili.

"V NLZOH-ju ne zavrnemo nobenega brisa, kar pomeni, da sprejmemo vse brise in jih obdelamo v 48 urah od prejema v laboratorij, po vrstnem redu. Zasebni izvajalci pa so dolžni spoštovati spremenjen protokol PCR-testiranja," so navedli in dodali, da za bolnike, ki so smrtno ogroženi, uporabljajo v laboratorijih molekularne teste, ki omogočajo veliko hitrejšo diagnostiko, stopnjo nujnosti pa določijo zdravniki.

Klasična molekularna (PCR) preiskava, ki jo izvajajo v slovenskih mikrobioloških laboratorijih, od 1. 2. 2021 stane 45 evrov in je po njihovih besedah enaka za vse naročnike, ceno pa je s sklepom določilo ministrstvo za zdravje. Gre za strošek molekularne analize, ki ne vključuje stroška odvzema brisa.

Točka za jemanje brisov na prostem ZD-ja Ljubljana v P+R Stanežičah danes okoli 14. ure. Zaradi nevestnih voznikov, ki niso ugašali avtomobilov, testirne točke tako ni več v parkirni hiši Stožice. Foto: ZD Ljubljana
Točka za jemanje brisov na prostem ZD-ja Ljubljana v P+R Stanežičah danes okoli 14. ure. Zaradi nevestnih voznikov, ki niso ugašali avtomobilov, testirne točke tako ni več v parkirni hiši Stožice. Foto: ZD Ljubljana

ZD Ljubljana: Ministrstvo je neresno, kadra ni

Na poziv ministrstva za zdravje, naj ZD Ljubljana zaradi gneče postavi še eno testirno točko, na kateri naj testiranje izvajajo družinski zdravniki, so se v zavodu že odzvali z besedami, da gre pri predlogu za "absurd in nepoznavanje razmer". V sporočilu za javnost so navedli, da jih žalosti to, da se ministrstvo ne zaveda resnosti kadrovskega primanjkljaja.

"Ministrstvo za zdravje izkazuje nepoznavanje razmer, ko predlaga vzpostavitev dodatne točke za testiranje. To pomeni, kot da bi predlagalo, da naj ZD Ljubljana zgradi še dodatno stavbo, da bodo imeli ljudje boljši dostop do družinskega zdravnika, ko teh ni. Dejstvo je, da omejitev za dodatno vstopno točko v tem kontekstu predstavlja osebje, ki izvaja testiranje, in tega v osnovnem zdravstvu preprosto ni več mogoče najti," so pojasnili.

Ljubljanska testirna točka izredno obremenjena

"Dejstvo je, da je vstopna točka za odvzem PCR-brisov ZD Ljubljana še posebej v zadnjih dneh ob velikanskem povečanju obolelih izredno obremenjena, saj ne pokriva le Ljubljane, ampak tudi Ljubljano z okolico in primestnimi občinami. Dodatno obremenitev so v zadnjih dneh povzročili tudi nekateri drugi odjemalci brisov, ki so zaradi manka PCR-testov na svojih lokacijah ljudi usmerjali na našo vstopno točko, ti pa so na testiranje prihajali nenaročeni. Ob tem znova poudarjamo, da se je zaradi izjemno zahtevne logistike in organizacije dela na največji vstopni točki v državi treba na odvzem PCR-brisa naročiti, izjema so dijaki in šolarji, ki so pozitivni na samotestiranju," so opozorili, da se je treba na ljubljanski testirni točki na P+R Stanežiče na PCR-test naročiti.

Vstopna točka ZD-ja Ljubljana na omenjeni lokaciji sicer ni edina točka, kjer je mogoče opraviti PCR-testiranje. Dodatne lokacije v Ljubljani, kjer poteka odvzem PCR-brisov, so med drugim tudi Medicinski center Ljubljana, Vilharjev podhod 1; Tivoli; Kongresni trg; Hofer Ljubljana Celovška; Hofer Ljubljana Chengdujska in drugi, ki so pooblaščeni od ministrstva za zdravje, so našteli.

Ministrstvo: Razumemo in smo pripravljeni pomagati

Ministrstvo za zdravje je v odzivu na dopis ZD-ja Ljubljana zapisalo, da razume razmere in obremenitve celotne primarne ravni, da zagotovi tekoče izvajanje cepljenja in testiranja ob izvajanju svojega osnovnega poslanstva. "S pomočjo pri organizaciji gremo po svojih najboljših močeh nasproti vsem izvajalcem, tudi ZD-ju Ljubljana," so zapisali in dodali, da je minister za zdravje direktorico ZD-ja Ljubljana poklical že v sredo popoldne in ji ponudil pomoč in podporo pri vseh dejavnosti za zagotovitev ustreznih zmogljivosti za zagotavljanje testiranja na novi koronavirus na območju Ljubljane.

"Ministrstvo se je posledično povezalo tudi z drugimi izvajalci na območju Ljubljane in se že za danes dogovorilo za povečan obseg jemanja brisov na novi koronavirus," so še zapisali in obljubili, da so s podporo pri koordinaciji vedno pripravljeni pomagati v korist vseh prebivalcev.

2500 otrok brez testov