Slovenija

'Znal je zabrisati meje med kaznivim in legalnim, med privolitvijo in zlorabo'

Ljubljana, 25. 08. 2022 10.58 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 8 min
Avtor
STA, D.L., K.K.
Komentarji
0

Policija izvaja potrebne ukrepe in zbira obvestila o morebitnih sumih kaznivih dejanj zoper spolno nedotakljivost in drugih kaznivih dejanj. Kot so zapisali, po dveh pozivih do srede popoldan niso prejeli nobene prijave oškodovanke. Prav tako se do srede popoldan v povezavi z omenjenim primerom nobena oseba ni obrnila na Inštitut 8. marec. "Poudarjamo, da strah žrtev pred izpostavljanjem ne priča o tem, da domnevne zlorabe niso bile tako hude, pač pa ravno o nasprotnem. Bile so tako hude, da se žrtvam molk zdi manjše zlo od podoživljanja travm," medtem pravi skupina anonimnih aktivistk in aktivistov, ki je nekaj časa vodila Instagram profil, kjer so objavljali pričevanja domnevnih žrtev.

Več videovsebin
  • Iz SVETA: GHB društvo in njihove zabave
    02:08
    Iz SVETA: GHB društvo in njihove zabave
  • Nina Miklič o tem, kdo vse so lahko priče
    00:58
    Nina Miklič o tem, kdo vse so lahko priče

Pričevanja glede domnevnih zlorab, ki naj bi jih nad dekleti izvajal Dušan Smodej, so v javnost prišla prek Instagram profila. Profil je sprva vodila ena oseba, po navedbah skupine anonimnih aktivistk in aktivistov naj bi šlo za eno od njegovih žrtev. Skupina se je združila kmalu po vzpostavitvi profila, ko je prvotna adminka ugotovila, da "tega sama ne zmore več". 

Danes pa so nas člani skupine obvestili, da dostopa do Instagram profila proti_nasilju_dusana_smodeja nimajo več. V času prevzema profila so napisali sporočilo za javnost in ga, preden jih je zaklenila s profila, tudi objavili. "Vendar je našo izjavo po nekaj urah izbrisala. Zdaj je zadeva popolnoma izven naših rok," so sporočili. 

Sledilce so sicer v sporočilu želeli obvestiti, da profil ne bo več aktiven, a da ga bodo skušali obdržati kot "arhiv". Kot edini namen profila so izpostavili prostor za osebne izpovedi in tako opolnomočenje žrtev. Z domnevnimi žrtvami so bili bolj ali manj posredno povezani, družila pa jih je želja po tem, "da to, kar je leta veljalo za javno skrivnost, končno zares postane javno. Kako globoko zares sega zadeva in kako široko se bo afera razširila, si nihče izmed nas ne bi mogel predstavljati".

"Sedaj ko je zadeva dosegla medije, politiko, nevladne organizacije in policijo, se čutimo dolžne priznati, da je stvar mnogo večja od nas, ter se do neke mere umakniti. Sami namreč nismo ne pravna organizacija ne zares homogena entiteta in nimamo ne pristojnosti ne kvalifikacij za nudenje dolgotrajnejše podpore žrtvam spolnega in drugega nasilja. Vse, kar imamo, je zagon za temeljito izboljšanje načina, kako se kot družba spopadamo s spolnimi zlorabami. Za ta zagon upamo, da je kar se da nalezljiv, in verjamemo, da ne bo odšel z nami," so zapisali. 

Spolna zloraba
Spolna zloraba FOTO: Pexels

Vse medijske prijeme, ki afero poskušajo predstaviti kot kakršne koli politične agende, odločno zavračajo. "Razumemo, da je problem strukturen, vendar pa je tudi pri sistemskih rešitvah mnogokrat potrebno izpostavljati posameznike, predvsem takšne, ki jih sistem favorizira. To smo s tem profilom uspešno storili," menijo.

'Dejstvo, da kazenski postopek še ni bil sprožen, nas boli'

Zapisali so še, da jih boli dejstvo, da kljub vsemu kazenski postopek proti Dušanu Smodeju še ni bil sprožen. "Poudarjamo, da strah žrtev pred izpostavljanjem ne priča o tem, da domnevne zlorabe niso bile tako hude, pač pa ravno o nasprotnem. Bile so tako hude, da se žrtvam molk zdi manjše zlo od podoživljanja travm," pravijo. 

"Ne priča tudi nujno o nekompetentnosti pristojnih organov ter nevladnih organizacij, pač pa obratno. Priča o kompetentnosti Smodeja kot domnevnega storilca: pričevanja rišejo sliko človeka, ki je znal pametno izkoristiti siva področja, zabrisati meje med kaznivim ter legalnim, med privolitvijo ter zlorabo, med prijateljstvom in izkoriščanjem, med nedolžnimi provokacijami ter grobim ustrahovanjem. S tem je žrtvam, aktivistom, Policiji ter pravnemu sistemu že vnaprej načrtno zvezal roke."

"Zaenkrat torej z žalostjo zaključujemo, da pravici ni bilo zadoščeno. Smo pa z vašo pomočjo dosegli vsaj to, da je bilo zadoščeno resnici. Hvala," so še sporočili. 

"Profil je še vedno aktiven! Le da so ga napačni ljudje prevzeli v roke in želijo narediti le škodo. Posherala sem geslo, to so pa izkoristili. Fajtamo naprej," je medtem po ponovnem prevzemu profila domnevno napisala prvotna adminka. Kmalu zatem pa je profil ugasnil. Izbrisane so tako vse objave, kot tudi storyji in opis profila.

'V tovrstnih primerih je preiskava zelo široko nastavljena in zelo pomembna'

Na Generalni policijski upravi so potrdili, da v primeru, o katerem so v nedeljo in ponedeljek obvestili javnost, do srede popoldan niso prejeli še nobene prijave oškodovanke. Policija opravlja razgovore, v katerih poskuša ugotoviti morebitne oškodovanke kaznivih dejanj, vendar zaenkrat ni bilo pozitivne potrditve.

Policija izvaja vse potrebne ukrepe in zbira obvestila ter preverja vse informacije o morebitnih sumih kaznivih dejanj zoper spolno nedotakljivost in drugih kaznivih dejanj. Zaenkrat so vse aktivnosti usmerjene v preverjanje verodostojnosti in resničnosti vsebine zapisov na spletu o morebitnih storjenih kaznivih dejanjih, identifikaciji morebitnih žrtev in dejanj ter potrditev obstoja morebitnih razlogov za sum, da je bilo storjeno kaznivo dejanje, za katero se storilec preganja po uradni dolžnosti.

Policija ne razkriva, za kateri konkreten primer gre, v javnosti pa odmevajo očitki o domnevnih spolnih zlorabah novomeškega kulturnika in zastopnika Društva za sodobno kulturo Fotopub Dušana Smodeja, ki jih le-ta sicer zanika. 

"V tovrstnih primerih je preiskava zelo široko nastavljena in zelo pomembna," je povedala Neža Miklič, predavateljica na Višji policijski šoli in dolgoletna preiskovalka spolnih zlorab otrok. Preiskava se sproži po uradni dolžnosti, takoj ko Policija zazna informacijo o domnevnem spolnem nasilju. "Ko omenjate konkreten primer in navedbe, se mi zdi zanimivo opažanje konkretne osebe, ki govori, da so vdrli v sobo, preprečili dejanje, govori v množični obliki, kar pomeni, da so bili priča nekemu dejanju, da mu je bila priča več oseb. Kar pomeni, da bo Policija sedaj na vsak način poskušala priti do teh oseb, z njimi opraviti informativne in kasneje poglobljene preiskovalne intervjuje. Ni pomemben samo nekdo, ki se mu karkoli zgodi, ampak kdorkoli, ki je zaznal, videl, pa mogoče sploh niti ne ve, da je zaznal, bil prisoten, preprečil, kakorkoli na kakršen koli način vplival," je povedala. Priče so prijatelji, znanci, vsi, ki so bili prisotni, ki imajo informacije, tudi če se jim zdi, da te niso pomembne. To bo ocenila Policija, je pojasnila. 

"Vsekakor bomo vsakega človeka, ki bo poklical ali prišel v prostore policijske postaje, zelo veseli," je še dejala in dodala, da se lahko morebitna priča s policistom sreča tudi drugje. 

Prijava je možna na različne načine, od elektronske pošte do telefona, najbolj ustrezna in primerna pa je, če se oškodovanec s policistom oz. kriminalistom dobi. Ker gre za zelo intimne zadeve, je namreč pomembno, da se med enim in drugim vzpostavi zaupanje, je poudarila. "Za žrtve je res težko. Za oškodovanca je res težko. Težko je dvigniti telefon, zavrteti 113. Še težje je priti na policijsko postajo," se zaveda. A hkrati sporoča, da je tako najlažje preprečiti zlorabo in nasilje, saj se storilcu s tem odvzame moč. 

Na primer domnevnega spolnega nasilja, o katerem so mediji začeli poročati po objavi anonimnih pričevanj na družbenem omrežju Instagram, so se odzvali tudi v Inštitutu 8. marec in pozvali k oddaji prijav. Kot je v ponedeljek povedala direktorica inštituta Nika Kovač, so žrtvam pripravljeni nuditi oporo in zbrati finančna sredstva za odvetniško oz. pravno pomoč. Do srede popoldan se v povezavi z omenjenim primerom nanje ni obrnila še nobena domnevna žrtev.

V ponedeljek se je na dogajanje odzvala tudi ministrica za kulturo Asta Vrečko, ki je izrazila ničelno toleranco do te problematike, tudi v kulturi, in napovedala preverbo možnih sistemskih ukrepov. Povedala je tudi, da so na ministrstvu že sprožili pregled sodelovanj s Smodejem.

Z ministrstva so danes sporočili, da Ministrstvo za kulturo ni sodelovalo s Smodejem, sodelovalo pa je z društvom Fotopub, ki ga trenutno zastopa omenjena oseba. Društvo se je prijavljalo na različne redne razpise ministrstva, ki jih le-to objavlja za podporo kulturnim programom in projektom, izbor projektov pa opravlja področna strokovna komisija.

Fotopub je bil sprejet v sofinanciranje na večletnem projektnem razpisu 2018–2021. V letih 2018, 2019, 2020 in 2021 je prejel sredstva v skupni višini 52.800 evrov, in sicer za projekt Festivalpub. V letih 2015 in 2017 se je Fotopub prijavil še na dva razpisa v vrednosti dobrih 4200 evrov. V prvem primeru (leta 2015) kot koproducent, v drugem (leta 2017) kot producent.

Skupno je tako Fotopub od leta 2015 naprej z Ministrstva za kulturo prejel 57.000 evrov. Finančnih nepravilnosti za zdaj niso ugotovili, za leto 2021 pa izvajalec dolguje še vsebinsko letno poročilo za projekt Festivalpub, za katerega so ga pozvali, naj ga predloži do konca tega meseca, so še zapisali.

Razmerje do Društva za sodobno kulturo Fotopub je pojasnil novomeški zavod LokalPatriot kot formalni lastnik blagovne znamke Fotopub, vpisan pri Uradu RS za intelektualno lastnino. Kot so zapisali, so zaradi programske konsolidacije leta 2014 več njihovih blagovnih znamk, med njimi Fotopub, predali v upravljanje drugim novomeškim kulturnim producentom. Omenjeno blagovno znamko so v upravljanje predali Društvu ljubiteljev filma Klapa, ki se je kasneje preimenovalo v Društvo za sodobno kulturo Fotopub. Zadnja veljavna pogodba med zavodom LokalPatriot in Društvom za sodobno kulturo Fotopub se je iztekla leta 2020 in sodelovanja niso podaljšali.

Kot so še zapisali, ostro obsojajo v zadnjih dneh v javnosti predstavljene poslovne in zasebne prakse zastopnika Društva Fotopub. "V našem zavodu so medkulturni dialog, osebnostni razvoj posameznika, enakost spolov in ničelna toleranca do kakršnega koli nasilja in diskriminacije del naše mladinske in kulturne programske sheme vse od ustanovitve."

Dodali so, da bo, če se izkaže, da so v zadnjih dneh javno izražene obtožbe zoper Društvo Fotopub in njegovega pravnega zastopnika resnične, zavod LokalPatriot v interesu obrambe dobrega imena blagovne znamke Fotopub zoper omenjena uporabil vsa razpoložljiva pravna sredstva.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3