Slovenski as Žan Kranjec zasedel tretje mesto na veleslalomu v Alta Badii

M. T. V./STA
19. 12. 2022, 15.07
Posodobljeno: 19. 12. 2022, 15.36
Deli članek:

To so zanj 11. stopničke v svetovnem pokalu, tretje na veleslalomih v Alta Badii, kjer je še tretjič osvojil tretje mesto.

Žan Kranjec

Žan Kranjec je danes po prvi vožnji zasedal četrto mesto, v finalu pa je znova prikazal vrhunsko vožnjo ter prevzel vodstvo in na koncu po ponesrečeni vožnji Švicarja Loica Meillarda še na tretjem veleslalomu po vrsti osvojil stopničke.

Zmagal je trenutno najboljši veleslalomist Švicar Marco Odermatt, ki je vodil že po prvi vožnji. Drugo mesto je na sloviti Gran Risi pripadlo Norvežanu Henriku Kristoffersenu

Tridesetletni Kranjec je bil zelo blizu vrhunski uvrstitvi že v nedeljo, na prvem od dveh veleslalomov na tem prizorišču. Najhitrejši je bil na prvi progi. V finalu pa je nato zapravil boj za zmago in stopničke ter preizkušnjo končal na petem mestu.

V 24 urah je sledil nov veleslalom, na katerem je Kranjec opravil popravni izpit. Tokrat se je na progo Gran Risa pognal kot prvi na startu. A je že Odermatt, ki je startal kot drugi, slovenskega veleslalomista prehitel za več kot sekundo (+1,22). Je pa bil slovenski as še vedno precej hiter. Od članov elitne sedmerice ga je razen Odermatta in Kristoffersena prehitel le še Meillard, za zgolj 12 stotink sekunde.

Edini slovenski predstavnik v finalu se je na drugo progo pognal še odločneje. Takrat vodilnega Nemca Aleksandra Schmida je premagal zlasti z odličnim srednjim in spodnjim delom. Ob prihodu v cilj je prevzel vodstvo s prednostjo 46 stotink sekunde. Naslednji na startu Švicar Meillard Slovencu ni bil kos, kar je pomenilo, da je Kranjec znova postal del najboljše trojice. Kristoffersen tokrat ni naredil napak. Slovenca je prehitel za 72 stotink sekunde.

Kljub temu, da je tožil za utrujenostjo, je Odermatt za dve desetinki premagal Norvežana in 92 stotink Kranjca za še 15. zmago v svetovnem pokalu, deseto veleslalomsko in četrto v tej sezoni. Švicar le v nedeljo v tej sezoni ni zmagal na veleslalomu. Norvežan Lucas Braathen, ki je v nedeljo zmagal pred rojakom Kristoffersenom in Odermattom, je danes po napaki odstopil že na prvi progi.

Po zanj odličnem devetem mestu na uvodnem veleslalomu sezone v Söldnu se je v rezultatski vrzeli znašel drugi slovenski predstavnik Štefan Hadalin. V nedeljo je odstopil na prvi progi, tokrat pa z visoko startno številko 44 ni bil konkurenčen najboljši trideseterici. Hadalina (+4,77) je od preboja v finale ločilo 11 stotink sekunde.

Madonna di Campiglio bo v četrtek prizorišče moškega nočnega slaloma pod žarometi. Alpske smučarje nato do konca koledarskega leta čaka le še postaja v Bormiu, kjer bosta 28. in 29. decembra na sporedu smuk in superveleslalom. Prizorišče naslednjega moškega veleslaloma bo 7. januarja Adelboden, kjer je Kranjec zmagal leta 2020.